Google Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı Güncellemesi

Google Penguen 4.0 Güncellemesi

Google arama motoru algoritmalarından biride Penguen algoritmasıdır. Penguen algoritması, Google tarafından backlink analizlerinde kullanılmak için geliştirilmiş olan bir algoritma sistemidir. Otomatik yapılarak kazanılan, satın alınarak elde edilen veya spam niteliğinde olan yani netice olarak Google kurallarını ihlal ederek kazanılan backlinklerin tespit edilmesi için yapılmış olan bir algoritmadır. Haksız trafik kazanılmasını ve kazanç sağlanmasını önlemek için Google’ın geliştirmiş olduğu Penguen algoritmasının temel güncellenmesi en son 2014 Ekim ayında yani 2 yıl önce, Penguen 3.0 olarak güncellenmişti. Google’ın backlink analizinde kullandığı Penguen algoritması 2 yıl aradan sonra “Google Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı Algoritma Güncellemesi” olarak tekrardan güncellenerek yayına alındı.

Google’ın webmaster blogundan 23 Eylül 2016 günü yayınlandığı yeni güncelleme ile ilgili bilgilerde yaptığı açıklamaya göre Google, backlink analizlerinde kullandığı Penguen algoritmasını artık gerçek zamanlı hale getirdiğini duyurdu. Google Penguen 4.0 güncellemesi ile sonrasında, Google arama motoru botları siteleri gerçek zamanlı olarak yeniden tarayacak. Sitelere verilmiş olan linklerin taranması ve değerlendirilmesinin gerçek zamanlı yapılması ile birlikte, alınmış olunan backlinklerin indekslenmesi çok kısa bir süre içerisinde gerçek zamanlı olarak yapılacak.

penguen 4 0 algoritması - Google Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı Güncellemesi

Google daha önceki yıllarda yapmış olduğu Panda ve Penguen algoritma güncellemelerinde belli başlı dil ve ülkelerden başlayarak yavaş yavaş diğer tüm ülkelere bu güncellemeleri uygulamıştı. Ancak Penguen 4.0 güncellemesi diğer algoritmalardan farklı olarak tüm dillere ve ülkelere aynı anda uygulandı. Daha önce ülkelere ve dillere göre kademeli olarak yapılan algoritma güncellemeleri sayesinde ülkemizdeki webmasterlar bu güncellemelerden haberdar olup, önlemlerini almaktaydı. Ancak bu son güncellemenin eş zamanlı tüm ülke ve dillerde yapılmasından dolayı, algoritma yapısına uygun önlemlerin önceden alınması mümkün olmadı ve bundan dolayı sitelerde sıra kayıpları meydana geldi.

Google Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı Güncelleme Neleri Etkileyecek?

Penguen 4.0 güncellemesi ile Penguen algoritması gerçek zamanlı oldu ve eskisinden daha ayrıntılı hale getirildi. Buna bağlı olarak yapılacak backlink çalışmaları anlık olarak etkisini gösterecek.

Google tarafından çok daha hızlı bir şekilde algılanacak olan çalışmalar, arama sonuçlarına gerçek zamanlı olarak yansıyacak. Böylelikle Google sıralamalarında sitelerin anlık sıra değişimleri olabilecek.

Penguen 4.0 güncellemesi ile backlinkler daha ayrıntılı olarak incelenecek. Tespit edilen kalitesiz backlinkler ve black hat SEO çalışmaları, web sitelerin sıralamalarını eskiye göre daha yüksek oranda düşürecek.

Güncelleme ile birlikte spam içeriklere sahip olan web sitelerin sıralamaları düşürülecek. Böylelikle kaliteli içerikler kullanıcılara daha kolay ulaştırılacak.

Güncel bir konuda hazırlanan kaliteli ve özgün bir içeriklerin sitede yayınlanması ile mevcut konuyla ilgili sayfa Google sıralamalarında üst sıralarda yer alabilecek.

Site içeriklerinde yoğun anahtar kelime kullanımı son güncelleme sonrası olumsuz olarak yansıma yapacak.

Penguen 4.0 güncellemesi ile Search Console daha aktif bir duruma gelecek. Artık Search Console ile taranan verilerdeki spam ya da istenmeyen içerikler anlık olarak algılanabilecek. Sorun olduğu tespit edilen sayfalardaki hatalar giderildiğinde bu düzeltmeler Google’a anlık olarak bildirilerek, sıralamalardaki mevcut yerin tekrar alınması sağlanabilecek.

Güncelleme sonrası anlık olarak sıralama kaybı yaşanması bir olumsuzluk olarak görülebilir. Ancak bununla beraber Penguen algoritmasının en büyük olumlu etkilerinden biri de ceza alan web sitelerin ve sayfaların düzeltilerek eskiye göre daha hızlı bir şekilde kurtarılabilir hale getirilmesi sağlanacak. Güncelleme öncesinde ceza alan veya spam durumuna düşen sayfaların tekrar yükselebilmesi için belirli bir sürecin geçmesi gerekmekteydi. Artık anlık yükselmeler sağlanabilecek.

Penguen 4.0 gerçek zamanlı algoritma güncellemesi sitelerin sürekli güncel kalmasını gerekli kılacaktır. Mevcut içeriklerin özgün ve kaliteli olması artık kesinlikle şarttır.

Google Penguen 4.0 Güncellemesinden Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapılmalıdır?

google penguen 4 0 - Google Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı GüncellemesiYoğun anahtar kelime kullanımından kaçının

Kalite puanı düşük sitelerden aşırı backlink almayın

Sektörünüzle alakası olmayan yerlerden backlink almaktan kaçının

Site içeriklerinizin özgün olmasına ve haber değeri taşımasına özen gösterin

Kalitesiz backlinkleri ve spam içeren sitelerden aldığınız backlinkleri reddedin

E Ticaret sitelerinde yer alan ürünlere SEO uyumlu ve özgün açıklamalar ekleyin

Google tarafından yapılan son güncelleme ile birlikte artık site sahiplerinin yapmış olduğu çalışmalar gerçek zamanlı olarak Google botları tarafından taranacaktır. Eskiden site dışı linkleme çalışmalarının etkisini göstermesi için belirli bir süre beklenirken artık bu durumda gerçek zamanlı olarak yapılacak. Böylelikle sitelere alınan backlinklerin kaliteli veya kalitesiz olma durumuna göre site ve sayfa sıralamalarında anlık olarak değişiklikler yaşanabilecek. Kalitesiz backlinkler tespit edildiğinde bu durum sayfa özelinde değerlendirmeye tabi tutulacak. Yani bir sayfadaki olumsuzluk (spam içerik, kalitesiz backlink) sitenin geneline değil, sayfanın özeline yansıyacak. Google Penguen 4.0 güncellemesi ile artık backlink seçimine özen gösterilmeli ve daha sağlıklı, kaliteli yerlerden backlink alınmalıdır.


Google Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı Güncellemesi” başlıklı yazımız içerisinde geçen anahtar kelimelerin (Algoritma, Backlink, Blackhat SEO, Spam Nedir?) anlamlarını Stratejik SEO Sözlüğünden Öğrenebilirsiniz. Tüm Google Güncellemelerini görmek ve detayları hakkında bilgi almak için SEO Güncellemeleri kategorimizi inceleyebilir, SEO Danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap