2016 Yılının SEO Trendleri – Mobil Seo ve Dijital Pazarlama

mobile seo - 2016 Yılının SEO Trendleri – Mobil Seo ve Dijital Pazarlama

Seo ve Dijital Pazarlama alanında 2016 yılında birçok önemli unsurla karşılaşacaksınız. Günümüzde Dijital Pazarlamanın ve Sosyal Medyanın markalar üzerinde ki etkisi çok büyük ve bu konuda epey bir yol alındı. Dijial pazarlama ve sosyal medya da dinamikleri ve Pazarlamada satış alışkanlıklarını yönlendirmeye devam ediyor. Artık dijital pazarlamanın ve sosyal medyanın öneminin fazla olduğu bir çağdayız. SEO dinamikleri her sene farklı alanların öne çıkmasıyla değişebiliyor. Bizde Stratejik SEO Ekibi olarak sizler için 2016 yılının SEO trendlerini sıraladık;

Organik Tıklanmaların Önemi Daha da Büyüyor

Organik tıklanma artık önemli bir boyut kazandı. Organik tıklanma sitenizi yükseltecek ve size iyi bir geri dönüşüm sağlayacaktır. Mesela, tıklama başı maliyet oluşturan kampanya ve reklamların seoya destek sağlayacağı da söylenmekte.

Zengin İçerik Sizler Oldukça Önemli

Site içerisinde zengin içerikler olması gerekir. Müşterinin zengin içerikler görmesi ve diğer sayfalara da yönlenmesi lazım. Müşterileri zengin içeriklerle memnun edebilir ve güvenilirliğinizi gösterebilirsiniz. İçerik girişlerini kapsamlı bir şekilde doldurmalısınız. Bu durumda olumlu geri dönüşler sağlarsınız. Artık dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın da önüne geçti. Artık geleneksel pazarlamalar müşterileri ikna etmiyor. Günümüzde müşteriler kısa yollu çözümler görmek istiyor. İnternetten yapılan alışverişler de içerik alanında ki geniş bilgiler müşteriyi daha çok tatmin ediyor ve ikna edici oluyor. Markalar, görseller ve içerikler sitenizin  değerini de büyük ölçü de arttırır.

Uzun Kelimeler Seçin

Uzun kelime öbeklerine yeterli ve doğru cevabı veren siteler ziyaretçiye verdiği önem sergilenecek. Daha uzun ve anlaşılır cümleler kurun. Uzun kelime öbekleri kullanan sitelerin içerik sayfalarının değeri artar. 2016 yılında uzun kelime öbekleri organik seo açısından oldukça önemli.

Siteniz 2 Saniyeden Kısa Sürede Açılmalı

Sitenizin hemen açılması oldukça önemli bir konu internet kullanıcıları metriklerden çıkarılan öngörüde sitenin ne kadar hızlı açıldığı sıralamaya etki eden faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalara göre bir sitenin 2 saniyeden fazla açılması ziyaretçilerin %60’ının hemen siteden çıktığını ispat etmiştir. Yani siteniz hızlı ve pratik olmalı hemen açılmalı. Site kurarken veya yayına sokarken sitenizin hızlı açılması dikkat edeceğiniz bir husus olsun.

Mobil SEO

2016 yılında mobil sitelerin önemli bir kat daha fazla artacak. Google bu konuya oldukça önem veriyor. Mobil dostu siteler ve Mobil SEO önem kazanacaktır. Dünya da ve Türkiye’ de mobil kullanım oranı günden güne artıyor ve Google mobil dostu sitelere daha ılımlı yaklaşıyor. Sosyal ağlarda Twitter, Facebook ve Instagram’da mobil kullanım oranı da gün geçtikçe yükseliyor. Ve 2016 da bu ivme daha da artacak. Google’ın geçtiğimiz günlerde paylaştığı mobil uyumlu sitelerin mobil aramalarda daha üst sırada yer alacaklarını ve rekabette önemli rol oynayacağını söylüyor. Artık rekabette geride kalmak istemeyen siteler markalar ve SEO ajansları bu konuya daha fazla önem verecek. Mobil uyumlu siteler günden güne tarihe gömülecek ve hiçbir anlamı kalmayacak. Eğer sizin siteniz de mobil uyumlu değilse bir an önce mobil uyumlu web tasarıma dönüştürün ve Mobil SEO’ya önem verin. İşi uzmanına başvurarak da yardım alabilirsiniz. Stratejik SEO size Mobil Seo konusunda yardımcı olabilir, sosyal medya hesaplarınızı yönetebilir ve Kurumsal SEO hizmetiyle yardım edebilir.

Dijital dünyanın ve reklam alanının küresel oranda yüzde 10 daha yükselmesi ön görülüyor. Mobil reklamların artışı online reklam giderlerinin önümüzde ki yıllarda artması da pek mümkün. Yani kısaca Sosyal medyada yapılan harcamalar, Mobil Reklam giderleri, Arama Motoru harcamaları ve sitenizin SEO yatırımları daha da fazla artacaktır.  2016 itibariyle en çok konuşulan konulardan biri de dijital pazarlama ve mobil seo olacaktır.

Yorum Yap