Başarılı Seo’nun Sırları

SEO Uzmanı, SEO çalışmalarının tüm aşamalarını yürüten, bu aşamalar doğrultusunda gerekli çalışmaları yapan ve SEO stratejisini oluşturan kişidir. Bir SEO uzmanı; firma ve sektör analizini çıkartabilmeli, doğru anahtar kelimeleri ölçümleyebilmeli, bu anahtar kelimeler doğrultusunda SEO uyumlu yazılar hazırlayabilmeli, sektörel değerlendirmeler doğrultusunda backlink çalışmalarını ve site tanıtımlarını yürütebilmeli, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları için strateji oluşturabilmelidir.

Başarılı SEO Çalışması için Ne Yapılmalı?

Öncelikle SEO Çalışmalarının yürütürken ezbere hiçbir işlem yapılmamalıdır. Gerçekten bir seo uzmanı olmak, sitenizi istediğiniz konuma getirmek için çalışmaların ne işe yaradığını neden yapıldığını arama motorlarının ne istediğini bilerek yürütmek gerekir. Ezbere yapılan çalışmalar ya da önerilmeyen seo çalışmalarını yapıp yükselenleri görerek aynı çalışmaları yürütmeniz kısa süreli fayda sağlayacak dahi olsa uzun sürede size zarar verecektir.

basariliseoolmaninsirlari 290x300 - Başarılı SEO'nun SırlarıSEO Çalışmalarının anlayarak ve organik yürütülmesi gerekiyor. Doğallık seo çalışmasının özünü oluşturur. SEO Çalışmasında başarıya ulaşmak için arama motoru gibi düşünmeniz gerekir. En azından bilgi ihtiyacı olan ve araştırma yapan birisi gibi düşünmelisiniz. Arama motorları kullanıcılara faydalı siteleri üst sıralara çıkarmaya, bilgi çöplüğü ve faydasız siteleri ise elemeyi amaçlamaktadır. Örneğin seo konusunda araştırma yapacağınızı düşünün. Araştırma için size en uygun site şu şekilde olmalıdır:

Gireceğiniz sitenin güvenilir olduğunu düşünmelisiniz (Bir marka için bir araştırma yapıldığında o markadan önce ya da hemen sonra bir şikayet sayfasına karşılaşıyor, bu başlıkla kullanıcıların yorumlarını görüyorsanız güveniniz zedelenecektir.)

Arama Motorları Marka Değerine, Marka Tanıtımına kullanıcıların öncelik sırasını belirlediği için önem vermektedir.

Henüz bilgi sahibi olmadığınız bir konuyu araştırdığınız için gireceğiniz sitede arama kelimenize uygun bir kelime ararsınız. (Domain uygunluğu. SEO nedir diye araştırıyorsanız abcd.com/seo alan adına sahip bir site yerine anlaşılır anahtar kelimeye uygun bir siteye daha çok dikkat ederseniz.)

Anahtar Kelimeye Sahip Domainle veya Anahtar Kelimeden Oluşan Domainler Kullanıcıda örnekte ki gibi biz izlenim oluşturacağı için değerlidir. Önceden sadece anahtar kelimeye sahip domain olması ilk sıralara çıkması için büyük bir etkendi ancak şu anda sadece kullanıcı öncelik sırasını belirleyen bir etken olduğu için önemlidir.

Doyurucu Bilgi ve Yönlendirme (Bilgi edinmek için girdiğiniz sitede öncelikle araştırmanıza uygun içerik olmalıdır. Araştırma için doyurucu bilgi vermenin yanı sıra size bununla alakalı farklı konularda yönlendirmeli ve bu alanlarda da size bilgilendirmelidir.)

Özgün içerik ve site içi link inşaası sitede geçirilen süreyi arttırmak için en önemli ve koşuldur.

Güncellik (Size en sağlıklı bilgileri veren siteden sürekli beklentiniz olur. SEO konusunda aklınıza farklı bir konu geldiğinde yine ilk bu siteye girersiniz. Bu siteden incelemeler yaparsınız. Bunun için siteden sürekli kendini güncellemesini, sorulara cevap vermesini, tartışma ve yorum ortamı olmasını beklerseniz.  )

Ziyaretçilerine doyurucu bilgi veren ve sürekli özgün içerikler oluşturup bilgilendirme amacı güden web siteleri kullanıcı tarafında olumlu not alacağı gibi kullanıcıların sayfa gezinme sayısı, sitede geçirdikleri süre, takibi, düzenli ziyaretçi sayısı vb. değerleri etkilediği için arama motorlarında yükselecektir.

Bilgiyi Paylaşma (Araştırdığınız bir konuyu net bir şekilde bir web sitesinden anlayıp, sitenin içeriğini doyurucu bulduysanız sizin gibi bu konuları araştıran kişilere ulaştırmak adına paylaşmak isterseniz.)

Sosyal Medya Hareketliliği Arama Motorları için Önemlidir. Bu önem doğal olarak kullanıcıların beğendiği, herklesin görmesini istediği bilgi ve ürünleri paylaşarak hem viral pazarlama çalışmasını sağlamakta hemde farklı ziyaretçi sayısının arttırılmasını sağlamaktadır. Bu da doğal olarak seo çalışmalarını olumlu etkilemektedir.

Pratik Sağlama (Sizi bilgilendiren, her sorunuza yanıt veren bir web sitesinin yazarları ve yöneticilerinin bilgisine güvenirsiniz. Bu güven doğrultusunda kendinizi test etmek istersiniz.)

Kullanıcılara tanınan imkanlar. Sitede geçirilen süreyi arttırmak, sitenizin ziyaretçileriniz tarafından tanıtımının yapılmasını sağlamak ve ziyaretçilerinize faydalı olmak amacıyla sitenizde yer vereceğiniz soru cevap kısmı, yazılarınıza yorum yapma imkanı, yorumları değerlendirme ve cevaplama imkanı, forum ortamının oluşturulması, küçük sınavlar sizi hem ziyaretçileriniz hem de arama motorları tarafında değerli kılacaktır.

Farklılık (Araştırmalarınıza istediğiniz doygunlukta cevap veren birden çok site bulabilirseniz bu sitelerde farklılıklar ararsınız. Mobilden rahat takip, yeni konular için bildirim, tasarımın daha güzel olması, bilginizi test edecek araçlar olması, bilginizi paylaşacak ya soracak platformlar olması, çalışmalarınızı kolaylaştıracak imkanlar sunması aynı içerikte aynı seviyede olan web sitelerini birbirinden ayıracaktır.)

Rakiplerden sıyrılmak. Arama motorları ve kullanıcılar açısından özgün ve doyurucu içerik sunan rakiplerinizden ayrılmak için mobil uyumluluğa önem verip kullanıcılarınızın her ortamda sizi kolayca takip etmesini sağlamalısınız. Yazılarınızı takip eden kişilere hatırlatmalarda bulunmalısınız. Web sitenizin tasarımına önem vermelisiniz.  SEO konusunda araştırma yapılıyorsa bu sektörede rakiplerinizden sıyrılmak için seo araçları oluşturmalı, seo platformları kurmalısınız.

Sonuç olarak gördüğünüz gibi SEO Çalışmalarında başarı elde etmek için Arama Motoru gibi düşünmelisiniz. Arama motoru da ziyaretçilerine doğru ve güncel bilgiyi veren web sitelerini ön plana taşımak istediği için araştırma yapan bir kullanıcı gibi düşünüp, seo çalışmalarını yürütürken mantığını kavrayıp çalışmaları gerçekleştirmelisiniz.

stratejik seo logo - Başarılı SEO'nun Sırları
Gelin, Dijital Pazarlama ile Markanız için Yeni bir Çağ Açalım !