Google Amp Entegre Güncellemesi

Google AMP Entegre Algoritması YayındaAccelerated Mobile Pages stratejikseo 1 - Google Amp Entegre Güncellemesi

Şu günlerde mobil cihazlarda görüntülenen web sitelerde dalgalanmalar yaşanıyor. Google AMP (Accelerated Mobile Pages) sıralamanızı iyileştirme yönünde devam edecektir.

‘Daha hızlı mobile siteler’ diye anılan algoritma 2016 yılı Şubat ayında yayına girmiştir.  Google hızlandırılmış mobil sayfalara, AMP Entegre ile daha çok değer verecek.

Algoritma haberini blog sayfasında paylaşan Google, projeyi Ekim ayında başlattığını, olumlu sonuçlar aldığını ve AMP entegresinin Şubat ayında devrede olacağını bildirmişti.

Hızlı açılan sayfalar, artık Google sıralamasında daha iyi bir sonuç elde edecek. Masaüstü bilgisayarlardan yapılan arama sonuçları ile mobil cihaz üzerinden yapılan arama sonuçlarında görülen farklar meydana gelecek. Masaüstü bilgisayarlarda görüntülenen bir web sitesi daha ön planda iken, mobil cihazlarda görüntülenme sırasında arka planda kalabiliyor.

Algoritmadan Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Gerekli?

Öncelikli olarak web sitenizin mobil uyumluluk düzeyini test etmelisiniz. Google’ın mobil uyumluluk test aracını kullanarak, mobil uyumlu olan sitenizi arama motoruna bildirmiş olacaksınız.

 • JavaScript, Css ( cascading style sheets) ve görüntülerinize erişim iznini sağlayın.
 • Sunumlarınız hareketli olsun.
 • Temanızın güncel versiyonu mevcut ise muhakkak indirin ve güncelle işlemini gerçekleştirin.
 • Aynı URL’leri yazmaya devam etmelisiniz.
 • Google, sitenize farklı algoritmaları kullanarak erişmek isteyecektir. Mobile formatı için Sub domain kullanımı yapmamalısınız.
 • Dizine ekleme işleminin düzgün olması için, JavaScript, Css ve görüntülerinize erişim izni vermeyi unutmayın. Varsa, engellenen dosyalarınızı ve Robots.txt kısmında yer alan engelleyici kodları kaldırın.
  stratejikseo google amp 1 - Google Amp Entegre Güncellemesi
 • Bir takım Flash yazılımlar, mobile formatına uygun olmayabilir. Bu nedenle video’lar görüntülenemez yahut oynatılamaz. Sitenizde oynatılmayan video yahut açılmayan görselleri kaldırmalısınız. Mobil uyumluluğunuzu zedeleyecek Flash ve JavaScript video oynatıcılarını belirli aralıklarla kontrol etmenizde yarar var.
 • Mobil siteniz olduğundan yavaş ise optimize etmelisiniz. Bunun için Google Page Speed kullanabilirsiniz.
 • Google Mobil Seo, bildirdiğimiz işlemleri yapabilmeniz için fayda sağlayacaktır. Yol haritası niteliğinde kullanarak, işlemleri adım adım gerçekleştirebilirsiniz.
 • Siteniz için mobile tema bulamıyorsanız, WordPress Responsive Tema bölümünden ücretsiz olarak mobil uyumlu tema edinebilirsiniz.

Mobil uyumluluk düzeyinizi iyileştirmeniz, ziyaretçi dönüşlerinizi olumlu etkileyeceği gibi, interneti daha verimli ve güvenli hale getirecektir. Platformlarında desteklediği AMP Entegre projesi, siteleri iyileştirmeye yöneliktir.

————————————————————–

Google AMP Entegre Güncellemesi” başlıklı yazımız içerisinde geçen anahtar kelimelerin anlamlarını aşağıda ki kelimelere tıklayarak ya da Stratejik SEO Sözlüğünden Öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap