Google Çekirdek Güncellemesi

Google Çekirdek Güncellemesi

Kısa süreli aralıklarla kendisini güncelleyen Google 10 Ocak 2016 yılında doğruladığı Çekirdek Algoritması ile yeniden karşımızda. Web sitenizin trafiğinde ve anahtar kelimelerinizdeki sıralamanızda bir değişiklik yaşıyorsanız, sitenizi tekrar kontrol altında tutmak ve Google’ın güncellemelerine uyum sağlamanızda fayda var.

Çekirdek Güncellemesi Neyi Etkileyecek?

Google’ın yeni güncellemesi olan çekirdek algoritması daha evvel yayınlanan panda, penguen, phontom güncellemelerinden bağımsız olarak yayınlanan önemli bir algoritmadır.

2015 yılı Nisan ayında karşılaştığımız mobil uyumluluk güncellemesi, SEO çalışmalarında değişiklikler yaratmıştı. Mobil uyumluluk düzeyi olmayan web sitelerinin sıralamaları mobil cihazlar üzerinden olumsuz etkilenmişti.

Çekirdek Güncellemesinin etkileri henüz doğrulanmamakla beraber baclink çalışmalarından olumsuz etkilenme ve ceza alma durumuna, çekirdek güncellemesiyle Google daha hızlı yanıt verecek. Önemli olan bir diğer husus ise 2016 yılından itibaren, web sitelerinde yer alan içeriklerin kısa olması nedeniyle düşüş yaşaması.   googleçekirdekgüncellemesi 300x178 - Google Çekirdek Güncellemesi

Ziyaretçi oranının yüksek olmasını sağlamak ve çekirdek algoritmasından olumsuz etkilenmek istemeyen web site kullanıcılarının daha uzun, okuyucu açısından doyurucu bilgi içeren içerikler üretmesi gereklidir. Eğer mevcut içeriğiniz varsa ve size özgü oluşturulmuşsa, zenginleştirmenizde fayda var. Lakin kısa içerikler Google tarafından spam olarak algılanıyor ve sıralamanızın düşmesine neden oluyor.

Google Çekirdek Algoritması ile Hedeflenen Nedir?

Çekirdek algoritmasının yayına girmesiyle Amerika’da yer alan web siteleri öncelikli olarak etkilendi. Algoritmanın evrensel etkisini de duyurabilmesi için Türkçe dili ile hizmet sunan web sitelerin bir nebzede olsa şansı var.

İşi şansa bırakmamak için doğru stratejiler ile yapılacak SEO çalışmaları, ziyaretçi açısından bulunabilirliği artırarak, Google algoritmalarından etkilenmeyi azami ölçüde tutabilmek için sitenize katkı sağlar. Sürekli kendisini yenileyen Google arama motoru, sitenizin de yenilenmesini ister. Takip ve kontrol oranını artırarak, Google’a göre değişiklikler yapmak, site kalitenizin iyileşmesine olanak sağlayacaktır.

———————————————–

Google Çekirdek Güncellemesi” başlıklı yazımız içerisinde geçen anahtar kelimelerin anlamlarını aşağıda ki kelimelere tıklayarak ya da Stratejik SEO Sözlüğünden Öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap