Google HTTPS Protokol

https seo - Google HTTPS Protokol

 

Google son günlerde HTTPS protokol kullanımı ile ilgili önemli bir duyuruda bulundu.  Google bu konu hakkında internet güvenliğinin önceliğini vurgularken kullanıcı verilerinin başkalarının eline geçmesini engellemek amacıyla şifreli bağlantı kullanan sayfalara öncelik vereceğini tüm dünyaya bilgi sağladı. Günümüz itibariyle mobil cihaz kullanımının giderek artması internet güvenliğinin önemi ve kişisel bilgilerin gizliliği her geçen gün daha fazla önem verilen bir konu haline geldi.

HTTP, HTTPS ve SSL Nedir?

Http nedir?
Açılımı Hyper Text transfer protocol yani (‘’hiper metin transfer protokolü’’) olan bir iletişim aracıdır. internet veri transferlerinde maliyet ve çeşitli sebeplerle günümüzde sıkça tercih edilen ve kullanılandır. Bu kural ilk 1990’lı yılların başında çıktı ve günümüze kadar ulaştı. Transfer yükünün büyük bir bölümünü de o çekiyor.

http’de  http:// yazılım biçimini biliyorsunuzdur. Bu transfer biçimi her ne kadar üstüne düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiş olsa da gününüz internet şartlarında artık pek eskisi kadar yeterli olmuyor. Günümüzde veri transfer biçiminin istenildiği gibi kullanılması bağlantıların dışarıdan izlenmesi gibi çeşitli sorunlar oluşmasına ve art niyetli insanlar tarafından yanlış kullanılması gibi problemler giderek artmasından dolayı artık google https isimli çok daha güvenli bir protokolü yanında olma ve bunu ilerletmenin arkasında duruyor.

Https nedir?

Secure Hyper Text Transfer Protocol Türkçesi (‘’Güvenli Hiper Metin Transfer Protokolü’’)  olan ve https protokolü ve SSL’in birleşmesi sonucu oluşan güvenli bir kuraldır. Bilgisayar ve sunucu arasında ki transfer edilen verilerin şifrelenmesi bu verilere ulaşmaya çalışan insanları epey bir zorlayacaktır. Özellikle alışveriş sitelerine girdiğinizde tarayıcılarının adres çubuğunda https:// başlığında kilit simgesi göze çarpar.  Bu size bağlantı sağlık ve güvenlidir. Bu sayede üçüncü kişiler tarafından kimsenin eline kart ve banka şifreleri gibi önemli bilgiler kesinlikle geçmeyecektir. Https ile iletişim kuralları sayesinde güvenliğini büyük bir ölçüde sağlayabilirsiniz. O nedenle içinizi ferah tutmanız gerekir.

SSL Nedir?

( Güvenli Soket Katmanı ) Secure Socket Layer şifre çözme işlemi ve şifreleri saklı tutan iletişim kuralıdır.

Google artık günümüz itibariyle Https kullanımının artmasını istiyor.  Google’ın istediği bu zamanda öne çıkan sadece bir arama motoru olarak değil, kullanıcıları destekleyen ve koruyan bir anlayışın sabit bir politika olarak istemesiydi. Güvenli bağlantılar çoğumuz için daha fazla maliyetli olmasına rağmen en etkin ve en çok tercih edilen güvenlik protokolü olmuştur. Son zamanlarda çıkan güvenlik güncellemeleri internet üzerinden haksız kazanç ve suistimal olayların artmasına Google en güzel cevabı vermiştir.  Sizde Seo hakkında her şeyi Stratejik SEO’dan öğrenebilir ve aklınızda kalan tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap