SEO Dersleri

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Yazı İçeriği

Bir web sitenin analizini yapma konusunda PageSpeed Insights, Google arama motorunun önde gelen analiz aracıdır. Ancak söz konusu bu araç özellikle mobil öncelikli indeksleme ile beraber ölçüm ve performans konusunda yetersiz kalmaya başlamıştı. Her ne kadar Google Chrome’da güncellemeye gidilse de bu olumsuz durum sürmeye devam etti. Bu noktada Google, kullanıcılarının alternatif araç arayışına girmesinin önüne geçmek amacı ile konuya çözüm getiren Google Lighthouse aracının tanıtımını yaptı. Google tarafından çıkarılan bu yeni araçla birlikte ‘Google Lighthouse aracı nedir?’, ‘Google Lighthouse aracı ne işe yarar?’ ve ‘Google Lighthouse aracı ne işe yarar?’ gibi sorular sorulmaya başlandı. Biz de bu sorulara cevap oluşturmak adına konu ile ilgili bir blog yazısı hazırlamaya karar verdik.

Google Lighthouse Nedir?

Google Lighthouse, sayfa yüklenme hızı, kodlama performansı, erişebilirlik, temel SEO uyumluluğu analizi ve progresif web uygulaması optimizasyonu yapma gibi işlevleri olan ve bir web sitesinin hem kalitesini hem de performansını arttırmaya yardımcı olmak üzere geliştirilen bir performans analiz aracıdır. Google Lighthouse aracının ne olduğunu ve tanımını kafanızda netleştirmek adına başlıca özelliklerini maddeler halinde sıralamakta fayda var:

 • Google Lighthouse açık kaynak kodlu bir araçtır.
 • Google Lighthouse hem Chrome Geliştirici Araçları arasında yer alan hem de Google Chrome eklentisi olarak da işlevselleştirilebilen otomatik hale getirilmiş bir araçtır.
 • Progressive Web Apps’ı (PWA) denetlemek önemli işlevleri arasında yer alır.
 • Üzerine çalıştığınız web sitesini farklı açılardan incelemenizi sağlayarak söz konusu site hakkında ne gibi çalışmalar yapılması gerektiğine dair bilgiler verir.
 • Özellikle kullanıcı deneyimini arttırmak adına mutlaka kullanılması gereken bir araçtır.

Google Lighthouse Ne İşe Yarar?

Bu aracın çıkması ile birlikte Google Lighthouse aracının ne işe yaradığına dair birçok soru sorulmaya başlandı. Bu doğrultuda yazının bu kısmında Google Lighthouse aracının ne işe yaradığını maddeler halinde sizlere anlatmaya çalıştık:

 • Sitenizin yer aldığı sektörde rekabet halinde olduğunuz diğer siteleri anlamak ve bu doğrultuda sizin sitenizi daha öne atacak yaratıcı stratejiler geliştirmek çok önemlidir. Bu noktada Google Lighthouse rakibiniz olan diğer siteleri daha yakından incelemenizi sağlar.
 • Google Chrome eklentisi kullanmanız halinde elde ettiğiniz analiz çıktılarını birden fazla formatta kaydetme fırsatına sahip olabilirsiniz.
 • Google Lighthouse puanlama sistemi ve kullanılan ölçümler gibi konularda diğer araçlara kıyasla daha büyük avantajlar sunar. Örneğin Google Lighthouse, PageSpeed Insights tarafından puanlandırılan gerçek sayfa yükleme sürelerinden çok test edilen etmenlere bağlı olarak çalışmaktadır.
 • Web sitenizin sayfa bazında analizlerini yapıp, çıkan sonuçlar doğrultusunda yorumlamalar yapıp çalışmalarınızı o yönde şekillendirebilirsiniz. Nitekim Google Lighthouse aracı ile birlikte sunulan en büyük avantajlardan bir tanesi de web site sayfalarının ayrı ayrı analize tabi tutulabilmeleri oldu. Böylelikle sayfalarınıza yönelik daha spesifik çalışmalar gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Kullanımda olan diğer Google araçlarına kıyasla daha fazla sayıda avantaj sunmaktadır. Bunlar arasında daha detaylı analizler yapma imkanı da yer almaktadır. Daha fazla analiz de siteniz için daha iyi optimizasyon yapmanıza yardımcı olur.
 • Site hızının analizini yapar ve çıkan sonuçlar doğrultusunda site hızını nasıl optimize edebileceğinize yönelik öneriler sunar.

Google Lighthouse Nasıl Çalışır?

Google Lighthouse aracının ne olduğuna ve ne işe yaradığına genel hatlarıyla değindikten sonra yazımızın bu bölümünde Google Lighthouse’ın nasıl çalıştığına ve bu araçtan en yüksek seviyede verimi nasıl alabileceğinize dair ipuçları sunacağız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Google Lighthouse aracı  Chrome eklenti ve Chrome Geliştirici Araçlar olarak kullanılabilmektedir. Chrome Geliştirici Araçlar üzerinden Google Lighthouse analizi şu şekilde yapılmaktadır:

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

 • İlk aşamada analize tabi tutulacak web sitesi açılır. Akabinde ‘F12’ tuşuna basılır ya da sağ tık yapılarak ‘İncele’ seçeneğine tıklanır.
 • İlk işlemin yapılmasının ardından karşınıza bir sayfa çıkmaktadır. Bu sayfa üzerinde ‘Audits’ seçeneğine tıklamalısınız. Bu bölmeye tıklandıktan sonra Chrome Geliştirici Araçlar üzerinden Google Lighthouse’a ulaşmış olursunuz.
 • Analiz sürecine başlamak için çıkan sayfada ‘Perform an Audit’ seçeneğine tıklanır.
 • Son aşamada ise karşınıza 4 farklı seçenek çıkıyor. Bu seçenekler halihazırda seçili olarak belirmektedir. Ancak siz ihtiyacınıza göre gereksiz olduğunu düşündüklerinizi çıkarabilir ve analiz sürecini kişiselleştirebilirsiniz.
 • Seçilen seçeneklerin ardından 1-2 dakika gibi kısa bir süre içerisinde analiz sonuçları karşınıza çıkmaktadır. Bu sonuçları yalnızca .json formatında kaydedebileceğinizi unutmayın.

Google Lighthouse aracının ikinci bir kullanım şekli de Chrome eklenti üzerinden yapılmaktadır. Eklenti üzerinden sitenizi analize tabi tutmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

Google Lighthouse Nedir? Ne İşe Yarar? [Kapsamlı Türkçe Rehber]

 • Google Chrome eklentisi üzerinden analiz yapabilmeniz için öncelikle Google Chrome Web Mağazası’na giriş yapmalısınız.
 • Mağaza üzerinden ‘Google Lighthouse’ araması yapmanızın akabinde çıkan eklentiyi bilgisayarınıza yüklemelisiniz.
 • Yükleme işleminin tamamlanmasının ardından arama barının sağ üst kısmında Google Lighthouse ikonu belirir. İkona tıklamanız halinde karşınıza ‘Options’ ve ‘Generate Report’ seçenekleri çıkacaktır. ‘Options’ kısmında karşınıza performance, progressive web app, best practices, SEO ve accessibility seçenekleri çıkar. Zaman açısından daha verimli analiz yapabilmeniz adına bu seçeneklerden herhangi biri analiz sürecinde işinize yaramayacaksa çıkarmanızda fayda var.
 • Gerekli seçeneklerin seçili olduğuna emin olduktan sonra ‘Generate Report’ kısmına basabilirsiniz. Analiz sonucu birkaç dakika içerisinde ayrı bir pencerede otomatik olarak karşınıza çıkmış olacak. Ancak Google Geliştirici Araçlar üzerinden yapılan Google Lighthouse analizinden farklı olarak Chrome eklenti üzerinden yapılan analiz sonuçlarını yalnızca .json formatında değil, PDF ve HTML olarak da kaydedebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere Google Lighthouse analizi iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Ancak özelliklerinden dolayı Chrome eklenti üzerinden yapılan Google Lighthouse analizinin diğerine kıyasla daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Google Lighthouse ve Google PageSpeed Insights Arasındaki Farklar

Yazımızın girişinde PageSpeed Insights analiz aracında mobil öncelikli indeksleme konusunda yaşanan yetersizliklerden dolayı Google Lighthouse analiz aracının oluşturulma ihtiyacı hissedildiğini belirtmiştik. Yazının bu bölümünde ise bu iki farklı analiz aracı arasındaki temel farklara değineceğiz.

Her ikisi de Google tarafından geliştirilen oldukça faydalı analiz araçlarıdır. Bununla birlikte avantaj anlamında birbirleri arasında farklar bulunmaktadır. PageSpeed Insights analizi yapılan sitenin hız skorunu vermekle birlikte site hızını optimize etmek adına neler yapılabileceğine dair öneriler sunar. Ancak analizi yapılan sitenin hızını düşüren etmenler hakkında yeteri kadar detay ortaya koymamaktadır. Öte yandan site hızını optimize etmek adına sunulan öneriler yerine getirilmesi epey zor olan tavsiyelerden meydana gelir.

Google Lighthouse
analiz aracı ise bu konuda daha pratik ve yararlı öneriler sunmaktadır. Lighthouse üzerinden yapılan analizlerde kullanıcı deneyiminin daha çok ön plana alındığı görülür ki bu SEO açısından çok önemli bir konudur. Öte yandan sitenizin analizini ortalama bir 3G bağlantısı üzerinden gerçekleştirir ve böylece gerçek anlamda kullanıcılarınızın gözünden analiz ve o doğrultuda iyileştirmeler yapabilirsiniz. Nitekim dünyanın birçok ülkesinde hala 3G ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Son olarak da Lighthouse analiz aracı analizi yapılan sitede bulunan içeriğin kullanıma hazır olduğu gerçek süreyi tespit edeceğinden site sayfasını iyileştirmeye yönelik atılacak adımlar daha kolay ve rahat bir şekilde atılabilir.

Google Lighthouse Analiz ve Ölçüm Kriterleri Nelerdir?

Google Lighthouse üzerinden yapılan ölçüm kriterlerinin tümü SEO ile bağlantılı değildir. Ancak bununla birlikte kriterler arasında disiplinlerarası bir bağlantı olduğu söylenebilir. Dolayısıyla yazılımcı, tasarımcı ya da SEO uzmanı olmanıza bakmaksızın üzerine çalışmalar yürüttüğünüz web sitesini daha ileri noktalara taşımak adına Google Lighthouse aracını kullanmalısınız. Yazımızın son bölümü olan bu kısımda ana amacı üzerine çalışılan web sitesinin her platformda hızını arttırmak ve optimize edilmesini sağlamak olan bu aracın analiz ve ölçüm kriterlerini inceleyeceğiz.

 • Performance Metrics = Performans Metrikleri
  • Opportunities = Fırsatlar
  • Diagnostics = Teşhis
 • Progressive Web Apps = PWA
 • Accessibility = Erişebilirlik
 • The Best Practices = En İyi Uygulamalar
 • SEO

Lighthouse Performans Metrikleri (Performance-Metrics)

1) First Contentful Paint = İlk Zengin İçerikli Boya

 İlk metnin ya da görselin boyandığı vakti işaret eder.

2) Speed Index = Hız İndeksi

Bir sayfanın içeriğinin ne kadar hızlı sürede indekslendiğini göstermektedir.

3) Time to Interactive = Etkileşim Süresi

Sayfanın tamamen interaktif hale geldiği vakti göstermektedir.

4) First Meaningful Paint = İlk Anlamlı Boya

Bir sayfanın öncül içeriğinin ne zaman görünür olduğunu göstermektedir.

5) First CPU Idle: İlk CPU Boşta

Sayfanın ana dizisinin girişi sağlamak için yeterli olduğu zamanı göstermektedir.

6) Estimated Input Latency = Tahmini Giriş Gecikmesi

Bu metriğin hemen yukarısında yer alan skor, uygulamanızın kullanıcı girişine ne kadar sürede cevap verdiğini gösteren milisaniye cinsinden tahmini rakamdır. Gecikme süresi 50 milisaniyeden fazla ise kullanıcılar uygulamanızı yavaş olarak algılayabilir.

Lighthouse Opportunities = Fırsatlar

Yapılacak bu optimizasyonlar site hızını arttırmanızda faydalı olabilir.

1) Eliminate Render-Blocking Resources =  Yorum Engelleyici Kaynakları Ortadan Kaldırın

Kaynaklar sayfanızın ilk resmine engel oluyor. Önemli JS/CSS’leri yayınlayın ve önemli olmayanları erteleyin. Sayfa kaynak kodlarının başında yer alan kaynakları olabildiğince azaltın.

2) Defer Offscreen Images = Ekran Dışındaki Görselleri Ertele

Tüm önemli kaynakların yüklemesi bittiğinde yavaş açılan ekran dışı ve saklı görselleri göz önünde bulundurun.

3) Serve Images In Next-gen Formats = Görselleri Yeni Nesil Biçimlerde Yayınlayın
JPEG 2000, JPEG XR, and WebP gibi formata sahip olan görseller, PNG-JPEG gibi formatlı görsellere kıyasla daha iyi sıkıştırma sağlamaktadır. Bu da daha hızlı sayfa yüklemeleri ve daha az veri tüketimi anlamına gelmektedir.

4) Defer Unused CSS = Kullanılmayan CSS’yi Erteleyin:

Ağ aktivitesinden kaynaklanan gereksiz byte tüketimini minimize etmek için kullanılmayan kuralları stil sayfalarından kaldırın. Bunun için CSS defer komutlarını ya da eklentileri kullanabilirsiniz.

5) Preload Key Requests = Anahtar İsteklere Ön Yükleme Yapın:

Sayfa yüklemesinde daha sonra talep edilen çekici kaynaklara öncelik vermek için  <link rel=preload> kodunu kullanmayı göz önünde bulundurmalısın.

6) Efficiently Encode Images = Görselleri Etkin Bir Şekilde Kodlayın

Optimize edilen görseller daha hızlı açılır ve daha az data tüketir.

7) Preconnect to Required Origins = Gerekli Noktalara Bağlantı Kurun

Önemli üçüncü parti noktalara erken bağlantı kurabilmek adına bağlantı ya da dns-prefetch kaynak ipuçları eklemeyi göz önünde bulundurun.

8) Minify CSS = CSS’yi Küçültün

CSS dosyalarını küçültmek ağ taşıma kapasitesi boyutlarını azaltmada yardımcı olabilir.

9) Minify JavaScript – Javascript’i Küçült

JavaScript dosyalarını küçültmek, yük boyutu ve yazı tipi ayrıştırma süresini azaltabilir.

10) Enable text compression = Metin Sıkıştırmayı Etkinleştirin

Metin tabanlı kaynaklar, toplam ağ baytlarını en aza indirmek için sıkıştırma (gzip, deflate veya brotli) ile sunulmalıdır.

11) Properly Size Images = Doğru Boyuta Sahip Görseller

Yükleme zamanının azaltılmasına yardımcı olur. Görselin kullanım alanı ile görselin ölçüsünün bir olmasına özen gösterin.

12) Use video formats for animated content = Animasyonlu İçerik İçin Video Formatlarını Kullanın

Büyük GIF’ler animasyonlu içerik sunmada yetersiz kalmaktadır. Ağ baytlarını kurtarmak adına animasyonlar için MPEG4/WebM formatındaki videoları, GIF yerine PNG/WebP formatındaki sabit görselleri kullanmayı göz önünde bulundurmalısınız.

13) Avoid multiple page redirects = Birden Fazla Sayfa Yönlendirmesinden Kaçınmak:

Yönlendirmeler, sayfa yüklenmesinden önceki ek gecikmeleri göstermektedir.

Lighthouse Diagnostics =Teşhis

Aplikasyonunun performansı hakkında daha çok bilgi.

1) Minimize Main-Thread Work = Ana İş Parçasını En Aza İndirin:

Araştırma, derleme ve yürütme süreçleri için harcanan vakti minimize etmeyi göz önünde bulundurun. Küçük taşıma kapasiteleri bu konuda yardımcı olacaktır.

2) Ensure Text Remains Visible During Webfont Load = ‘Webfont’ Yüklemesi Esnasında Metnin Görülür Olmasından Emin Olun:

Web fontları yüklenirken metinlerin kullanıcılar tarafından görülebilir olmasını sağlamak adına CSS yazı tipini/kaynağını güçlendirin/geliştirin.

3) Reduce JavaScript execution time = Javascript Yürütme Süresini Azaltın:

Bu konuda daha küçük JS taşıma kapasiteleri faydalı olabilir.

4) Avoid an excessive DOM size – Aşırı DOM büyüklüğünden kaçının:

İnternet tarayıcısı uzmanları internet sayfalarının 1.500 DOM’dan daha az DOM içermesini tavsiye etmektedir.  Gereğinden büyük DOM hafıza kullanımını arttırıp maliyeti yüksek olan düzen yapılanmalarını gerektirebilir.

5) Serve static assets with an efficient cache policy = Statik değerleri etkili bir önbellek politikası ile birlikte sunun:

Uzun bir önbellek aynı ziyaretçilerin sitenizi tekrar ziyaret etme potansiyelini arttırabilir.

6) Avoid enormous network payloads = Büyük ağ taşıma kapasitelerinden kaçının

Büyük ağ taşıma kapasiteleri kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler (daha yavaş sayfa yüklemesi vb).

7) Minimize Critical Requests Depth: Kritik İsteklerin Derinliğini En Aza İndirin

Aşağıda yer alan önemli istek zincirleri, hangi kaynakların öncelikli olarak yüklendiğini göstermektedir. Zincirleri, kaynakların inme süresini azaltmayı düşünün ya da sayfa yükleme hızını optimize etmek için gereksiz kaynakların yüklenmesini erteleyin.

8) Server response times are low (TTFB) = Sunucu Yanıt Sürelerini Kısaltın(TTFB):

İlk Byte Süresi, sunucunuzun yanıt gönderdiği saati tanımlar.

9) User Timing marks and measures = Kullanıcı Zamanlaması İşaretleri ve Ölçüleri:

Önemli kullanıcı deneyimleri esnasında uygulamalarınızın gerçek dünyadaki performanslarını ölçümlemek adına kullanıcı zamanlaması API’ı, uygulamanız ile birlikte kullanmayı düşünün.

Lighthouse PWA = Progressive Web Apps

Yapılacak bu kontroller geliştirici web uygulamalarının görünümünü onaylar.

1) Page load is not fast enough on 3G = 3G sistemde sayfa yüklenme hızı yeterli değildir:

Sitenin sayfa yüklemeleri yeteri kadar hızlı değil. Bununla ilgili yapılabilecek iyileştirmeler için fırsatlar ve sistem kontrolü başlıkları altındaki yapılması gerekenlere göz atmalısın.

2) Does not respond with a 200 when offline = Offline durumdayken 200 ile yanıt vermiyor:

Eğer bir web aplikasyonu kurmayı planlıyorsan, aplikasyonunun offline durumdayken de çalışabilmesi adına servis çalıştırıcı kullanmayı göz önünde bulundurmalısın.

3) User will not be prompted to Install the Web App = Kullanıcıya web aplikasyonunu yüklemesi gerektiği teşvik edilmeyecek:

Site servis çalıştırıcıya kayıt olmuyor.

4) Is not configured for a custom splash screen = Özel açılış ekranı için yapılandırılmadı:

Hiçbir bildirim getirilmedi.

5) Address bar does not match brand colors = Arama kutusu marka renkleri ile eşleşmiyor:

‘`<meta name=”theme-color”>’’ böyle bir etiketin bulunamadı.

6) Additional items to manually check = Manuel kontrol için ek nesneler:

Site tarayıcılar arasında çalışıyor, sayfa geçişleri ağda engelleniyor gibi görünmüyor, her sayfanın bir URL’si bulunuyor.

Lighthouse Accessibility = Erişebilirlik

Bu fırsatlar web uygulamanızın erişilebilirliğini iyileştirmek adına önemli noktaların altını çizmektedir.

1) Elements Use Attributes Correctly = Elementler özellikleri doğru kullanıyor:

Bunlar HTML unsurlarının yapılandırmasında kullanılabilecek fırsatlardır.

 • Görsel unsurlar (alt) özelliğe sahip değildirler.

2) Elements Have Discernible Names = Unsurlar görülebilir adlara sahipler:

Bunlar uygulamadaki semantik (anlam) kontrollerini geliştirmek için var olan fırsatlardır.

 • <frame> or <iframe> unsurlarının başlığı bulunmamaktadır.
 • Form ögeleri ilgili etiketlere sahip değil.

3) Color Contrast Is Satisfactory = Renk kontrastı oluşturmak tatmin edicidir:

Bu fırsatlar içeriğin okunulabilirliğini geliştirmeye yöneliktir.

 • Ön ve arka planlar yeterli kontrast oranına sahip değiller.

4) Elements Are Well Structured = Unsurlar iyi bir şekilde yapılandırıldır:

Bu fırsatlar HTML’in doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olmanızı sağlamaktadır.

 • (id) özellikleri özgün değil.

Lighthouse The Best Practices = En İyi Uygulamalar

1) Does not use HTTP/2 for all of its resources = Tüm kaynakları için HTTP/2 kullanmaz:

HTTP/2, HTTP/1.1 için birçok fayda sunmaktadır. Bu faydalar arasında ikili başlıklar ve çoğullama yer almaktadır.

2) Does not use passive listeners to improve scrolling performance = Aşağı kaydırma performansını geliştirmek için pasif dinleyicileri kullanmamalısınız:

Sayfanızın kaydırma performansını artırmak adına dokunma ve scroll etkinliğini ‘pasif’ olarak işaretlemeyi/kodlamayı göz önünde bulundurun.

3) Links to cross-origin destinations are unsafe = Çapraz kökenli/kaynaklı noktalara yönlendiren linkler güvenli değil:

Performansı güçlendirmek ve güvenlik sorunlarından kaçınmak için dış linklere `rel=”noopener”` ya da `rel=”noreferrer”` eklemelisiniz.

4) Includes front-end JavaScript libraries with known security vulnerabilities = Bilinen güvenlik açıklarına sahip front-end Javascript kitaplıklarını içerir:

Bazı üçüncü parti komut dizileri hackerlar tarafından kolayca tespit edilebilen ve kötüye kullanılabilecek güvenlik açıkları içerebilir.

5) Browser errors were logged to the console = Tarayıcı hataları konsola kaydedildi:

Konsola kaydedilen hatalar çözümü henüz bulunamamış problemlerin göstergesidir. Ağ isteği hatalarından ya da diğer tarayıcı problemlerinden kaynaklanabilirler.

SEO

Bu kontrollerin yapılması ile birlikte sayfanızın arama motoru sonuç listesinde hangi sırada yer aldığından emin olursunuz. Lighthouse’ın kontrol etmediği ancak arama sıralamanızı etkileyen diğer ek faktörler de bulunmaktadır.

1) Additional items to manually check = Manuel olarak kontrol edilmesi gereken noktalar:

Bunlardan bir tanesi web sitenize yönelik mobil dostu olup olmadığını anlamak için yapılan mobil uyumluluk testidir.

Google Lighthouse kapsamında ise şunlar yapılmalıdır:

2) Mobile Friendly = Mobil kullanıcı dostu olmalı:

Sayfanızın mobil kullanıcı dostu olup olmadığı konusunda emin olmalısınız.

 • Sitenizin mobil kullanıcı dostu olup olmamasından emin olmalısınız. Kullanıcıların içeriklerinizi okurken zoom yapma gerekliliği duymamasını sağlamalısınız.
 • Dosyaların okunabilir yazı büyüklüğüne sahip olması gereklidir. 12 px değerinden küçük olanlar okunabilmek için küçük kalır.

3) Content Best Practices = En iyi uygulamalar:

 • Dosya bir <title> elementine sahip olmalıdır: Bu başlık yazıyı okuyana yazı hakkında genel bir izlenim verir. Kullanıcılar yazının aradıkları konu ile ilgili olup olmadığına dair ipuçları ararken bu kısma önem verir.
 • Dosyanız bir meta descriptiona sahip olmalıdır: Meta description kısımları yazının genelini özetleyen niteliğe sahiptir.
 • Linkler tanımlayıcı metne sahip olmalıdır: Linkin tanımlayıcı bir formda olması arama motorlarının içeriğinizi anlamasına yardımcı olur.
 • Dosyanız geçerli bir ‘hreflang’a sahip olmalıdır: Bu tarz bağlantılar/linkler arama motorlarına belirli bir dil veya bölge için arama sonuçlarında listelenecek bir sayfanın hangi sürümünü kullanacağını gösterir.
 • Dosyanız geçerli bir ‘rel=canonical’a sahip olmalıdır: Kanonik bağlantı türleri arama sonuçlarında hangi URL’nin gösterilmesi gerektiğini önerir.
 • Dosyalar eklentilerden uzak tutulmalıdır: Arama motorları eklenti içeriğinin indeksini yapamaz. Öte yandan birçok cihaz eklentileri ya kısıtlar ya da hiç desteklemez.

4) Crawling and Indexing = Tarama ve Dizine Ekleme:

Arama sonuçlarında gözükmek için tarayıcılar için aplikasyonunuza erişim ihtiyacı duyar.

 • Sayfada başarılı bir http durum kodu olmalı: Başarılı bir http durum kodu olmayan sayfalar düzgün indekslenmeyebilir.
 • Sayfa indekslenmesi bloklanmamış olmalı: Arama motorlarının belirli bir sayfayı tarama izni olmazsa, arama motorları o sayfayı arama sonuçlarına dahil edemez.
 • txt geçerli olmalı: robots.txt dosyasının hatalı olması durumunda tarayıcılar web sitenizin nasıl taranmasını veya dizine eklenmesini istediğinizi çözemeyebilir.

Yorum (2)

 1. Hasan CELİK avatarı
  Hasan CELİK
  06/03/2020 Yanıtla

  Maddelerin üzerinde biraz daha eğilp detay verseydiniz iyimiş , aynıların türkçe translatini zaten bizde yapabiliyorduk.

  • SEO Admin avatarı
   SEO Admin
   08/03/2020 Yanıtla

   Aslında içeriğimiz translate çevirisi değildir. Yazının ana amacı ise hem ne olduğu anlaşılması zor olan maddeleri açıklamak, hem de translate ile düzgün çeviri yapılamayan detayları kısaca belirtmekti.

   Detaylandırılmasını istediğiniz özel bir madde varsa belirtirseniz hem yardımcı olmaya, hem de içeriğimizi geliştirmeye çalışabiliriz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir