Inbound Pazarlama

Inbound Pazarlama ile öncelikle farkındalık oluşturursunuz. Kazanılan ziyaretçilerin sürekliliğini ve farklı ziyaretçi sayısında ki artışı yakalarsınız. Ziyaretçileri potansiyel müşterilere ve bunları da satışa dönüştürürsünüz. Inbound Pazarlama müşterilerin sürekliliğini ve olumlu satış döngüsünü amaç edinerek gerçekleştirilir.

Inbound Pazarlama

Inbound Pazarlama kavramı 2006 yılı itibariyle ortaya çıkmış olsa da ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanmaktadır. Inbound Pazarlama ücretli reklamların ve gösterim ve tıklama başı reklam maliyetleriyle ziyaretçi artışını sağlamaktansa kaliteli içerik ve içeriğe uygun hikayeler üreterek ziyaretçilerin size ulaştırmaktadır.

Inbound Pazarlama genel olarak bir SEO Çalışması alanıymış gibi gözükmektedir. Ancak günümüzde seo çalışmalarında verim almak için yapılması gereken, SEO Uzmanının yürütmesi gereken onlarca çalışma vardır. Inbound pazarlamanın en önemli aşaması strateji oluşturmakır. Bu aşama aynı şekilde SEO Çalışmaları içinde geçerlidir ancak biri seo çalışmalarından en doğru verimi almak için diğeri ise viral pazarlama için gerçekleştirilir. SEO Çalışmasıyla ilgilenen, bilgili, donanımlı kişiler site içi seo, site dışı seo, sosyal medya bazında seo çalışmalarını gerçekleştirebilir. Ancak bir kurgu oluşturmak, insanların psikolojik değerlendirmeleriyle içerik pazarlaması yapmak, marka bazında bir içerik kurgusu oluşturmak her seo uzmanının yapabileceği bir iş olmadığı gibi SEO Çalışmasının temelleri arasında da yer almamaktadır.

Inbound Pazarlama Aşamaları

Inbound Pazarlama 4 temel aşamadan oluşmaktadır.

  1. İçerik Oluştur, Ziyaretçiyi Cezbet

Inbound Pazarlamanın en temel aşaması içerik oluşturmaktır. Sitenize ziyaretçi çekmek için sekötrel içerikler oluşturulmalıdır. Bu içerikler bir müşteri bakış açısıyla, müşteri sıkıntılarıyla, marka değerlendirmesiyle iç ve dış tanıtımları içererek oluşturulmalıdır. İçerikler müşteri kitlesine, coğrafi, demografik, teknolojik yoğunluklara göre hazırlanmalıdır.

Inbound Pazarlama blog yazarak başlar. Bloglarda yayınlacak özgün içerikler farklı ziyaretçileri sitenize çekmenin en iyi yoludur. Bu bloglarda hedef anahtar kelimeler ile hazırlanan yazılar sayesinde arama motorlarından ziyaretçi çekilmesi amaçlanır.

Blog paylaşımlarıyla gelen ziyaretçilerin sayısını arttırmak ve farklı mecralardan ziyaretçi sağlamak adına sosyal medyada fark edilebilir olmak için içerik, görsel ve video paylaşımlarıyla, potansiyel müşteri kitlesini oluşturarak güncellik sağlanmalı ve karşılıklı iletişimin temelleri atılmalıdır.

Blog ve Sosyal Medya Etkinliklerinin ulaşılabilir olması için SEO Çalışmalarıyla desteklenmesi gerekmektedir. Inbound Pazarlama için oluşturulan stratejiye uygun seo planları hazırlanmalı bu planlar doğrultusunda tanıtımlar, web sitesi için optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmelidir.

SEO Çalışmaları ve özgün içerik ile ziyaretçi çekmeyi başardığınız kişilerin web sitenizde durma oranını arttırmak, sosyal medya paylaşım etkinliklerini arttırmak için web sitesi tasarımının önemli olduğunu unutmamak gerekir. Bunun yanı sıra içeriğe uygun doğru yönlendirmeler yapılmalıdır.

  1. Ziyaretçileri Potansitel Müşteriye Dönüştür

Ziyaretçilerin sitenize ulaşması ardından ayıklama yaparak potansiyel müşterilerin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespit için web sitenizde yer alacak mail abonelikleri, iletişim formları, eylem çağrıları, özel içerikler için abonelik, üyelik talepleri doğrultusunda bilgisini paylaşan ziyaretçiler potansiyel müşteri kitlesini oluşturacaktır.

  1. Potansiyel Müşterileri Satışa Dönüştür

Inbound Pazarlamada ziyaretçi ilgisinin çekilmesi, potansiyel müşterilerin belirlenmesi aşamalarından sonra potansiyel müşterilerin satışa dönüştürülmesi aşaması devreye girer. Bu aşamada potansiyel müşterilerden alınan bilgiler doğrultusunda dijital dünyaya ait satış pazarlama teknikleri kullanılır. Ürün ve hizmetlerin cezbedici, ikna edici sunumlarla potansiyel müşterilere iletilir.

  1. Müşterilerin Hafızasına Kazın, Memnun Et

Inbound Pazarlama ziyaretçi ya da müşteri bulmayı amaç edinmediği gibi bir kerelik satışı da hedeflemez. Inboun pazarlama içerik oluşturmayla, markanın hikayeleştirilmesiyle başlayan bir viral pazarlama serüveni olmakla beraber müşterinin hafızasına kazınmak, satış sonrası memnuniyetleri ölçmek, ihtiyaçların doğacağı zaman analizleri yapmak, müşterinin geri dönüşünü kolaylaştırmak ve alışveriş sürekliliğini sağlamak adına gerçekleştirilir.

Satış döngüsü oluşturmak bu çalışmanın en son ve en önemli kuralıdır.