Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

search console ile ucretriz seo raporlari hazirlama - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlamasearch console ile ucretsiz seo raporlari - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

Yeni Google Search Console arayüzü ile birlikte birçok özellik değişti. Değişen bu özellikler arasında Search Console üzerinden performans analizi yapmak da yer alıyor. Bugünkü yazımızda da güncellenen hali ile Search Console üzerinden farklı performans analizlerinin nasıl yapılacağına dair detayların üzerinde duracağız.

Genel Bilgilendirme

İlk olarak spesifik bilgilerden ziyade, daha genel bilgiler vereceğimiz kısım ile başlangıç yapabiliriz. Bu kısımda soru-cevap formatını baz alacağız.

1.  Verilerimi Hangi Zaman Dilimine Göre Analiz Edebilirim?

Verilerinizi son 16 aya kadar analiz edebilirsiniz. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere halihazırda ‘Son 7 gün’, ‘Son 28 gün’, ‘Son 3 ay’ gibi son 16 aya kadar filtrelemeler bulunmaktadır. Bununla birlikte son 16 aylık dilim içerisinde daha spesifik bir zaman diliminde veri analizi yapmak istiyorsanız, ‘Özel’ kısmından dilediğiniz tarihi seçebilirsiniz. Bunun için kırmızı kutucuk içerisindeki butonlara soldan sağa doğru tıklamalısınız.


tarih araligi - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

tarih araligi2 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

 

2.  Sayfalarımın Performans Değerlerini Nasıl Görebilirim?

Hedeflenen sayfa ya da sayfalar için performans değerlerini görmek adına ‘Performans’ butonuna basmanız yeterlidir. Ardından aşağıdaki gibi bir tablo karşınıza çıkacaktır.
perfonmans - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama


Söz konusu tablo üzerinden performans değerlerini görüntüleyebilirsiniz.

3.  Belirli Anahtar Kelimelere Göre Ortalama Konuma Nasıl Bakabilirim?

Spesifik anahtar kelimelere göre sitenizin ortalama konumunu görmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

Performans > +Yeni > Sorgu > Tam Olarak Sorgu > Kelimeyi Yazma > Uygulama

 

sorgu - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları HazırlamaGerekli adımları izlemenizin ardından karşınıza toplam tıklama sayısı, gösterim sayısı ve tıklama oranı da dahil, söz konusu anahtar kelime için sitenizin ortalama konumunu gösteren bir tablo çıkacaktır.

sıorgu cizelge - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
4.  Ülkelere Göre Sıralamaları Nasıl Kontrol Edebilirim?

Ülkelere göre sitenizin sıralamalarını görüntülemek istiyorsanız, Google Search Console üzerinden öncelikle ‘Performans’a ve ardından ‘Ülkeler’e tıklamanız yeterli olacaktır.

ulke siralamalari - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
Ardından hangi ülkeden ne kadar tıklama ve gösterim aldığınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde yapmanız tüm siteniz için değerlendirme yapmanız anlamına geliyor. Spesifik bir kelime ya da sayfa için ülke sıralamalarına bakmak istiyorsanız, 3 numaralı sorunun yanıtındaki gerekli adımları takip edip, ‘Ülkeler’ kısmını tıklamanız yeterli olacaktır.

5.  Mobil ve Masaüstü Performans Karşılaştırmasını Nasıl Yapabilirim?

Mobil ve masaüstü gibi farklı cihazlardan sitenize gelen ziyaretçilerin karşılaştırmasını yapmak son derece basittir. ‘Performans’ ve ‘Cihazlar’ butonlarına basmanızın ardından karşınıza çıkan tabloda, ilgili verileri görebilirsiniz. Spesifik bir anahtar kelime ya da sayfa için mobil ve masaüstü performans analizi yapmak istiyorsanız da, önceki sorularda bahsi geçen ilgili yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.
mobil ve masaustu - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

Analiz Örnekleri

Bir önceki bölümde farklı analizleri hangi yolları izleyerek yapabileceğinizi genel hatları ile gösterdik. Bu bölüm altında ise sizlere analiz örnekleri sunarak, çıkan tablo ve verileri nasıl yorumlamanız gerektiğine dair basit bir rehber sunacağız.

1.  Son 16 Aylık Performans Analizi

Son 16 aylık performans analizi üzerinden ulaşabileceğiniz başlıca çıktılar ise aşağıdaki şekildedir:

Eski sürümde 90 güne kadar eskiye gidilebiliyordu. Böylelikle daha geniş bir geçmiş zaman dilimine ait veri analizi yapma şansı edebileceksiniz.

 • Siteniz için spesifik bir anahtar kelimenin son 16 aylık periyottaki performansını inceleyebilirsiniz.
 • Belirli bir sayfanız için son 16 ayda ne kadar gösterim ve tıklama aldığınızı görebilirsiniz.
 • En çok hangi sayfalarınızın kullanıcı aramalarında daha çok ön plana çıktığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Belirlediğiniz bir sayfaya son 16 ayda yapılan ziyaretlerde, kullanıcıların hangi arama terimleri ile ilgili sayfanıza yönlendiğini görebilirsiniz.

analiz ornekleri - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

 1.  Son 6 Aylık Karşılaştırmalı Performans Analizi

  Son 6 aylık karşılaştırmalı performans analizini yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:
Performans > Tarih > Karşılaştır > Son 6 Ayı Önceki Dönemle Karşılaştırperfonmas tarih - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

Son 6 aylık karşılaştırmalı performans analizi üzerinden ulaşabileceğiniz başlıca çıktılar ise aşağıdaki şekildedir:

 • 6 aylık dönemsel bazda verileri karşılaştırarak gelişimleri, gerilemeleri tespit edebilirsiniz.
 • Güncelleme yaptığınız bir sayfanın uzun vadede gelişimini takip edebilirsiniz.
 • Farklı filtreleme kombinasyonlarıyla hangi sayfalarınızın son 6 aylık dönemde daha büyük gelişme kaydettiğini görüntüleyebilirsiniz.
 • Belirlediğiniz anahtar kelime ya da kelimeler ile sitenize çektiğiniz ziyaretçi sayısını, önceki dönemle kıyaslayabilir ve o doğrultuda yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.
 1. Hedeflenen Sayfa için Son 6 Aylık Performans Analizi

  Hedeflenen sayfa için son 6 aylık performans analizi üzerinden elde yapabileceğiniz başlıca yorumlamalar aşağıdaki gibidir:
 • Belirlediğiniz içeriklerin son 6 aylık dönemdeki performans detaylarını görüntüleyebilir ve daha da iyileştirici önlemler alabilirsiniz.
 • İlgili hedeflenen sayfa ya da sayfaların son 6 aydaki ortalama konumuna göz atabilirsiniz.
 • Hedeflenen sayfa ya da sayfalarınıza en çok hangi aramalarla gelindiğini görüntüleyebilirsiniz. Halihazırda kullanmadığınız aramaları daha sonra kullanmak üzere raporlayabilirsiniz.
 • Hedeflenen sayfaların tıklama oranlarını inceleyebilir ve bu doğrultuda aksiyonlar alabilirsiniz.


performans - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

perfonmans cizelge - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

 1.  Hedeflenen Anahtar Kelime için Performans Analizi

  Hedeflenen anahtar kelime için performans analizi ile ulaşabileceğiniz başlıca çıktılar aşağıdaki gibidir:
 • Hedeflediğiniz anahtar kelime ile yapılan aramalarda, hangi sayfalarınızın tetiklendiğini görüntüleyebilirsiniz.
 • Hedeflenen anahtar kelimenin, ziyaretçilerinizi hedeflemediğiniz sayfalara yönlendirip yönlendirmediğini kontrol edebilirsiniz.
 • İlgili kelimeden belirlenen süre içerisinde sitenizin genel toplamda kaç gösterim ve tıklama aldığını görebilirsiniz.
 • İlgili anahtar kelimeyi arayan ve sitenize ulaşan kişilerin en çok hangi cihaz üzerinden bu aramayı yaptığını görüntüleyebilir ve bu doğrultuda aksiyonlar alabilirsiniz.


hedeflenen anahtar kelime - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

 1.  Marka Araması Hariç Organik SEO Performansı

  Marka adı hariç organik SEO performans analizi yapmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:
Performans > +Yeni > Sorgu > Şunu İçermeyen Sorgular > Uygulama

 

Marka adı hariç organik SEO performans analizi elde edebileceğiniz başlıca çıktıları tek paragraf altında özetleyebiliriz:

 • Markanız olan sitenizin adı ile yapılan aramalar halihazırda web sitenizi bilen, takip eden ve direkt olarak sitenize gelmeyi hedefleyen kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden bu aramaları hariç tutarak sitenizden (markanızdan) haberi olmayan ya da bilse bile yaptığı arama ile direkt olarak sitenize ulaşmayı hedeflemeyen kişilerin bıraktığı veri havuzunu ayrı bir şekilde değerlendirmek isteyebilirsiniz. Böylelikle hangi anahtar kelimelere yoğunlaşmanız gerektiğini daha rahat görebilirsiniz.


marka aramasi - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

 1.  Performans Analizinin Farklı Boyutlarda Raporlanması

  Google Search Console üzerinden yapacağınız performans analizini, farklı boyutlarda raporlayabilirsiniz. Örneğin;
 • Spesifik bir sayfayı analiz için seçebilirsiniz. Seçtiğiniz sayfanın verileri çıktıktan sonra ‘Cihazlar’ kısmına tıklayıp, o sayfaya belirlenen süre içerisinde hangi cihazdan ne kadar ziyaretçi geldiğini görüntüleyebilirsiniz. Netice olarak ilgili sayfayı tetikleyen anahtar kelimelerin kontrolünü cihaz bazında yapabilirsiniz.


perfonmans analizi - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

 • Hedeflediğiniz anahtar kelimelerden bir tanesini ‘Sorgu’ üzerinden filtreleyebilir ve söz konusu anahtar kelimenin hangi sayfalarınızı tetiklediğini görüntüleyebilirsiniz. ‘Cihazlar’ kısmına tıkladığınızda ise söz konusu sayfaların hangi cihazlar üzerinden ne sayıda gösterim ve tıklama aldığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizi ülke boyutunda filtreleyebilir ve hangi ülkelerden daha çok trafik çektiğinizi görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle o ülkelere yönelik yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin, seyahat bloğunuzda en çok ziyaretçi çektiğiniz ülke Avustralya ise, ‘Places to visit in Turkey for Austrialians’ şeklinde yazı hazırlayabilir ve onların ilgisini sitenize daha çok çekmeye çalışabilirsiniz.

 

Search Console ile Özel SEO Raporları

search console ile ucretsiz seo raporlari 2 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
Yazımızın son bölümünde, daha da spesifik ve işe yarar bilgilere nasıl ulaşabileceğinizi örnekler üzerinden anlatmaya çalışacağız. Bu kısımda anlatacağımız spesifik analizler, görseller üzerinden anlatılacaktır.

1.  Pozisyonu 10’dan Düşük Anahtar Kelimeler

Öncelikle performans üzerinden sağ alttaki ‘’icon - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama’’ işaretine tıklanmalıdır. Ardından sırası ile ‘Pozisyon’, ‘Şundan küçük’ işaretlenip ‘Rakam’ yazılmalıdır. ‘Bitti’ dedikten sonra belirttiğiniz zaman aralığında, belirttiğiniz sayıdan az tıklamaya sahip anahtar kelimeler listelenir.

pozisyon anahtar kelime - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

2.  Son 3 Ayda Gösterimi, Geçen 3 Aya Göre En Az 100 Artan Kelimeler

uc aylik gosterim - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

uc aylik sorgu - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

3.  Son 28 Günde Önceki 28 Güne Kıyasla Pozisyonu En Az 3 Düşen Kelimeler


yirmisekiz gunluk - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

 

 1. Son 28 Günde Ortalama Konumu İlk 10 Sırada Olan Kelimeler

  İlk öncelikle son 28 gün verilerini filtrelemelisiniz. Ardından performans tablosu üzerinden ‘Ortalama konum’ değerine tıklamalısınız. Akabinde;
  yirmisekiz gunluk ortalama konum - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

  ‘Bitti’ butonuna tıklamanızın ardından ilgili grafik ve kelimeler karşınızda sıralanacaktır.
  yirmisekiz gunluk ortalama konum2 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

  5.  Tıklama Sayısı ve Gösterimi Geçen Aya Göre Artan Kelimeler


  tarih araligi3 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları HazırlamaHem tıklamalar hem de gösterimler için fark en az ‘1’ olacak şekilde ayarlanır. Böylelikle hem tıklama hem de gösterim sayısı geçen aya göre artış gösteren tüm kelimeleri listelemiş olursunuz.


  tiklamalar - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
  sorgu2 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
  6.  Tıklama Sayısı Azalıp, Gösterimi Artan Kelimeler

  Son ayı, önceki ay ile karşılaştıracak şekilde filtrelemelisiniz. Ardından tıklama sayısı azalanları görüntülemek için ‘1’den küçük’ olacak şekilde ayarlamalısınız. Aynı zamanda gösterimi artanlar için ise gösterim farkını  ‘1’den büyük’ olacak şekilde ayarlamalısınız.

  tiklama sayisi - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
  Aynı zamanda gösterimi artanlar için ise gösterim farkını  ‘1’den büyük’ olacak şekilde ayarlamalısınız.
  gosterimi artan - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

  Gördüğünüz üzere son 1 ayda önceki aya kıyasla gösterimi artmasına rağmen tıklama sayısı azalan kelimeler listelenmiştir.

  tiklama sayisi2 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
  7.  Tıklama Sayısı ve Tıklama Oranı Azalıp, Gösterimi Artan Kelimeler

  tiklama sayisi3 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlamatiklama sayisi4 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama8.  Mobilde 20 Tıklamadan Fazla Olan, ‘İngilizce’ Anahtar Kelimenin Geçtiği Açılış Sayfaları

  sorgu siralamasi - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlamasorgu siralamasi2 - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama9. ‘Yerli Dizi’ Anahtar Kelimenin Geçtiği Etiket SayfalarıÖncelikle ‘İngilizce’ kelimesinin geçtiği anahtar kelimeleri sıralamak için aşağıdaki işlem yapılır:

  yerli dizi - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama

  Ardından söz konusu kelimelerin tetiklediği sayfaları açmak için ‘Sayfa sayısı’na tıklanır ve etiket sayfalarını sıralamak için, etiket sonuçlarınızı belirten URL yolu yazılır. (Genelde tag ya da etiket şeklinde belirlenmektedir.)

  etiket listesi - Search Console ile Ücretsiz SEO Raporları Hazırlama
  Yeni Google Search Console üzerinden yapılabilecek performans analizine dair hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Değerlendirmelerinizi ya da var ise sorularınızı yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap