SEO Ajansı

SEO Nedir?

SEO; web siteleri arama motorlarına uyumlu hale getirmek ve web sitelerin arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Terimsel anlamda SEO’nun açılımı, Search Engine Optimization’dır. Türkçe karşılığı ise “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Arama motorlarının hepsinin bir çalışma mantığı ve bir işleyiş şekli vardır. Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak içinde, bu işleyişleri bilerek, çalışma mantığına uygun hareket etmek gerekir. Web sitelerin, arama motorlarının çalışma mantığında düzenlenmesi ise SEO çalışmaları ile sağlanmaktadır.

seo ajansi nedir stratejikseo - SEO Ajansı

SEO Ajansı Nedir?

SEO çalışmalarına dair her konuda yetkin SEO uzmanlarına sahip olan, SEO’nun her aşamasını bilen ve arama motorlarını yakından takip eden, her türlü kuruma profesyonel SEO hizmeti veren firmalar SEO ajansı olarak adlandırılmaktadır. SEO ajansı; sitelerin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesini sağlayan, sitelerin arama motorlarında diğer rakip sitelerden daha üst sıralarda çıkmasını sağlayan profesyonel firmalardır.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Uzmanı; SEO aşamalarına dair tüm çalışmaları yürüten, SEO çalışmaları kapsamında gerekli olan tüm planlama ve stratejileri oluşturan, alanında bilgili, öngörülü ve profesyonel olan kişidir. Aynı zamanda SEO uzmanı; çalışma yürüteceği site için firma ve sektör analizi çıkartabilen, doğru anahtar kelimeler ölçümleyip, analizini yapan, belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda SEO uyumlu yazılar yazabilen, sektör değerlendirmeleri nezdinde gerekli backlink çalışmalarını ve site tanıtımlarını yürütebilen, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları kapsamında strateji oluşturabilen kişidir.

SEO Ajansı Ne Yapar?

 • Web sitelerin genel yapısını ve düzenini SEO açısından analiz eder.
 • Sektör analizi yapar.
 • Rakip firma analizleri yaparak; sitenin rakip sitelerden eksik yanlarını ve fazlalıklarını ortaya koyar.
 • Kullanılması en doğru olacak olan anahtar kelimelerin tespit edilmesi için araştırmalar ve analizler yapar.
 • SEO çalışmaları kapsamında; Site içi SEO, Site Dışı SEO ve Sosyal Medya SEO çalışmaları yapar.
 • Firmalar için SEO Stratejileri hazırlar.
 • Web siteleri; yazılım, tasarım, menü, kategori, açıklama, URL yapısı ve benzeri bakımlardan A’dan, Z’ye SEO uyumlu hale getirir.
 • Çalıştığı firmaların hedef kitlesini arttırır.
 • Çalışılan firmaların satışlarının artmasını sağlayarak, gelirlerinin yükselmesine etki eder.

seo ajansi secerken nelere dikkat edilmelidir - SEO Ajansı

Neden SEO Ajansı ile Çalışılmalıdır?

 • Düşük bütçeler ile yüksek verim elde edebilmek için,
 • Web sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda çıkabilmesi için,
 • Rakiplerinizden her zaman bir adım önde olabilmek için,
 • Hedef kitlenizin sitenize daha kolay ulaşabilmesini sağlamak için,
 • Düzgün bir site yapısına sahip olabilmek için,
 • Web sitesinin kullanıcı kullanımına uygun olabilmesi için,
 • Site trafiğinin artması için,
 • Satış oranlarının artması ve gelirlerin yükselmesi için,
 • Kurumsal marka imajının güçlenmesi için,
 • Marka bilinirliğinin artması için

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seçilecek SEO ajansının güncel referanslarının olup, olmadığına bakılmalıdır. Ajansın çalışmış olduğu büyük ölçekli ya da küçük ölçekli tüm referansların aynı özende SEO hizmeti alıp, almadığı araştırılmalıdır. SEO ajansının sunmuş olduğu hazır SEO çalışma paketlerinin güncelliğini yitirmiş içeriklere sahip olup, olmadığı kontrol edilmelidir. Ajansın çalışma yürüttüğü firmalar için backlinkleri, kendi sitesi üzerinden alıp, almadığına bakılmalıdır. Yapılan çalışmalar kapsamında alınan backlinklerin, sözleşmenin süresi bittikten sonrada devam edip, etmediği sorgulanmalıdır. SEO ajansının Site İçi SEO çalışmaları kapsamında neler yaptığına dair detaylı bilgiler istenmelidir. Çalışma yapmayı düşündüğünüz SEO ajansının, SEO anlaşmasını sözleşme ile korumasına dikkat edin. SEO ajansının sunmuş olduğu vaadleri yerine getirememesi durumunda para iadesi garantisi verip, vermediğine dikkat edin. Çalışma yapacağınız ajansın teknik SEO konusunda ne kadar bilgili ve yetkin olduğunu araştırın. Son olarak çalışmayı düşündüğünüz SEO ajansının; çalışmaları şeffaf ve manuel bir şekilde raporladığına emin olun. Yoksa ajansın hazır raporlama araçları ile anlaşılması zor teknik tabirler içeren raporlar sunması, sizin çalışmaları anlamanızı zorlaştıracaktır.

SEO çalışmaları konusundaki tecrübesi ve bilgisi ile uzun yıllardır sektör içerisinde hizmet veren Stratejik SEO, firma ve markaların SEO çalışmaları konusundaki çözüm ortağıdır. SEO hizmetlerimiz ve Stratejik SEO ile ilgili bilmek istedikleriniz ve aklınızdaki sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca SEO çalışmaları ile ilgili SEO Teklifi isteyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap