Seo Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmışı olarak tanımlanan SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO çalışmaları, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara taşınması amacıyla gerçekleştirilir. Bu amaç doğrultusunda Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında değişen algoritmalar ve önerilen çalışmalar doğrultusunda, belirlenen stratejiler ile SEO çalışmaları yürütülür. Temel olarak Site içi ve Site dışı olarak ikiye ayrılmaktadır.

SEO Aşamaları?

 

SEO Çalışması kendi içinde Site içi SEO, Site Dışı SEO olmak üzere 2 ana bölüme ayrılır.

Ancak SEO Çalışmaları öncesinde; site ve sektör analizinin yapılması, yönetilecek firmaya ve sektöre uygun strateji geliştirilmesi için ilk ve en önemli aşama olan SEO analizi ile Site içi SEO ve Site dışı SEO Çalışmalarının hedef kitleye yönelik Sosyal Medya Platformlarında tanıtılması aşaması olan Sosyal Medya Bazlı SEO aşamasını da sayarsak 4 ana bölüm olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

 

SEO Analizi

seo analizi - Seo Nedir?SEO öncesi analiz çalışmalarını yürütürken önce firmanın sunduğu hizmet ve ürün yelpazesi incelenmelidir. Bununla birlikte rakiplerin ve sektörün analizi kesinlikle yapılmalıdır. Arama motorlarında yapılan algoritmik güncellemeler sonrasında, sektörel sıralama faktörü devreye girmiştir. Bu yüzden sektör ve rakip analizi çok önemlidir. Rakiplerinizin sitelerine giriş yaptığı ürün ve blog yazısı, rakiplerinizin aldığı backlinkler, rakiplerinizin yer aldığı platformlar takip edilerek buna göre bir planlama oluşturulmalıdır.

Bu planlama yönetilecek web sitenin kelime yoğunluğu, site trafik oranı, indeksleme sıklığı, linklerin güncelliği, linklerin SEO uyumluluğu, meta uyumluluğu ile rakipler kıyaslanarak oluşturulmalıdır.  Bu kıyaslama sonrasında anahtar kelimeler belirlenerek strateji geliştirilmelidir.

SEO analizi yapılırken site içindeki her bir faktörün SEO’ya uyumlu olup olmadığı özenle incelenmelidir. Çünkü SEO çalışmaları tüm parçaların doğru şekilde düzeltilmesi ile başarıya ulaşabilmektedir. Bu yüzden sayfa yapıları, site içi link inşası, meta alanları, sayfa başlıkları, ürün ve kategori isimleri, site kod yapısı, site tasarımı, URL yapıları, mobil uyumluluk ve benzeri birçok kriterin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu alanlarda tespit edilen hataların düzeltilmesi web sitenin arama motorları nezdinde SEO uyumlu hale gelmesini sağlayacaktır. Tüm bu site içi SEO çalışmaları ile beraber site dışı SEO ve Sosyal Medya SEO çalışmaları beraber ilerletilmelidir.

SEO Stratejisi

seo stratejisi - Seo Nedir?SEO Çalışmasının en önemli aşaması strateji geliştirmektir. SEO Çalışmalarına ait tüm detayları bilseniz, tüm algoritma değişikliklerini takip ediyor olsanız dahi doğru stratejiyi oluşturmadıktan sonra verimli sonuçlar elde edemezsiniz. Sektörde SEO hizmetini gerçekleştiren kişi ve kurumları da birbirinden ayıran en temel özellik budur.

SEO Stratejisi firmaya ve sektöre özel oluşturulmalıdır. Sektörünüze göre bazen en önemli SEO çalışmanız içerik girişi olacakken, farklı bir sektörde en önemli SEO çalışmanız ilişkili kurum ve kuruluşlardan backlink almak olacaktır. Bazı durağan sektörlerde sadece sosyal medya hareketliliğiniz ve temel backlink çalışmalarınız sizi ilk sıralara taşımaya yetecektir.

Planlı SEO uyumlu içeriklerin yazılması, sektörel backlinklerin alınması, sitenin kullanıcı bazında işlevsellik kazandırılması, kullanıcıları yönlendirici tasarımlar oluşturulması, mobil sayfaların optimize edilmesi, sektöre özel reklam kanallarında aktif olunması vb. değerlerle SEO stratejisi oluşturulmalıdır.

Stratejik SEO olarak yazılım, tasarım çalışmalarından, Sosyal Medya ve Reklam Çalışmalarına bir çok konuda yetkin personellerle hizmet vermekteyiz. Stratejik SEO’yu diğer SEO Ajanslarından farklı kılan oluşturduğu stratejisi ve tespitleriyle beraber bu tespitler üzerine yapılması gereken çalışmaların tümüne yetkin personellere sahip oluşudur.

SEO Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak, için bizimle iletişime geçebilir, SEO Teklifi isteyebilir ayrıca SEO hakkında sorularınızı SEO Uzmanına Sorun kısmından bize iletebilirsiniz.

stratejik seo logo - Seo Nedir?
Gelin, Dijital Pazarlama ile Markanız için Yeni bir Çağ Açalım !