SEO ile Başarılarınızı Trafikle Ölçmeyin

seo trafik - SEO ile Başarılarınızı Trafikle Ölçmeyin

Çoğu zaman uğraşılmış ve birçok web sitesinde büyük katkılar sağlamış anahtar kelimeler sıralama odaklı seo çalışmaları günümüzde efektlifliğini kaybetmiş gibi gözüküyor. SEO çalışmaları artık günümüzde sıralamalara ve anahtar kelimelere göre değil de ziyaretçilerin arama kritelerine  göre yapılmaya başlandığı bir dönemdeyiz. Google algoritmaları evrim geçiriyorken klasik haline gelen seo trenleri de evrim geçiriyor ve yeni trendlere uyum sağlamaya çalışıyor. Günümüzde seo stratejileri sürekli değişiyor ve farklı mevkilere evriliyor. Bu değişimler SEO çalışmalarını daha kullanıma uygun kullanıcılara daha iyi hizmet veren etkileşim odaklı hale dönüşüyor.

Kurumsal web siteleri sitelerine yoğun şekilde müşteri çekmek isterken kelimelerde üst sıralarda çıkmayı SEO çalışmaların yaparken olumlu sonuçlar alabiliyor, uzun süre yapılırsa işlevini kaybedebiliyor. Gelecekte ki SEO; sitenizin kaç kişinin ziyaret ettiği değil de ziyaretçilerin sitede ne kadar kaldıkları hangi ürünlere odaklandıkları ve yani kısaca sitenizin tıklanma sayısını değil de siteye gelen ziyaretçinin sitede kaldığı süre daha önemli. Artık bir etkisi olmayan SEO çalışmaları ile web sitesinin yüksek arama hacimli kelimelerde üst sıralarda yer alması şu an için mümkün gözükebilir fakat bu olanak sizin satışlarınızı artırmaz ve ziyaretçiyi kalıcı hale getirmez.

Eski Usul SEO ‘nun Zararları

Eski tarzda seo yapmak ürün hizmetini arttırmak için daha fazla emek sarf etmenizi istiyor. Tabi bunun için birçok risk de almanız lazım. Sosyal medya yoluyla ve anahtar kelimeyle seo yapmak isteyenlerin neler yapabileceği az çok bellidir.  Eski usul seo çalışmasında önce anahtar kelime araması taraması yapmanız lazım. Popüler kelimeleri araştırmak ve onları rekabetle değerlendirdikten sonra nasıl bir seo çalışması belirleyeceğiniz biliniyor. Bu artık geçmişte kalan bir seo çalışmalarından biri olarak tarihe karışmak üzere.

Bu çalışmalar anahtar kelime üzerinden yürütülür ve etkili bir seo yapmaya başlanır ve sizi üst sıralara çıkarmaya yardımcı olur.  Görünürde ilgili sayfaların size biraz trafik getirdiği görülür ancak ürün satışı az olur ve ziyaretçi sayısı da az olduğu gözlemlenir. Site yetkilisi sitesinin hala zirvede olmadığını görür ve çalışmaların dozunu arttırır.  Bu sayede yükselmeyi hedefleyen site yetkilisi veya firma yöneticisi anahtar kelimeye odaklı seo da dozajı arttır.  Bu da onun sonunu getirir.

Anahtar Kelime Odaklı SEO’nun Zararları

Yukarıda bahsedilen şeyler çoğu firmanın bilinçsizce yaptığı bir uygulama hala da bilmeden sürdürdüğü bir eylem.  Yapılan bu zararlı çalışmaları yeterli bulmazsınız ve dozajınızı arttırrsınızz. SEO yapılması ve dozun da sürekli arttırılması, sizin Google’da ki ömrünüzü kısıtlar ve sizi dibe çeker. Siteniz zarar görür ve sizin için işler tersine döner.  Zira bu hatalar tekrarlandığında firmalar yeni çalışmalar yaparlar ve aynı çalışmalar üzerinden daha çok zarara uğrarlar. Asıl sorun sitenizin yeteri kadar ziyaretçi gelmemesi değil, sitenin istenen kelimede birinci sırada veya alt basamaklarda olması pek bir şey ifade etmez.  Belirlediğiniz kelimeler de yükselmek siteye daha fazla ziyaretçi çekmek, size kullanıcı sitenizden pek alışveriş yapmadığı sürece bir şey kazandırmaz.  Anahtar kelimelerle sitenize ziyaretçi çekmeniz pek fazla bir şeyi değiştirmez. Önemli olan kullanıcının sitede daha fazla süre kalması ve alışveriş yapmasıdır. Bu sitenizi yükseltir ve müşteri potansiyelinizi arttırır.

SEO Hedeflerinizi Doğru Belirleyin

Diyelim ki giyim satışı yapan bir şirketiniz var. Sitenizde, bayan giyim, erkek giyim, kışlık elbise, yazlık elbise, erkek kazak, bayan kazak, gibi bir sürü sayfa oluşturmak ve bu kelimeler üzerinden binlerce link alarak SEO yapmak artık yüksek maliyet içeriyor hem fazla risk taşıyan düşük etkili ve fazla kullanılmayan bir tercihe dönüştü. Bu durumu değerlendirmek yerine sadece tek bir kelime üzerinden hedef belirleyebilir ve bu tek sayfa seçimi işinizi kolaylaştırır ve tek bir seçenekle ilgilenen kullanıcılara tanıtmanız daha kolay olur ve sizin için etkin daha etkin bir rol oynar.
Birçok anahtar kelime yerine tek bir kelimeyi yükseltmek ve ona odaklanmak daha geniş bir kitleye hitap eder sizi üst sıralarda daha çabuk taşır ve kalıcı olmanızda daha etkilidir. Bu nedenle doğru strateji belirlemeli seo hedefinizi sağlam tutmalı uzun vadede site trafiğinizi büyük ölçüde arttıracaktır. Onlarda kelimeye seo yapmak ve zaman harcamak paranızın ve emeklerinizin çöpe gideceği anlamına da gelir. Tek bir kelimeye odaklanmak daha net bir hedef olacaktır. Sosyal medya da ve tüm hesaplarınızda tek bir kelimeye odaklanın ve stratejinizi ona göre belirleyin yükselene kadar uğraşın ve bu çalışma sizin daha kalıcı hale getirir hedefte uzun süre kalmanızı sağlar.

SEO’da Başarı Trafikle Ölçülmez.

Belirlediğiniz bir anahtar sitenize ne kadar trafik getirdiğine bakarak, yaptığınız seo çalışmasının başarısını ölçemezsiniz. Eskiden bu çalışmalar SEO açısından başarılı oluyorken şimdi günümüzde pek başarı sağlamıyor ve artık yerini yeni SEO çalışmalarına bırakıyor.  SEO’ da başarılı olmak anahtar kelimelerin trafiğine bakılarak ölçülmez. 

İlgili Yazılar

Yorum Yap