Google Panda Nedir?

Google Panda

İlk çıktığı günden itibaren önemini giderek katlayan Google Panda kısa süre içerisinde SEO uzmanları tarafından en çok dikkat edilen algoritmalar arasındaki yerini almıştır.

Google Panda Nedir? Amacı Nedir?

Google Panda kısaca, SEO çalışmaları kapsamında çeşitli sebeplerle hak edilmeyen sıralamaların önüne geçmeyi ana hedefleri arasına alan, Google arama motorunun içerikler üzerinden web sitelerini değerlendirmeye alma amacı ile kullandığı ve SPAM faktörlerini en ufak detayına kadar incelemeyi ilke edinen bir algoritmadır. Google Panda web sitenizde eğer problemli içerikler yer alıyorsa sitenize büyük cezalar verebilmektedir. Öte yandan Google Panda algoritmasının ana amacı kaliteli içerikleri kullanıcıları ile buluşturan web sitelerinin pozisyonlarını arama sonuçlarında iyileştirmek, zayıf içeriklerle donatılan web sitelerini ise daha aşağılara çekmektir.

Google Panda Temel Kontrol Alanları

  • İçeriklerin zayıf ya da zengin oluşunun kontrolü,
  • İyi ve kaliteli içeriklerin kullanıcılarla daha çok buluşturulması,
  • İçeriğin özgünlük derecesi,
  • Yazının olduğu sayfaya giren ziyaretçilerin ortalama olarak o sayfada ne kadar kaldıkları (Bounce rate, yani hemen çıkma oranı yüksekse yazı alt sıralara düşürülebilir).

Diğer Kelimeler

Tüm SEO Terimlerini İncele…