Site içi SEO Nedir?

Site içi SEO çalışması ne kadar doğru gerçekleştirilirse yapılacak diğer SEO çalışmalarının verimliliği de o düzeyde artacaktır. Site içi SEO, web sitesinde yazılım ve tasarıma ait tüm alanları içermekle beraber en önemli kısmı SEO uyumlu özgün içeriklerdir. Site içi SEO, sektörünüzün, hedef kitlenizin, anahtar kelimelerinizin, web sitenizin doğru analizi sonrasında gerçekleştirilmelidir.

Site içi SEO; arama motorlarının her algoritma güncellemesiyle daha da önemi artan bir SEO aşamasıdır. Doğru bir SEO Analizi sonrasında site içi tüm alanlara etki edecek çalışma aşaması Site içi SEO’dur. Buradan da anlaşılacağı üzere web sitenize ait bir SEO çalışması gerçekleştirmek için SEO Analizi sonrasında Site içi SEO çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

siteiciseo 1 300x300 - Site İçi Seo Nedir?Site içi SEO Çalışması web sitenizin yazılım, tasarım, içerik ve tüm link yapısını kapsamaktadır. Yani SEO çalışmalarının odak noktası konumundadır. Site İçi SEO çalışmalarının onlarca aşaması vardır. Tüm işlem basamaklarının doğru şekilde SEO’ya uyumlu olarak düzenlenebilmesi için öncelikle sitenize kapsamlı bir SEO analizi yapılması gerekmektedir. Yapılacak SEO analizi ile birlikte sitenizdeki içeriklerin, sayfaların, sayfa başlıklarının, sayfa açıklamalarının, kategorilerin, sayfa içi link yapılarının, site tasarımının ve yazılımının ve benzeri birçok alanın SEO açısından uyumlulukları belirlenecektir. Elde edilen bu bilgiler ışığında mevcut aksaklıkların hepsi giderilerek, web sitesi baştan aşağıya SEO uyumlu hale getirilmektedir.

Site içi SEO çalışmaları kapsamında yapılacak düzeltmeler ve düzenlemeler konusunda iki önemli faktör bulunmaktadır. Bu iki önemli faktör; anahtar kelimelerin belirlenmesi ve SEO uyumlu içeriklerin oluşturulmasıdır. Sitenizin geneli, sitenizde yer alan sayfalarınız ve bu sayfaların içeriklerine uygun anahtar kelimelerin en doğru şekilde belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü belirlenen bu anahtar kelimeler, site içi SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Site içi SEO faktörlerine ait olan birçok alan, anahtar kelimelerle uyumlu olarak düzenlenmektedir. Örneğin; sitenizin herhangi bir sayfasında düzenleme yaparken sayfa başlığı, sayfa description alanı, sayfa URL’si ve sayfa içeriklerinin tümü anahtar kelime uyumlu olarak düzenlenmektedir. Site İçi SEO çalışmalarının bu kadar önemli olmasının sebebi hem arama motoru botlarına siteyi doğru yansıtmak hemde kullanıcı odaklı düzenlemelerle ziyaretçi faydası düşünülmesi gerektiğindendir.

kelimebazliseo 300x300 - Site İçi Seo Nedir?Bir diğer önemli faktör ise SEO uyumlu içeriklerin oluşturulmasıdır. Google başta olmak üzere arama motorlarının yaptığı son güncellemeler içeriklerin özgün ve SEO uyumlu olmasını ön plana çıkarmıştır. Sitenizde yer alan içeriklerin özgün olması, arama motorları nezdinde sitenizin daha değerli olmasını sağlayacaktır. Özgün içerik yerine, kopya içerikler barındıran bir siteye sahip olursanız, tüm arama motorlarında sitenizin sıralama kaybetmesi olağan bir durum olacaktır. Arama motorları kullanıcılara doğru, özgün ve kaliteli içerikleri ulaştırmayı hedeflemektedir. Bunun içinde sizin öncelikle arama motorlarına, siteniz aracılığıyla özgün, kaliteli ve SEO uyumlu içerikler ulaştırmanız gerekir. Böylelikle hem site trafiğiniz artarken hem de arama motorlarındaki sıralamalarınız yükselecektir.

Bununla beraber Google arama motorunun son algoritma değişikliği ile web sitelerinde mobil uyumluluk ön plana çıkmıştır. Rekabet oranı yüksek sektörlerde sitenizin mobil uyumluluğunun olmaması, tasarım açısından SEO’ya dair aksaklıkların olması sitenizi rakiplerinize nazaran geri plana düşürecektir. Bu algoritmada Mobil SEO terimini ortaya çıkarmıştır.

Site İçi SEO çalışmaları başlı başına bir faaliyet alanıdır. Site içi SEO çalışması çok önemli bir aşama olduğundan bu çalışma; sektöre ve müşteri kitlesine hakim ve siteyi doğru analiz edebilecek SEO danışmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Site içi SEO çalışması gerçekleştirmeden önce sitenizin mevcut durumu doğru analiz edilebilmelidir.

Stratejik SEO olarak Site içi SEO Çalışması öncesinde; sitenize, sektörünüze, anahtar kelimelerinize ait detaylı bir SEO Analiz raporu çıkartmaktayız. Bu rapor sonuçları rakiplerinizle kıyaslanarak, Site içi SEO planı çıkartılmaktadır. Bu plan doğrultusunda Site içi SEO çalışmaları gerçekleştirilir. Stratejik SEO’nun, SEO Danışmanlığı hizmetinden yararlanarak, tüm Site İçi SEO çalışmalarınızın SEO uyumlu hale getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Stratejik SEO ekibi tarafından hazırlanan SEO Araçlarına ait onlarca SEO Aracından biri olan SEO Analiz Aracını ücretsiz olarak kullanıp, sitenizin SEO Analizini gerçekleştirebilirsiniz.

SEO Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak, için bizimle iletişime geçebilir, SEO Teklifi isteyebilir ayrıca SEO hakkında sorularınızı SEO Uzmanına Sorun kısmından bize iletebilirsiniz.

 

stratejik seo logo - Site İçi Seo Nedir?
Gelin, Dijital Pazarlama ile Markanız için Yeni bir Çağ Açalım !