Yapay Zeka Algoritması Google RankBrain Nedir? Nasıl Çalışır?

google rankbrain nedir nasil calisir - Yapay Zeka Algoritması Google RankBrain Nedir? Nasıl Çalışır?Makine öğrenim sistemi üzerine kurulu olan bu Google RankBrain algoritmasının ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair birçok soru soruluyor. Biz de bu doğrultuda ‘Google Rankbrain nedir?’, ‘Google Rankbrain nasıl çalışmaktadır?’ gibi soruların cevaplarına ve daha fazlasına yanıt veren bir blog yazısı hazırlamak istedik. Google Rankbrain rehberi niteliğindeki yazımızın sizler için faydalı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Google RankBrain Nedir?
Google Rankbrain, kısaca makine öğrenim sistemi üzerine kurulu olan, akıllı bir algoritma türü olarak tanımlanabilir. Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka sistemi olan bu algoritma, Google arama sonuçlarına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla SEO ile ilgilenen herkesin hakkında detaylı bir bilgiye sahip olması gereken algoritmadır.

Google RankBrain’in Önemi Nedir?
Google Rankbrain’in önemini anlatmadan önce, makine öğrenme ve yapay zeka kavramlarından kısaca bahsetmek faydalı olacaktır. Makine öğrenme, bir bilgisayarın insan müdahelesi olmadan kendi kendine öğrenme becerisine verilen addır. Yapay zeka ise, bilgisayar ve robotların zeki varlıklar olan insanlar gibi davranmasını sağlamaya yönelik geliştirilen bir kavramdır. Yapay zeka sayesinde makine kendi kendisine öğrenip kendi kendisine uygulamalar yapar. Günümüzde yapay zeka kullanımı ve gelişimi giderek yaygınlaşmaktadır. Bu doğrultuda Google Rankbrain, Google arama algoritması kapsamında değerlendirilebilir. Arama sonuçlarının nasıl sıralanacağı konusunda zamanla etkisi daha çok artacak olan bir algoritmadır. Bu da Google Rankbrain algoritmasının önemini büyük ölçüde ortaya koymaktadır.

Google RankBrain Neden Çıkarıldı?
Google’ın yapay zeka uygulamalarını kullanmaya başlaması yeni bir durum değildir. Google Rankbrain çıkana kadar Google Translate, Google Images gibi birçok alanda yapay zeka kullanımına başlanmıştı. Yapay zekanın kullanımı, özellikle kullanıcıları daha iyi anlama ve kullanıcı deneyimini optimize etme amacı ile giderek artmaktadır. Nitekim Google Rankbrain algoritmasının çıkarılmasındaki amaçlardan bir tanesi de kullanıcı deneyimini iyileştirmektir. Zaten Google Rankbrain, kullanıcıların arama sonuçları ile etkileşimlerini ölçmek ve bu doğrultuda sıralamaları şekillendirme amacı gütmektedir. Örneğin, ‘En iyi yaz tatili yapılabilecek ülkeler’ araması yapıldığını ve çıkan sonuçlarda kullanıcının 6. sıradaki içeriğe tıkladığını, orada epey vakit geçirdiğini varsayalım. Genel olarak da ilgili linkte sayfada kalma süresinin yüksek olduğunu düşünelim. Bu durumda söz konusu içeriğe artı puan eklenir. Nitekim Google bunu kaliteli bir içerik olarak algılar ve zamanla daha da üst sıraları zorlamasını sağlar. Böylelikle sonraki aramalarda daha çok beğenilen sayfaların daha çok ön plana çıkması sağlanır ve kullanıcı deneyimi arttırılmaya çalışılır. Yani hem tıklama oranının hem de sayfada geçirilen ortalama sürenin bu noktada önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Google RankBrain Kullanılma Amacı Nedir?

Google Rankbrain ile çok da sık rastlanmayan arama sorgularını, kullanıcıların en çok beğeneceği sonuçlarla eşleştirmek ana amaçlardan bir tanesidir. Nitekim günde milyonlarca sorgu, Google için tamamen yeni ve ilk kez aranan sorgulardır. Tüm bu bilinmeyen sorguları en doğru sonuçlarla eşleştirmek, kullanıcı deneyimini iyileştirici bir etki gösterecektir. Google Rankbrain algoritması ile incelenen sayfalardan edinilen bilgiler aracılığı ile daha sağlıklı ve doğru eşleştirmeler yapmak Google için mümkün olmaktadır.

Google RankBrain Nasıl Çalışmaktadır?
Rankbrain, sayısız kelimenin matematiksel olarak kodlanması ve bilgisayar sistemi aracılığı ile anlaşılır bir forma sokulması şeklinde oluşturulan bir algoritmadır. Google Rankbrain’in çalışma şekli, arama motoru tarafından bilinmeyen bir kelime ya da kelime grubunun aranması halinde, ilgili kelimeyi tanıdık bir kelime ya da kelime grubu ile eşleştirerek kullanıcının karşısına en iyi sonucu çıkarması şeklindedir. Yani bir bakıma bilinmeyen aramaları yorumlayarak en ilgili sayfaları bulmak üzerine programlıdır.

Google RankBrain’in İçeriklere Etkisi Nelerdir?
Google Rankbrain’in uygulamaya konulması ile birlikte içeriklere etkisi artmıştır. Google Rankbrain doğrultusunda içerik hazırlanırken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • İçeriklerde daha fazla soruya yanıt vermek
 • Daha zengin, kaliteli ve tatmin edici bilgiler sunan içerikler oluşturmaya özen göstermek
 • İnsanlar tarafından sorulmamış soruları keşfedip onları yanıtlamak
 • İçerikleri düzenli olarak geliştirmek
 • Ana anahtar kelimelere yakın farklı terimlere ve eş anlamlı sözcüklere yer vermek
 • Kullanıcılarla etkileşim kurma odaklı başlık ve meta açıklamaları kullanmak

Google RankBrain’i Avantaja Çevirmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?
Google Rankbrain algoritmasını web siteniz için bir avantaja dönüştürmek adına dikkat etmeniz gereken belli başlı noktaları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • Site içi SEO çalışmalarına her zamankinden daha da fazla özen göstermek
 • Anahtar kelimelerin farklı ve semantik türevlerine yer vermek
 • Kullanıcı deneyimini tıpkı Google’ın yaptığı gibi her zaman ön planda tutmak
 • Hemen çıkma oranını düşürmeyi sağlayacak içerik zenginleştirme çalışmalarını gerçekleştirmek,
 • Oturum sayısını artıracak doğru ve alakalı link inşası kurgulamak
 • Spam linklere karşı tetikte olmak
 • Site güvenliği için SSL kurulumunu mutlaka yapmak
 • Marka arama sayısını yukarılara taşımak için çalışmalar yapmak
 • Her zaman daha kaliteli ve rakip göre göre daha farklı / zengin içerik oluşturmak…

Sonuç
Netice itibarıyla Google Rankbrain zamanla giderek etkisini arttırmış ve SEO çalışmalarını da etkilemiş bir algoritmadır. Bu yüzden sizlerle Rankbrain ile ilgili sık sorulan sorulardan meydana gelen bir blog yazısını paylaşmak istedik. Konu ile ilgili sizin için cevabı net olmayan bir soru olması halinde, yorum aracılığıyla sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Yorum Yap