Youtube Reklamları

 
 
 

√ Youtube reklamlarını farklı cihazlarda, farklı reklam hedefleme yöntemleriyle hedef kitlenize sunabilirsiniz.

√ Youtube reklamlarını bölgesel hedeflemeler yaparak veya konu, kategori gibi alt hedeflemeler ile reklamlarınızı en doğru hedef kitleye ulaştırabilirsiniz

√ Youtube reklamlarındaki her izlenme, her tıklama, reklamların ne kadar izlendiği gibi bir çok veri ölçülebilir durumdadır. Ayrıca truview video reklamlarıyla en az 30 saniye izlendiğine para ödersiniz

Youtube Reklamlarının, Reklam Verenlere Sunduğu Avantajlar

YouTube reklamları %100 ölçülebilir olması özelliği ile reklam verenlere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu sayede reklam verenler oluşturdukları reklam kampanyalarının izlenme, tıklanma ve reklamın ne kadar bir bölümünün izlendiği gibi bilgilere ulaşabilmektedir.

YouTube reklamları anlık olarak raporlanabilir olması özelliği sayesinde reklam verenlere büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Gelişmiş hedefleme seçeneklerine sahip olan YouTube, reklam verenlere doğru bütçe kullanımı konusunda kolaylık sağlamaktadır. Reklam kampanyaları; ne kadar bütçe ile ne kadar süre, hangi reklam türünde ve hangi saatlerde yayınlanması gerektiği gibi gelişmiş hedefleme seçeneklerine göre ayarlanabilmektedir.

YouTube reklamlarının, reklam verenler açısından bir diğer avantajı da izlenme olduğu takdirde ödeme yapılmasıdır. YouTube reklamları izlendiğinde ya da yayın içi reklamların en az 30 saniyesi izlendiğinde, reklam verenler ödeme yapmaktadır. Bu da reklamların hedef kitlenin ilgisini çektiğinde ve markaya değer kattığında ödeme yapılacağı anlamına gelmektedir.

YouTube Reklam Modelleri

YouTube üzerinden reklam yayınlamak isteyen bir firma, birçok farklı reklam verme seçeneği ile karşılaşmaktadır. Farklı içerik ve özelliklere sahip olan bu reklam modelleri markalara cazip fırsatlar sunmaktadır. Firmaların hedef ve amaçlarına göre tercih edebileceği birçok reklam çeşidinin olması, hedeflenen başarının sağlanmasında markalara bir avantaj sağlamaktadır. YouTube reklam modelleri ise aşağıdaki gibidir:

YouTube TrueView Masthead

Bu reklam modelini kullanmak isteyen markaların reklamları, YouTube anasayfasının en üst alanında yayınlanmaktadır. Bu alandaki reklamlar HTML 5 formatında çalışmaktadır. Burada yer alan reklamlar, günlük rezervasyon bazında olmaktadır.

YouTube Görüntülü Reklamlar

Kullanıcının izlemek üzere açtığı videonun sağında ve video önerileri listesinin üzerinde yer alan reklamlardır. Burada yayınlanacak reklamlar 300×250 veya 300×60 boyutlarında olmaktadır. Buradaki reklamlar yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görünmektedir. Bu reklam türünde; kişi reklamı gördüğünde ya da reklama tıkladığında, reklam veren tarafından ödeme yapılmaktadır. Bu reklam verenin seçimine bağlı olan bir durumdur

YouTube Yer Paylaşımlı Reklamlar

Kullanıcı tarafından izlenen video ekranının alt kısmında %20’lik bir alanı kaplayacak şekilde yayınlanan reklamlardır. Bu reklam modeli sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görülmektedir. Video izlenirken ortaya çıkan bu reklam istenildiği zaman kapatılabilmektedir. Bu alanda yayınlanacak reklamlar, resim ya da metin olarak iki farklı şekilde yayınlanabilmektedir. Bu alandaki reklamların boyutu 468×60 veya 728×90 olmaktadır.

YouTube Sponsorlu Reklamları

Youtube Atlanabilir Video Reklamlar

Videoların başına, içine ya da sonuna yerleştirilen reklam çeşididir. Bu reklam modeli, izleyicilerin karşılarına çıkan bu reklamları isterlerse, 5 saniye sonra kapatabilmelerine imkan vermektedir. Atlanabilir video reklamlar; masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, mobil cihazlar, TV ve oyun konsollarında görüntülenebilmektedir. Bu reklamlar en çok kullanılan YouTube reklam biçimlerindendir. Böyle bir reklam verildiğinde, eğer kullanıcı tarafından reklam 30 saniyeye kadar ya da sonuna kadar izlenirse reklam verenler ödeme yapmaktadır. Reklam boyutu tam boyut olarak yer almaktadır.

YouTube Atlanamayan Video Reklamlar ve Uzun Atlanamayan Video Reklamlar

Bu reklam modelinde, kullanıcının izlemek istediği videonun başlaması için reklamın bitmesi gerekmektedir. Kullanıcı reklamı geçemez veya kapatamaz. Atlanamayan uzun video reklamlar en fazla 30 saniye uzunlukta olmaktadır. Bu reklamlar videoların öncesinde, sırasında ya da sonunda gösterilebilmektedir. Bu reklam modeli şuan masaüstü – dizüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda görüntülenmektedir.

YouTube Tampon Reklamlar

Tampon reklam modelinde, izleyici ulaşmak istediği videoyu görebilmek için bu reklam türünün bitmesini beklemek durumundadır. Bu reklamlar 6 saniye kadar süren ve atlanamayan reklamlardır. Tampon reklamlar, masaüstü ve mobil cihazlarda görüntülenmektedir. Reklam video oynatıcıda oynatılmaktadır ve en fazla 6 saniye uzunluğunda olabilmektedir.

YouTube Sponsorlu Kartlar

İzlenen video ile ilgili öne çıkan ürünler ya da videoyla alakalı olacak olan içerikler bu reklam modeliyle gösterilmektedir. Video izleyen kişilerin karşısına birkaç saniyelik bir kart bilgisi çıkmaktadır. Çıkan kartlara göz atmak için kullanıcıların videonun sağ üst köşesindeki simgeye tıklamaları gerekmektedir. Bu reklam modeli masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlarda görünmektedir.

stratejik seo logo - Youtube Reklamları
Gelin, Dijital Pazarlama ile Markanız için Yeni bir Çağ Açalım !