SEO Dersleri

Estetik Merkezleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Yazı İçeriği

Estetik merkezleri ziyaretçilerinin büyük kısmını dijital ortamdan buluyor. İnsanların vaktinin büyük kısmını geçirdiği dijital ortamdan kendi ziyaretçilerinizi bulabilmeniz ve merkezinize çekebilmeniz iyi bir SEO ve dijital pazarlama stratejisi ile mümkün. Estetik merkezleri genel bir kalıp. Tabi ki bu stratejiler burun estetiği, meme estetiği gibi cerrahi estetik operasyonları için ayrı, lazer epilasyon, dolgu, botox, bölgesel incelme gibi medikal estetik merkezleri için ayrı ayrı planlanmalıdır. Peki nasıl? Blog yazımızda sizin için bütün detaylara yer verdik. Hazırsanız, başlayalım!

Estetik Merkezlerinin Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Var?

Estetik Merkezleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Tüketiciler estetik merkezi seçerken dijital kanallardan faydalanmaktadır. Marka bilinirliği, müşteri kazanımı estetik merkezleri için dijital pazarlamanın temel ihtiyaç sebepleridir. Estetik merkezlerin geniş kitlelere yayılması ve bu kitlelerin gerçek ziyaretçiler olarak geri dönmesi için dijital pazarlama etkili bir kanaldır. Kampanya ve indirimleri dijital kanallar yardımıyla yaymak ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak daha az maliyetli ve etkilidir. Bunun yanı sıra dijital ortam sayesinde markalaşmak da elde edilebilen bir başarıdır. Ancak uzun vade de reklam maliyetlerinin azaltılması, estetik merkezlerinin sezonsal indirimlerinin/ kampanyalarının hızlıca duyurulmasının sağlanması, estetisyenlerin profesyonelliğinin ve merkezin kalitesinin yansıtılması gibi pek çok sebep estetik merkezleri için dijital pazarlamayı vazgeçilmez kılmaktadır.

Estetik Klinikleri İçin Dijital Pazarlama Kanalları

Estetik Merkezleri İçin Web Sitesi

Web sitesini hazırlarken her sektörde olduğu gibi hem rakipleriniz ile kıyaslayarak daha zengin bir içerikte olduğundan emin olarak, hem dijital pazarlama odaklı, hem de ziyaretçi beklentilerini karşılayacak şekilde oluşturmalısınız.

Estetik alanında hizmet verenlerin hepsi olmasa da bazı estetik hizmetleri için teknik alanlara yer vermeniz gerekiyorsa bile bunlar çok fazla göz önünde olmadan ancak okumak isteyen ziyaretçilerin dikkatini çekecek şekilde konumlandırılmalıdır.

Tüm hizmetleriniz için oluşturulacak sayfalarda hizmetin genel tanımını SEO açısından verim sağlamak adına gerçekleştirirken, ziyaretçi açısından neden tercih sebebi olmanız gerektiğine de yer vermeli ve bolca uygulama örneklerini bulundurmalısınız. Bunun için yasal kısıtlamaları olan durumlarda ise sizinle iletişime geçerek uygulama örneklerine sahip olacaklarını belirtebilmelisiniz.

Web sitenizin dinamik kalabilmesi adına soru-cevap alanlarını aktif kullanmalı ve ziyaretçilerinizi farklı platformlar aracılığıyla da sitenize yönlendirebilmelisiniz.

Sayfalar hazırlanırken yine SEO odaklı zengin bir içerik oluşturulmaya çalışılırken, sitenizi ziyaret eden kişilerin hızlıca hizmet verdiğiniz bölgeye, hizmet detaylarınıza, fiyat için bilgi alacak forma ulaşabildiğinden emin olmalısınız.

Estetik merkezleri için kullanılan malzemeler ve cihazların, merkezinizde yer alan ekibin ve doktorların da sunduğunuz hizmetler kadar önemli olduğunu unutmamalı ve bunların da ziyaretçiler tarafından rahat bir şekilde farkedilebilecek şekilde sitenizde konumlandırmayı unutmamalısınız.

Estetik Merkezleri İçin Yerel Rehberler ve Harita Servisleri

Estetik merkezine ulaşmak isteyen kişilerin ya da estetik alanında hizmet arayışında olacak kişilere Google aramalarından, reklamlardan, sosyal medya platformlarından ulaşabileceğiniz gibi en iyi etkileşim ve ulaşım alanının da yerel rehberler ve harita servisleri olduğunu unutmamalısınız.

Estetik Merkezleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Bunun için tüm harita servislerinde markanıza ait kaydın oluşturulduğundan ve tüm bilgilerin güncel olduğundan emin olmalı, harita / işletme servislerini dinamik bir şekilde yönetmelisiniz. Harita servislerine gerçekleştirilen kayıtlarda, sunduğunuz hizmetler için bilgilere de detaylıca yer verip “Şişli estetik merkezi”, “İstanbul burun estetiği”, “Beşiktaş lazer epilasyon” gibi aramalarda yer alabilmeniz için temel gereksinimlere sahip olmalısınız.

Bu mecralarda yapılan yorumları aktif ve pozitif tutmaya özen göstermeli hatta mevcut müşterilerinizin de memnuniyetlerini bu alanlarda belirtmeleri için teşvik etmeisiniz.

Harita / işletme servisleri dışında sektörünüde doktorların tavsiyelerinin listelendiği, doktorların puanlandığı, estetik merkezlerinin yorumlandığı, lokasyon odaklı estetik merkezlerinin listelendiği sitelerde de aktif rol oynayarak, kayıtlar oluşturarak ulaşılma / bulunma ihtimalinizi artırmalısınız.

1.Estetik Merkezleri İçin SEO

Estetik merkezleri için SEO potansiyel ziyaretçilere ulaşmanın ve onlarda marka farkındalığı oluşturmanın ilk adımıdır.

Estetik Merkezleri İçin SEO Stratejisi Nasıl Kurgulanır?
Estetik merkezleri için SEO yaparken yerel SEO odaklı çalışmaların yürütülmesi akıllı bir strateji olacaktır. Nişantaşı’nda bir estetik merkezi sahibi iseniz Nişantaşı başta olmak üzere “Şişli, Osmanbey, Taksim, Etiler” vb. çevre bölgeleri de hedefleyen “Nişantaşı Lazer Epilasyon, Nişantaşı Burun Estetiği, Nişantaşı Cilt Bakımı” vb. yerel SEO stratejisiyle çalışmaları gerçekleştirmelisiniz. Ancak belirli popülariteye ulaşmış ya da “Burun Estetiği” gibi insanların çok zor karar verdiği bir estetik alanında uzmanlaşmışsanız stratejinizi il, ülke geneline hatta uluslararası bile oluşturmanızdan yana sorun bulunmamaktadır. Aksine bu stratejik büyüme planı sizi farklılaştıracak ve marka bilinirliğinizi destekleyecektir.

Estetik Merkezleri İçin İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Estetik merkezleri için blog kurgularken dikkat etmeniz gereken nokta hizmetlerinizi öne çıkarmaktır. Örneğin; “Kış aylarında lazer epilasyon yapılır mı?” gibi bir konuda blog hazırlayarak hem kullanıcıların kafalarındaki soru işaretlerini giderir hem de yazı sonunda kullanıcıları lazer epilasyon hizmetinize yönlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra hastaların ilgisini çekecek sorulara ve konulara yoğunlaşmalısınız. Bir konu ile ilgili farklı anahtar kelimeleri kullanacağınız içerikler hazırlamalısınız. Örneğin; “burun estetiği”, “burun ameliyatı”, “burun estetik ameliyatı” ve “rinoplasti” gibi bütün anahtar kelimeleri ile geliştirilmiş içerikleriniz olmalıdır. İçerikleriniz doğru bilgileri içermeli ve içerik bakımından tatmin edici olmalıdır.

Estetik Merkezleri İçin Site Dışı Tanıtım Stratejisi
Alanınızda kendinizi kanıtladığınız kongrelerin ya da seminerlerin bilgisini ve bu etkinliklerde nelerin gerçekleştiğini, kullandığınız teknikler hakkındaki detaylı bilgileri ve daha pek çok içeriği estetik merkezleri ile ilgili içerik üreten web siteleri, kadınların sık sık ziyaret ettiği web siteleri ve haber sitelerinde paylaşmalısınız. Örneğin; “Kapalı burun estetiği tekniğinin avantajları” gibi bir yazı ile kullandığınız tekniğin avantajlarını daha geniş bir kitleye yayabilirsiniz. “Botoks yaptıran kadınlar” konulu bir yazıyı kadınların yakından takip ettiği web sitelerinde yayınlayarak botoks ile ilgilenen kadınlara ulaşabilirsiniz. Estetisyenlerin makalelerini yine ilgili kanallarda yayınlayarak tecrübelerini kanıtlayabilir ve web sitenize ya da kliniğinize ziyaretçi çekebilirsiniz.

2.Estetik Merkezleri İçin Sosyal Medya Yönetimi

Estetik merkezleri için sosyal medya yönetimi önemlidir. Doğru bir strateji kurgulandığında ve etkili içerikler paylaşıldığında büyük bir geri dönüş alınabilir.

Estetik Merkezleri İçin Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalıdır?
Sosyal medya içerikleriniz genel olarak bilgi verici ve ziyaretçileri tatmin edecek içerikler olmalıdır. Eğlenceli içeriklere de yer vermelisiniz. Böylece insanların estetiğe karşı korku dolu ön yargılarını kırabilirsiniz. Bol bol estetisyen videoları yayınlayarak ziyaretçide güven duygusu uyandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra kliniğinizden fotoğraflar ve etkinliklerden fotoğraflarla güven duygusunu arttırabilirsiniz. Sosyal medya içeriklerinizi her zaman “daha güzel olmak” düşüncesi ile hareket etmelisiniz. Örneğin; “Dudak dolgusu ile güzel dudaklara sahip olun.” demek yerine “Dudak dolgusu ile daha hacimli dudaklara sahip olun.” demelisiniz. Bunun yanı sıra hizmetleriniz ile ilgili bilgi verici içeriklere yer vermelisiniz. Örneğin Botoks için “botulinum toksinden üretilir” gibi bilgi verici bir içerik oluşturarak botoksun kaç gün etkisini gösterdiğini ve ne kadarda bir yenilenmesi gerektiğini belirtebilirsiniz. Bunu yanı sıra life style içeriklere yer verebilirsiniz. Bu adım markalaşmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; merkezinde çekilmiş kahve ve macaron fotoğrafı ile güne pozitif başlayın gibi mesajlar verebilirsiniz. Güzellik maskesi tariflerini paylaşabilirsiniz. Güzellik tavsiyelerine yer verebilirsiniz. Klinik çalışanlarınız ile çekilmiş fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Kurum olarak oluşturulan kampanyaların duyurusu sosyal medya üzerinden yapılmalıdır. Öne çıkan hizmet fiyatları sosyal medya üzerinden paylaşılmalıdır. Müşteri yorumları ve yapılan işlemlere dair uygulama videolarına yer verilmelidir.

Estetik Merkezleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama StratejileriEstetik Merkezleri İçin Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Kurgulanır?
Sosyal medya stratejisi planlarken aylık ya da haftalık olarak planlama yapabilirsiniz.Özel gün paylaşımlarını unutmamalısınız. Kampanyalarınızı ve bu kampanyalara dair fiyat bilgilerini paylaşırken takipçilerinizi sıkmamak adına yukarıda da bahsettiğimiz gibi life style içeriklere yer verebilirsiniz. Haftada paylaşacağınız içerik sayısına etkileşime göre karar verebilirsiniz. Özellikle life style içerikleriniz için günün ilk saatlerini tercih etmelisiniz.

3. Estetik Merkezleri İçin İnternet Reklamları

Reklam yaparken rağbet gören uygulamaları ön plana çıkarmalısınız. Kampanya gibi etkinlikleri duyurmaya odaklı olmalısınız. Bazı uygulamalar ve kanallar için bölgesel planlama yapılmalıdır.

Google Ads: Estetik merkezi olarak Google Ads reklamları için arama ağı reklamlarından faydalanmalısınız. Hizmet odaklı düşünmelisiniz. “liposuction”, “lazer epilasyon”, “burun estetiği” ve “botoks” gibi hizmet odaklı anahtar kelimelere reklam vermelisiniz. Reklamın yönlendirileceği sayfada ise hizmete dair detaylar ve randevu oluşturma seçeneği yer almalıdır. Rakip bazlı reklam stratejisi kurgulamalısınız. Sizinle aynı yerde bulunan bir estetik merkezinin hedef kitlesi sizin de hedef kitleniz olduğu için bu strateji etkili bir stratejidir. Bunun yanı sıra görüntülü ve harita odaklı reklamları da tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medya: Sosyal medyada kampanya görselleri üzerinden ilerlemelisiniz. “Büyük İndirim” gibi sloganlarla fiyat vurgulamalısınız. Sosyal medya reklamları için hedefleme yaparken bölgesel düşünülmelidir. Reklamlar etkileşim alabileceğiniz alanlara yönlendirilmelidir. Yani form, WhatsApp hattı ve telefon gibi alanlara yönlendirme yapılmalıdır. Google Ads reklamları da aynı şekilde form alanlarına yönlendirilmelidir. Bunun dışında hizmet odaklı reklamlar yayınlamalısınız. Reklamlarınızda müşteri yorumlarınız ile uygulama görüntülerini bir arada kullanmalı ve öne çıkarmak istediğiniz bir cihazı öne çıkarmalısınız.

YouTube Reklamları: YouTube estetik sektörü için etkili kanallardan biridir. İşlemlerin uygulama anlarını içeren ve iyileşme süreçlerini anlatan reklamlar bu alan için etkili bir strateji olacaktır.

Estetik Merkezleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Influencer Pazarlama: Influencer seçimi yaparken sadece takipçi sayısına odaklanmamalısınız. Influencer pazarlama için influencer seçimi yapılırken hedef kitlenize hitap eden bir influencer seçmelisiniz. Ön plana çıkaracağınız uygulamaya uyumlu biri olmasına da dikkat etmelisiniz. Örneğin botoks için çok genç birini tercih etmemelisiniz ya da burun estetiği için burnu sorunsuz gözüken biri yerine kemerli buruna sahip birini tercih etmelisiniz. Bu konuda güven sağlamanız önemlidir. Başta influencerın güvenilir biri olması sonrasında ise bunun reklam kokmamasına özen gösterilmelidir.

4. Estetik Merkezleri İçin SMS Pazarlama

SMS pazarlama da estetik merkezleri için sık sık tercih edilen bir pazarlama yöntemidir. Bu kanalı kullanarak “ Lazer epilasyonda %50 indirim fırsatını kaçırmamak için hemen tıklayın.” gibi bir metin ile kullanıcıyı form alanınıza yönlendirebilirsiniz. Sınırlı kontenjan gibi ibareler kullanıcının doğrudan formu doldurma eğilimi göstermesini sağlayacaktır.

5. Estetik Merkezleri İçin İçerik Pazarlaması

Özellikle kampanya dönemlerinde içerik pazarlamasını tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sektörel başarılarınızda ya da yeni teknikler kullanmaya başladığınızda içerik pazarlaması bunu duyurmak için iyi bir kanaldır. Kitlesi sizin kitlenize uygun basın kaynaklarını kullanarak uygulama yapabilirsiniz. İnfluencerların yer aldığı viral reklamlar sektörel olarak etkili bir adım olacaktır. Bunun yanı sıra kadınlar tarafından sık sık okunan gazeteleri tercih ederek bu gazetelerin sitelerine reklam verebilirsiniz.

Stratejik SEO dijital pazarlama ajansı olarak estetik merkezleri için SEO ve dijital pazarlama stratejilerimizi anlattığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazımızda estetik merkezlerinin dijital ortamda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlattık. Bütün bu stratejilerin profesyonel bir el tarafından yapılması gerektiğini hatırlatıyor ve “Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz!” diyoruz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir