SEO Dersleri

Referrer Spam Hit Nedir? Nasıl Engellenir?

Yazı İçeriği

Referrer Spam Hit Nedir?

Referrer Spam, değersiz ve sahte domainler üzerinden sitenize referans gösterilmesidir. Bir diğer deyişle, web sitenizde oluşan sahte ziyaretçi trafiğidir. Referrer spamlar, web sitenizi meşgul eden hayalet trafik botlarıdır. Bu durum web sitenizin hemen çıkma oranını artırmaktadır ve doğal olarak can sıkıcı bir durumdur.

referrer-spam-hit-nedir
Referrer Spam Hit Uygulamalarının Amacı Nedir?

referrer-spam-hit-uygulamalarinin-amaci-nedirReferrer spam uygulamalarına maruz kalınmasının sebebi ise; bazı web site sahiplerinin ziyaretçi ve backlink sayısını artırmak istemesidir. Bu kişiler, interneti otomatik olarak dolaşacak ve siteleri ziyaret edecek örümcek yazılımlar (botlar) geliştirirler. Sitenizi ziyaret eden botlar sanki gerçek bir web sitesindeki backlinke tıklayarak sitenizi ziyarete gelmiş gibi gözükür. Ancak gerçekte böyle bir durum yoktur. Bu yüzden Referrer, kolayca manipüle edilebilen bir haldedir. Bu yüzden de maalesef Google Analytics durumu fark edememektedir. Bundan dolayı da bu örümcek yazılımlar, sahte referrer bilgisi olmasına rağmen, trafik kaynağı olarak kaydedilirler. Bu durumda sizin web analytcs verilerinizin dengesini bozar.

Referrer spamları web sitenize gönderen kişilerin öncelikli hedefi yukarıda da söylediğimiz gibi kendi web sitelerine trafik kazanma amacıdır. Web sitesi bulunan kişiler Google Analytics üzerinden sitelerinin trafik durumlarını düzenli olarak takip etmektedir. Site trafik durumunda artış yaşandığını görmek site sahiplerini, bu trafiklerin nereden geldiğine bakmaya itmektedir. Doğal olarak site sahipleri trafik yakaladıkları domainlere tıklayarak, trafiğin geldiği siteye bir göz atma ihtiyacı hissederler. Böylelikle farkında olunmadan bu kaynaklara sizler trafik kazandırmış olursunuz. Referrer spam uygulamalarının bir başka amacı ise, rakiplerin sizi rahatsız etmek istemesidir. Bulunduğunuz sektördeki rakip firmalar sizin Google Analytcs verilerinizi sabote etmek için bu tip uygulamalara başvuru yapabilirler. Bu işi ise ücretli olarak dışarıdan buldukları kişilere yaptırmaktadırlar.

Referrer spam saldırılarının yapılma amaçlarından bir diğeri ise, web sitenin sunucusunda yük oluşturmaktır. Yani amaç sitenizi yavaşlatmaya çalışmaktır. Bu durum çok sık karşılaşılan bir olay olmasa da yapılması muhtemel ihtimallerdendir. Referrer spam durumuna maruz kalınmasındaki düşük ihtimalli durumlardan biriside; rakipleriniz tarafından referans gösterildiğiniz izlenimi verilen sitelere giriş yaptırılarak, bilgisayarınıza ya da sunucunuza virüs bulaştırılmak istenmesi olabilir.

Referrer Spam Hit Varlığı Nasıl Tespit Edilir?

google-analytics-edinmeAslında bu durumun varlığını anlamak ve kuşkulanmak çok zor değildir. Web sitenize ait istatistiksel verilerde sitenizin; hemen çıkma oranında artış ve ortalama oturum sürelerinde düşüş varsa, Referrer Spam ile karşı karşıya olmanız muhtemel bir durumdur. Bu durumu net olarak anlamın yolu ise Google Analytcs hesabınız üzerinden kontrol etmenizdir. Şimdi sırasıyla hangi adımları takip ederek, bu durumu tespit edebileceğinizden bahsedelim:

Google Analytcs hesabınıza giriş yaptıktan sonra ilk olarak sol tarafta yer alan “Edinme” sekmesine tıklayın. Ardında açılan alt seçeneklerden “Kaynak/Araç” kısmına tıklayın. Buna tıkladıktan sonra karşınıza bir rapor sayfası açılacaktır. Bu rapor sayfasında üst seçeneklerde yer alan “İkincil Boyut” sekmesine tıklayarak, “Ana Makine Adı” seçeneğini seçin. Buna tıkladıktan sonra karşınıza sitenize ait trafikle ilgili rapor ekranı çıkacaktır. Bu rapor ekranı üzerinden sitenizi ziyaret eden domainleri, hemen çıkma oranlarını, ortalama oturum süresi gibi bilgileri görebileceksiniz. Burada gerçek ve sahte referansları ayırt etmek için “Hemen Çıkma Oranı” sekmesini kullanarak yüksekten-düşüğe doğru bir sıralama yapabilirsiniz. Çünkü bot trafiklerin hemen çıkma oranları genelde “%100”dür. Bu ayrıştırmayı aynı zamanda “Ortalama Oturum Süresi” durumlarına bakarak sağlamasını yapabilirsiniz. Bu rapor sayfasında hemen çıkma oranları yüksek olan domainler ile ortalama oturum süresi sıfır (0) olan domainler çoksa bilin ki Referrer spam uygulamasına maruz kalmışsınız. Sitenizin trafik yoğunluğu yüksek görünmesine rağmen, kalitesel açıdan bir gariplik olduğu anlaşılacaktır. Zaten bu rapor ekranında hayalet trafiklerin çoğunun bir host adının olmadığını da fark edeceksiniz. Diğerleri de zaten geçersiz host adlarından oluşmaktadır. Sonuç olarak Referrer Spam’a maruz kaldığınızı öğrenmek çok kolaydır.

Referrer Spam Hit Nasıl Engellenir?

Bu durumu engellemenin farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki Google Analytics üzerinden filtreleme yöntemini kullanmaktır. Google Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst referrer-spam-hit-engellememenünün sağ tarafında “Yönetici” butonunu tıklayarak panele giriş yapın. Ardından sol tarafta bir menü açılacak. Bu menüden “Filtreler” sekmesine tıklayın ve daha sonra “Yeni Filtre” butonuna tıklayın. Açılan yeni sayfada önce “filtre adını” girin. Ardından filtre türünü “özel” olarak seçin. Sonrasında onun altında yer alan “hariç tut” seçeneğini işaretleyin. Son olarak ise “Filtre Modeli” kutucuğuna, filtrelemek istediğiniz alan adını yazınız. Filtre modeli kısmına eklediğiniz domain ile birlikte bu domainin alt dizinlerini ve subdomainlerini de filtrelemiş olursunuz. İsterseniz filtre modeli kısmına birden fazla domain yazabilirsiniz. Tek yapmanız gereken farklı domainlerin arasına “düz çizgi |” koyun.

Bir diğer engelleme yöntemi ise .htaccess dosyası ile olmaktadır. .HTACCESS dosyası, Apache yazılımını kullanan sunucularda bulunmaktadır. Server üzerinde yer alan bazı özelliklerin ne şekilde kullanılacağının belirlenebildiği bir dosyadır. Bu özellikler içerisinde; sayfa yönlendirmeleri, hata kodları, tarayıcı cache komutları ve belirlediğiniz adreslerden gelen ziyaretleri engelleme gibi işlevler mevcuttur. Web site trafiğinizdeki hayalet botları .htaccess dosyası ile engellemek için yapılacak örnek komut listesini, en çok spam sağlayan ‘semalt.com’ üzerinden verecek olursak uygulanışı şu şekildedir:

# block visitors referred from semalt.com and other referral spammer
Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} semalt\.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} buttons-for-website\.com
RewriteRule .* – [F]

.Htaccess dosyası içinde vereceğiniz komutlar ile spam amaçlı bot trafiğini, server tarafından sitenize ulaşmadan engelleyebilirsiniz. Böylelikle sitede yavaşlamaya sebep olan ya da çok fazla istek gönderen Referrer Spam’ler bu şekilde engellenebilecektir. Bu konuda dikakt edilmesi gereken nokta ise; .Htaccess dosyası üzerinde çalışma yapmadan önce mutlaka yedek alınmasıdır.

Referrer Spam HİT Sitenize ve SEO Çalışmalarınıza Zarar Verir mi?

referrer-spam-hit-ve-seo-hizmetiReferrer Spam’ler, sitenize doğrudan zarar vermezler. Ancak Google Analytics ve buna benzer araçlar üzerinden doğru ve güvenilir sonuçlar almanızı zorlaştırırlar. Yani verilerinizde düzensizlik yaratırlar. Çok sık Referrer Spam alınması sucununuz da yavaşlamalara sebep olur ve sayfa yüklenme hızlarını olumsuz etkiler. Bu da normal ziyaretçilerin sitenizin açılmasını beklerken sıkılıp, sitenizden ayrılmasına sebep olabilir. Bunun haricinde Referrer Spam’lerin sitenize verebileceği uç nokta zararlardan biriside, sitenize virüs bulaşabilme ihtimalidir.

Referrer Spam’lerin SEO çalışmalarına doğrudan bir zararı bulunmamaktadır. Bu spam HİT’lerin sitenizin; hemen çıkma oranını artırıp, ortalama kalma süresini düşürmesi gibi etkenler, sitenizin Google gözünde değer ve sıralama kaybedebileceği şüphelerini doğurabilir. Ancak Google çalışanı Matt Cutss’un yapmış olduğu açıklamaya göre, Google Analytics verilerinin sıralama etkeni olarak kullanılmadığı belirtilmiştir. Yani bu Referrer Spamlar sonucu sitenize gelen hayalet ziyaretçiler SEO açısından zarar vermemektedir. Ancak SEO açısından size şöyle bir dezavantajı olabilir: SEO çalışmalarına başlamadan önce web sitenin tüm yönleriyle analiz edilip, raporlamalar yapılması ve buna göre bir SEO çalışma stratejisi belirlenmesi gerekmektedir. Bu bakımdan site incelemesi yaparken Google Analytics verileri sizi yanıltabilir. Yanılmamak için dikkatli olmalısınız. Gözden kaçan aksilikler olursa doğal olarak SEO stratejinizde, hatalı planlanmış olur.Bunu önlemek için hatalı verilerden kurtulun.

Yorum (3)

 1. Kenan Kemal avatarı
  Kenan Kemal
  07/12/2016 Yanıtla

  eline sağlık ustam

 2. SiyahLotus avatarı
  SiyahLotus
  19/11/2017 Yanıtla

  Sitem google da 1. sırada çıkarken bir anda kayboldu.7 ayrı ülkeden binlerce spam trafik geliyor.
  Trafik İp aralıklarından geliyor.Bana ne önerirsiniz?
  Rakip sitenin saldırısına uğradım.Spam Trafiği engelleyemiyorum.Hemen çıkma oranı yükseliyor.

  • SEO avatarı
   SEO
   28/11/2017 Yanıtla

   Merhaba;
   Konu içinde belirtilen işlemleri gerçekleştirdiniz mi ?

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir