SEO Dersleri

Sosyal Medyanın SEO’da ki Etkisi

sosyal-medyanin-seodaki-etkisi

Sosyal medya kanallarının etkin kullanımı sosyal ağlardaki bilinirliğinizi, takipçi sayınızı ve marka değerinizi arttıran bir unsur olmasının yanısıra SEO çalışmalarınızı başarıya ulaştıracak önemli dış faktörlerden biridir. Size oldukça büyük katkı sağlar ve büyümenize yardımcı olur. SEO çalışmaları esnasında bir dizi site-içi çalışmalar ve bu site içi çalışmaları destekleyen site-dışı çalışmalar planlanır. Yaptığınız altyapı optimizasyonları, anahtar kelime analizleri ve içerik düzenlemlerinin etkisini maksimize edecek olan site dışı çalışmaların en “natural” olanı sosyal ağlar üzerindeki hesaplarınız yardımıyla yaptığınız paylaşımlardır. Searchmetrics’in quarter bazında paylaştığı veriler de gösteriyor ki, özellikle Facebook ,  Google+  ve Twitter gibi popüler sosyal paylaşım ağları üzerindeki yorum ve beğeni sayıları websitenizdeki sayfalarınızın organik görünürlüğüne doğrudan etki eden bir unsur ve site oldukça iyi kaynak sağlayan bir araç. Ziyaretçi trafiğinizi arttıran en önemli etkenlerden.  StratejikSEO’nun Kurumsal SEO Danışmanlığı size bu konuda büyük artı sağlayacaktır. Çünkü kapsamlı bir çalışma sizi istediğiniz seviyeye ulaştıracaktır.

Facebook ve Diğer Sosyal Ağlar Hakkında Yapmanız Gerekenler

Mutlaka anahtar kelimelerinizin de içerisinde  yer aldığı bir Facebook sayfası oluşturun. Ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir yetkisi verdiyseniz Google botları da size          ziyaretçiler arasında yer alarak sayfanızı indexler ve sıralamalarda ona şans verir. Bazen Facebook sayfası ilgili anahtar kelimede sizin sitenizin bile üzerinde yer alabiliyor. Resim paylaşım alanında mutlaka dikkat çekici ziyaretçiyi cezbeden fotoğraflar seçin ve paylaşın. Ondan sonra resimleriniz ile alakalı anahtar kelimeleriniz üzerinden arama yapın.

Sosyal Medya’nın SEO’ya etkisi

Başarılı bir Sosyal Medya Yönetimi yürütürseniz SEO açısından Pozitif Etkileri şunlar olur

Dolaylı trafik, Index Rate, Page Authority –Domain Authority gibi metriklerde artış, Doğal Backlink miktarında artış, Site içi etkileşime teşvik ve bilinirlik

Peki Sosyal Medya yönetimin seo açısından negatif etkileri ne olur?

Yüksek Bounce Rate, Organik görünürlüğün zayıf kalması, Düşük Index Rate

sosyal-medyanin-seodaki-etkileri

Sosyal Ağ Bazında Önerilerilerimiz İse Şunlar

SEO çalışmanızdan aldığınız verimi arttıracak ipucu, her sosyal ağ paylaşımını ağ bazında yorumlayarak farklılaştırmaktan geçiyor. SEO’ya destek olacak güçlü paylaşımlar için önerileri ise şunlar olabilir ve tabi starejik SEO hizmeti de alabilirsiniz.

-Paylaşım saati yaptığınız paylaşımın alacağı beğeni – yorum ve viral yayılımı tetikleyecek yegane unsurdur. Sektörünüzün paylaşım saatini keşfedin.

-Paylaşım yapacağınız içeriğiniz için seçici davranın, her içeriğinizi paylaşmak doğru bir strateji olmayabilir.

-Paylaşım yaptığınız sosyal ağın karakterini doğru yorumlayarak, en etkili paylaşım türünün hangisi olduğunu belirleyin ve buna yönelik paylaşımlar yapın. ‘’Text – Görsel – Text + Görsel’’ gibi.

-URL kısaltma servisi kullanımını otomotize etmeyin. Paylaşımların doğallığını bozacak her türlü rutin işlemden kaçının.

-Her ne kadar Türkiye için popülerliği Facebook , Twitter kadar olmasa da Google Plus’ın bir Google ürünü olmasından kaynaklı öneminin yüksek olduğunun bilincinde olarak, Google+ a özel paylaşım tekniği geliştirin.

-Farklı sosyal kanallar ekstra destek sağlar. Fakat harcadığınız efor ve zaman, önceliklendirmeniz gereken otorite sosyal ağlardaki paylaşımlarını aksatacaksa iş gücünüzü popüler ağlar üzerine kaydırmaktan çekinmeyin.

-Hashtag kullanımı her sosyal ağ için gerekli bir özellik olmayabilir. Hashtag’leri, kullanım amacının farkında olarak ve kullanım sıklığını optimize ederek kullanmaya özen gösterin.

-Sosyal ağ bazında paylaşım sıklığı frekansı aynı değildir. Son gelişmeler de gösteriyor ki Google nezdinde “en güncel bilgi kaynağı sosyal platform” sıralamasında farklılıklar olabilir.

-Sizde sosyal medya da başarılı olmak istiyorsanız Stratejik SEO’nun Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetine başvurabilir ve sosyal medyada istediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir