SEO Dersleri

Video İçerikli Siteler İçin SEO

Video İçerikli Sitelerde SEO Çalışmalarıvideo-icerikli-siteler-icin-seo

Web sitelerin organik olarak, arama motorlarındaki sıralamalarını arttırmanın yolu SEO çalışmalarından geçmektedir. Siteler için yapılan SEO çalışmaları arasında en zorlayıcı çalışma alanının, video içerikli sitelere yapılan SEO çalışmaları olduğu söylenebilir. Video içerikli sitelerde yer alan videoların genellikle başka yerlerden alınan, kopya video olması bu sitelerde yapılan SEO çalışmalarını zorlaştırmaktadır. Bununla beraber kopyalanan videoların boyut, başlık, süre ve genellikle kaynağının da aynı olması video içerikli sitelerin sıralamasının yükselmesini zorlaştırmaktadır. Ayrıca arama motorları video içeriklerini tanımlayıp, dizinlese bile videonun yer aldığı sayfanın metin içeriğiyle desteklenmemesi her zaman bir dezavantajdır.

Video içerikli sitelerde önem payı büyük olan kriter videonun kalitesidir. Bundan dolayı oluşturacağınız videolar ya da hazır alıp kullanacağınız videolarda kaliteden ödün vermemelisiniz. Çünkü videonuz kaliteli olursa ziyaretçilerinizde iyi bir izlenim bırakırsınız. Ancak videolarınız kalitesiz olursa, ziyaretçilerde oluşturacağınız intiba kötü olur ve videolarınızın kullanıcı tarafından paylaşılma ihtimali azalır.

Video İçerikli Sitelerde Dikkat Edilmesi Gereken SEO Çalışmaları

Title (Video Başlığı)

Video SEO çalışmalarında, video içeriğiniz için oluşturacağınız başlık, oldukça önemlidir. Başlığınızın olabildiğince açıklayıcı olması ve içerisinde anahtar kelimeleri barındırması SEO açısından oldukça yararlı bir durumdur. Video başlığında kullanacağınız anahtar kelimeler, sizin arama motorlarında bulunmanızı kolaylaştıracak yegane kriterlerden biridir. Video başlığınızın, video içeriği ile alakalı olmasına ve başlıkta geçecek olan anahtar kelimelerin o alanda popüler olmasına özen gösterin. Ayrıca video başlığı birincil başlık <h1>Başlık</h1> olarak tanımlanmalıdır. Hatta mümkünse açıklama kısımlarında anahtar kelimeleri çeşitli şekilde kullanarak h2 ve h3 başlıkları da oluşturulması size katkı sağlayacaktır.

Description ( Video Açıklaması)

Description alanı, videonuzun açıklama kısmını temsil etmektedir. Video açıklamanız arama motorlarında bulunabilirliğinizi etkileyen bir faktördür. Videonuzun açıklama kısmını düzenlerken oluşturacağınız açıklama metninin; video içeriğiyle birebir örtüşmesine ve içerisinde anahtar kelimeleri barındırmasına dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanıldığı video açıklamaları sayesinde, arama motorlarının sizi tanımasını ve üst sıralara çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır; anahtar kelimelerinizi art arda sıralamayın. Anahtar kelimelerinizi mantıklı cümleler kuracak şekilde açıklamanızı oluşturun. Çünkü sadece anahtar kelimelerin peş peşe sıralanması “spam” algısı oluşturabilir.

Video Etiket Bilgileri

Etiketler, videonun içeriğini anlatan anahtar kelimelerdir. Yani etiketleri, videonuz ve videonuzun konusuyla ilgili bilgiler veren ufak tanımlamalar olarak düşünebilirsiniz. Videonuzda kullanacağınız etiketlerin seçilen anahtar kelimelerden oluşması gerekmektedir. Ayrıca kullanılacak etiketlerin, video başlığı ile örtüşmesi daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Çünkü videoda kullanacağınız etiketler, kullanıcı tarafından arama motorlarında yapılacak aramalarda, sizin sonuç sayfalarında çıkmanızı etkileyecektir. Bu konuda sizlere ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Sırf aranma oranı yüksek diye videonuz ile alakası olmayan etiketleri kullanmayınız. Çünkü bu tarz kullanımlar istatistiksel anlamda size zarar verebilir.

video-icerikli-sitelerde-seo

Videonun URL Yapısı

Videonuz için oluşturacağınız URL yapısının video başlığını içermesi gerekmektedir. Bununla beraber, URL’nin olabildiğince yalın olması lazım. Yani gereksiz bağlaç, kelime vs. kullanımından kaçının. Birde video linkinizi direkt ana dizin üzerinden vermeniz videonun önemini arttıracaktır.

Video Sayfa Açıklaması Oluşturma

Videonuzu yayınladığınız sayfaya, videonuzun içeriği ile ilgili bir açıklama metni koymanız sitenize katkı sağlayacak bir kriterdir. Bu metin bir nevi videonuzun deşifresi niteliğinde olacaktır. Videonuzun yer aldığı sayfayı hem görüntülü hem de yazılı bir içerik ile beslemiş olacaksınız. Video sayfanızda kullanacağınız açıklama metninin özgün olmasına çok dikkat edin. Sayfanızda özgün bir metin oluşturmanız, kullandığınız videodan kaynaklı kopya içeriğin sebep olduğu olumsuz etkilere karşı korunmanıza yardımcı olacaktır.

Videoyu Kendi Sunucunuzda Barındırın

Videolar, kaliteli ve kıymetli içeriklerdir. Bundan dolayı videolarınızı kendi sunucularınızda barındırmalısınız. Yani oluşturduğunuz videoyu başka sitelerde paylaşmadan evvel öncelikle kendi sitenize eklemelisiniz. Daha sonra videonuzu YouTube ve benzeri video içerikli sitelerde paylaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken durum; sunucunuzun hızlı ve güçlü olmasıdır. Hızlı sunucular sitenizin arama motorlarında yükselmesine pozitif katkı sağlamaktadır.

Video Sitemap Oluşturmavideo-icerikli-sitelerde-seo-calismalari

Video içerikli sitelerin normal sitemap kurgusuna ek olarak, video site haritasına sahip olmaları gerekmektedir. Sitenizde yer alan videoların sayısı arttıkça, tüm bu videoların arama motorlarında indexlenebilmesi için video site haritası oluşturmanız büyük bir öneme sahiptir. Böylelikle, arama motorlarının videolar bölümlerinde üst sıralarda dizinlenme şansınız artacaktır. Normal sitemap örgüsünde yer alan bilgilere ek olarak, video sitemap örgüsünde; video süresi, video adresi, başlık, tanım, video gösterim sayfası, Thumbnail adresi ve video dosyası yer alabilir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda gözden kaçmaması gereken bir şey vardır. Video sitemap dosyası 50 MB’tan küçük olmalı ve içerisinde 50.000’den fazla video barındırmamalıdır.

Video İçerikli Siteler İçin Kullanıcı Merkezli SEO Çalışmaları

Oluşturacağınız videolar ya da sitenizde kullanacağınız hazır videolar dikkat çekici olmalıdır. Videonun kullanıcıları; eğlendirmesi, sorularını yanıtlaması, konu hakkındaki meraklarını gidermesi ve onlara rehberlik edebilmesi gerekmektedir. Çünkü kullanıcı memnuniyeti, kullanıcının video içerisinde kalacağı süreye etki etmektedir. Kullanıcının video içerisinde kalma oranlarındaki metriklerde SEO açısından önem taşımaktadır.

Kullanıcıların videonun yer aldığı sayfada sizinle etkileşime geçebileceği alanlar oluşturun. Videonuz hakkında yorum yapabilecekleri alanların olması ya da videonuzu değerlendirebilecekleri alanlar olması önemlidir. Bunlar kullanıcı kaynaklı olarak içeriklerin geliştirilmesi yönünde katkı sağlayan faktörlerdir. Kullanıcılar ile etkileşim oluşması videonun arama motorlarındaki değerine etki etmektedir.

Videoların yer aldığı sayfalarda sosyal medya butonlarının olmasına özen gösterin. Video sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların, içeriğinizi sosyal paylaşım platformlarında paylaşması; videonuzun beğenildiğini ve ona değer verildiğini gösterir. Videolarınızın paylaşılması da sayfanızın Trunstrank değerini yükseltir.

Video sayfalarınızın sağ tarafına o konuyla bağlantılı olan başka videoları listelemeniz önce kullanıcı açısından sonra SEO çalışmalarınız açısından faydalı olacaktır. Sayfanızda yer alan video ile istediği bilgiye ulaşan kullanıcı, onun ardından farklı bilgilere ulaşmak ister. Bu da hem kullanıcıya sunacağınız bir katkı olurken, kullanıcının da sitenizde yer alan videolar arasında geçiş yapması; videolarınıza SEO açısından değer katacaktır.

video-sitelerinde-seo-calismalari

Videolarınız için embed kodları oluşturmanızda önemli bir durumdur. Bu sayede videolarınızın başka siteler tarafından yayınlanabilecek olması, videolar üzerinden Backlink almanızı sağlayacaktır. Bu Backlinklerde video sayfalarınızın değerini arttıracaktır.

Arama motoru robotlarının siteniz ve sayfalarınızda yaptıkları değerlendirmeler, arama sonuçlarındaki sıralamanıza etki eden bir kriterdir. Arama motoru robotlarının video içeriklerine ve metinlere verdiği yüksek değerler, arama sonuçlarında yükselmenize katkı sağlayacaktır. Bu açıdan videolarınıza ait açıklama metinlerinin blog yazısı olarak, sayfa içerisinde kullanılması işinizi kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak; video içerikli siteler için SEO çalışmalarındaki temel hedef kullanıcılara fayda sağlamak ve onları sitenize çekmek olmalıdır. Bu açıdan kaliteli video içerikler üretmeli, videoların kolay ulaşılabilir olması açısından doğru anahtar kelimelerin kullanılması gerekmektedir. Böylelikle arama sonuçlarında, arama motorları sizin sitenize ait videoları üst sıralara taşıyacaktır. Ayrıca oluşturacağınız zengin video içerikleri sayesinde, siteniz içerisinde daha fazla dönüşüm sağlama olanağınız olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir