SEO Dersleri

10X Content Stratejisiyle 10 Kat Daha Güçlü İçerikler!

İçerik pazarlamasında son zamanlarda oldukça popüler olan ve en iyi pazarlama tekniklerinden biri olan 10X Content nedir, ne işe yarar, nasıl yazılır? Önemi nedir? SEO uyumlu içerikten farkı nedir? 

Bugünkü blog yazımızda içerik pazarlamasında büyük bir öneme sahip olan 10X Content hakkında tüm merak ettiğiniz konulara yer vereceğiz.

10X Content Nedir?

Google başta olmak üzere arama motorlarının algoritmaları değişkenlik gösterdi. Bu durum doğrudan arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarını da etkiledi. Bu yüzden google artık kullanıcıya en fayda sağlayan içeriklere yoğunlaştı. İçerik pazarlamasında en önemli kriterlerden biri kaliteli ve özgün içerik üretmektir. Kaliteli ve özgün içeriğin 1 üstünü 10x content olarak tanımlayabiliriz. Yani 10 x content 10 kat daha faydalı içerik anlamını taşımaktadır. Google gibi büyük arama motorlarında ön plana çıkmak için 10X content içeriklere yoğunlaşmak gerekmektedir. 10 x kavramı SEO dünyasında oldukça tanınan Rand Fishkin tarafından ortaya atılıp geliştirilmiştir. 

Rand Fishkin tarafından Whiteboard Friday’de “Why Good Unique Content Needs to Die?” başlıklı videosunda duyduğumuz 10 X kavramı, kaliteli ve özgün içeriğin daha da üstünü tanımlamaktadır. Fishkin iyi ve benzersiz içeriğin artık yeterli olmadığından bahsederken 10 kat daha iyi ve benzersiz içerik üretmenin altına çizmiştir.  Sonuç olarak 10X, belirli bir anahtar kelime ya da konu için arama sonuçlarında şu anda bulunabilen en iyi sonuçtan 10 kat daha iyi içerik sunmaktır. Peki 10 x content nasıl hazırlanır?

10X Content Nasıl Hazırlanmalı?

 1. Yazı İçeriğini İyi Tasarlamalısınız

İçeriğinizde kullanacağınız başlıkları iyi düşünmeli ve buna yönelik içeriğinizi tasarlamanız gerekmektedir.

 1. Rakip Analizi

İçeriğinizi rakip araştırması yaparak hazırlamalı, rakiplerinizi araştırarak onlardan daha kapsamlı ve ayrıntılı olacak şekilde içerik hazırlamalısınız.

 1. Kullanıcı Odaklı
10X Content Stratejisiyle 10 Kat Daha Güçlü İçerikler!
10X Content Stratejisiyle 10 Kat Daha Güçlü İçerikler!

10x içeriğinin uzunluğunun ya da kısalığının yanı sıra içeriğin kullanıcıya ne kadar yarar sağladığı önemlidir. Bu yüzden gereksiz bilgiler vermekten kaçınılmalıdır. Gereksiz bilgiler okuyucuyu sıkar ve kullanıcı içeriği okumadan çıkar. Hazırlamış olduğunuz içerikleri okuyucuyu düşünerek hazırlamalısınız.

Bunun yanı sıra kullanıcı arayüzü, görseller, düzen, yazı tipleri, desenler her cihazda ux ve uı deneyimi ile benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunmalısınız.

 1. Ara Başlık ve Görsel Odaklı 

İçeriği zenginleştiren ve okuyucunun içeriği okumasına yardımcı olan diğer bir konu da içerik de görsel kullanmaktır. Ayrıca içeriğinizde ara başlıklar kullanarak okuyucunun dikkatinin yazıda kalmasına olanak tanırsınız.

 1. Okuyucuların En Az Bir Sorusunu Cevaplayın

Yazdığınız  içerik seçmiş olduğunuz konu hakkında okuyucunun merak ettiği çoğu soruyu cevaplar nitelikte olmalıdır. 

 1. Anahtar Kelime Kullanımına Dikkat Etmelisiniz

Anahtar kelime kullanımı ve seo uyumlu içerik yazım kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. İçeriğinizi oluştururken hedef anahtar kelime belirlemelisiniz. Bu anahtar kelime başlığınızla ilgili olabilir. Belirlediğiniz anahtar kelimeyi içeriğiniz de kullanırken nerede kullanacağınıza dikkat etmeli ve arama motorlarının doğal algılayabileceği bir yapıda hazırlamalısınız.

 1. Duygulara Hitap Edin

10 x content içerikler de diğer bir unsur da kullanıcının duygularına hitap etmektir. Okuyucuda merak, beklenti ve heyecan  duygusu oluşturarak okuyucunun ilgisini tamamen içeriğe çekmelisiniz.

 1. Okuyucuda Paylaşma İsteği Uyandırmalı

Okuyucuda heyecan duygusu yaratarak hazırlamış olduğunuz içerik sosyal medyada paylaşımına kadar gitmelidir. 

 1. Özgün İçerik Oluşturun

En önemlisi de içeriğinizin %100 özgün olmasıdır. Bunu aynı tez yazar gibi düşünebilirsiniz. Pek çok kaynaktan bilgi öğrenerek kendi cümlelerinizle özgün içerik oluşturabilirsiniz.

10X Content Neden Önemlidir?

Daha fazla görünür olabilmek için teknoloji ve google algoritmalarına ayak uydurmamız gerekmektedir. İlerleyen teknoloji ile ortaya çıkan 10x kavramı kaliteli ve özgün içerik yazımıdır. 10 x içeriklerinde anahtar kelimeler hala daha önemini korurken eskisi gibi anahtar kelimelerin çok kullanılması ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Daha önce içerik çalışması yaparken anahtar kelime tespitleri yaparak bu anahtar kelimelerin içerik de geçmesini önemliydi. 10x contentte  ise, kaliteli ve özgün içeriğe yer verilmesi gerekiyor. Aslında 10 x content ile kullanıcıya en fazla yarar sağlanan içerik ön plana çıkmaktadır. Web siteniz ve e-ticaret faaliyetleriniz için oldukça önemli olan 10 x content size pek çok fayda sağlamaktadır. 

10X Content’in Faydaları

 • Okuyucuyu düşünerek ve onu etkilemek amacıyla hazırlamış olduğunuz 10x content sonrası okuyucu başka kişilerin bu içerikten de faydalanmasını isteyeceğinden dolayı okuyucu içeriği paylaşır. Böylelikle 10x content web sitenize ziyaret çekerek tıklama ve gösterim sayısında artışlar gözlemlenmesini sağlar.
 • Hazırlamış olduğunuz 10x content diğer sitelerinde dikkatini çekebilir ve konuyla ilgili diğer sitelerden de backlink almaya başlarsanız. Böylelikle Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer edinirsiniz.
 • Oluşturmuş olduğunuz özgün, benzersiz, kullanıcıya yarar sağlayan ve kapsamlı içerik Google için her zaman “kaliteli” bir içeriktir. Doğal olarak bu da yine sizin üst sıralarda yer edinmenizi sağlayacaktır. 
 • Duygulara hitap eden içerikler hazırlamanız kullanıcılarla olan ilişkinizi geliştirir. Kullanıcıya yarar sağlayan ve onlarda duygusal tepki oluşturmanızla beraber kullanıcılarınızın artık takipçileriniz olması kaçınılmaz olacaktır.

10X Content Örnekleri

1. Duyarlı Web Tasarım İlkeleri
2. Burma: Büyülü Bir Ruh (Maptia’daki hikaye)
3. Moz, Satış Görevlisi Olmadan Nasıl Yılda 35 Milyon Dolarlık Bir İş Kurdu?
4. Muhteşem Bir Web Kullanıcı Arayüzü Oluşturma Kuralları
5. Savaş ve Barışın İstatistiksel Tarihi (Verilerdeki Dünyamızdan)
6. Takvimlerin Boğazı
7. Neden Tüm Fikirlerin Eşit Olduğunu Düşünüyoruz (Washington Post)
8. Sosyal Değişimin Hızını İzlemek (Bloomberg’den)
9. Dünyayı Gerçekten Ne Isıtıyor (Bloomberg’den)
10. Dünyayı Gerçekten Ne Isıtıyor (Bloomberg’den)

10 x content hakkında merak ettiğiniz pek çok soruyu cevapladığımız blog yazımızın sonuna geldik. Stratejik SEO Dijital Pazarlama Ajansı olarak  ürün ve hizmetinize yönelik oluşturduğumuz 10 kat daha kaliteli içerikler ile Google’da üst sıralarda yer almanızı sağlıyoruz. 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir