SEO Dersleri

Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Diyetisyenler de dijital ortamda var olmalıdır. Diyetisyenler dijital medyayı verimli kullanarak pek çok kişiye ulaşabilirler. Peki, diyetisyenler bu amaca nasıl ulaşacaklar? Blog yazımızı okuyup bu sorunun cevabını hep birlikte görelim! 

Diyetisyenlerin Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Vardır?

Kilo vermek isteyen insanların çoğu ortak bir noktada buluşuyor; internette diyetisyen aramak. Dolayısıyla bir diyetisyenin kilo vermek isteyenlerin bu ortak noktasında yer alması gerekir. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte online diyet danışmanlığı gibi konular oldukça ön plana çıkmıştır. Bu yüzden öncelikle diyetisyenlerin önlerine açılan bu yeni kapıyı kapatmamaları için dijital pazarlamaya ihtiyaçları vardır. Bunun yanı sıra diyetisyenlerin;  danışanların gerçekleştirdiği yerel aramalarda danışanların karşılarına çıkabilmek için dijital pazarlamaya ihtiyaçları vardır. 

Danışanlar İçin Dijital Pazarlama: Danışanlarınız için özellikle online diyet sistemine erişebilmek oldukça önemlidir. Bu evlerinin konforundan ayrılmadan tek bir tıkla ertelemelerine gerek kalmadan kişiye özel diyet programına erişmek anlamına gelir. 

Diyetisyenler İçin Dijital Pazarlama Kanalları 

Diyetisyenler İçin Web Sitesi 

Dijital pazarlama kanallarında yürütülen çalışmaların anlam kazanması için web sitesi gereklidir. Yapılan reklamların yönlendirmesi gibi pek çok dijital pazarlama faaliyetinin yönlendirileceği bu siteyi bazı gereklilikler ışığında oluşturmalısınız.    

Danışanların Gözünden Web Sitesi 

Danışanlar için diyetisyen web sitesi her şeyden önce kurumsal bir imajdır. İnternet aramalarında karşılarına çıkacak olan bu siteyi ilk intiba gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı kliniğinize ilk kez gelen bir danışan gibi burayı da ilk ziyaretlerinde onların beklentilerini karşılamalısınız. Özellikle iletişim ve iletişim formları danışanlar için çok önemlidir. Size kolayca ulaşabilmeleri için bu kısımlar gereklidir. Soru sorabilecekleri formların web sitenizde olması hem onlarla ilgili bilgileri edinmenizi sağlar hem de onların aklındaki soruları silerek olumlu bir izlenim oluşturmanızı sağlar. Bunun dışında hemen online randevu oluşturabilecekleri bir randevu sistemi sitenin içinde yer almalıdır. 

Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Diyetisyen Açısından Web Sitesi 

Web sitesi sizin için aynı zamanda kişisel bilgi ve birikiminizi aktarabileceğiniz bir alandır. Akademik kariyerinizi ve mesleğe dair tecrübelerinizi ispat edecek makalelerinizi bu alanda paylaşabilirsiniz. Medyada yayınlanan haberlerinize ve basın bültenlerinize de web sitenizde yer ayırmalısınız. Bunun yanı sıra ziyaretçi yorumlarının yayınlanacağı bir alana ihtiyacınız var. Bu alanda danışanlarınızın kişisel kimliğini tümüyle açıklamadan sizin için yaptığı yorumlara yer vermelisiniz. 

Dijital Pazarlama Açısından Web Sitesi 

Dijital pazarlama açısından web sitesi yapılan dijital pazarlama çalışmalarının yürütüldüğü alandır. Google Ads reklamlarının yönlendirildiği ve sosyal medya reklamlarının yönlendirmesi için bir seçenek olan web sitesi aynı zamanda SEO çalışmalarının da yürütüldüğü alandır. 

1.Diyetisyenler İçin SEO

Potansiyel ziyaretçilere erişmek ve danışanlarınız olmasını sağlamak için ihtiyacınız olan etkili bir SEO stratejisidir. 

Diyetisyenler İçin SEO Stratejisi Nasıl Kurgulanır?

Diyetisyenler için SEO stratejisi kurgulanırken yerel aramaları kurgulamak atılacak ilk adımdır. “”Etiler diyetisyen” gibi kullanıcı aramalarında ilk sıralarda yer almak önemlidir. Ayrıca yazımıza başlarken de belirttiğimiz gibi online diyet sistemine ayak uydurmak nasıl önemliyse kullanıcılar “online diyet” yazdığında da karşılarına çıkmak gerekir. Bunun için web sitesini sürekli içerik bakımından beslemek ve online diyet için özel olarak bir hizmet sayfası açmak gerekir. Online diyet sayfasına online diyet ile ilgili bir içerik yerleştirilerek kullanıcıların aradığı cevapları bulması ve SEO’ya faydalı olması açısında sıkça sorulan sorular gibi hamleler uygulanmalıdır. 

Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Diyetisyenler İçin Blog

Diyetisyenlerin olmazsa olmazlarından biri blogtur. Diyetisyenler blog yazılarında tecrübelerini ve birikimlerini konuşturabilirler. Sağlıklı beslenme önerileri, TEFF tohumu gibi yararlı tohumların ne işe yaradığı, yaşa göre beslenme ve probiyotik kullanımı gibi konularda içerik üretebilirler. 

Diyetisyenler İçin Site Dışı Tanıtım Stratejisi 

Sağlıklı yaşamla ilgili yayınlar paylaşan web sitelerine düzenli olarak makalelerinizi ya da blog yazılarınızı gönderebilirsiniz.   

2. Diyetisyenler İçin Sosyal Medya Yönetimi 

Diyetisyenlerin sosyal medyayı aktif olarak kullanması gerekir. Çünkü diyet demek en başında bir “lifestyle” ve bir “sağlıklı yaşam rutini”dir. Instagram hesabınızda beslenme önerileri, diyete dair doğru bilinen yanlışlar, hangi besin kaç kalori ve ara öğünde ne yenir gibi bilgi verici içerikler paylaşmalısınız. Bunu yaparken kendi hayat rutininizin bir parçası olan sağlıklı beslenmeyi ön plana çıkararak yapmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Örneğin; “Ara öğünde ne yenir?” sorusunun cevabı için kendi ara öğününüzü paylaşarak danışanlarınıza “Siz de bunu ara öğün olarak tüketebilirsiniz.” demelisiniz. Bunun yanı sıra elbette ki tasarım programlarında hazırlanmış tasarım içeriklerle de söylemek istediklerinizi anlatmalısınız. Diyetisyenlerin olmazsa olmaz sosyal mecralarından biri ise YouTube’dur. YouTube kanalınızda diyet yemek tarifleri ile ilgili videolara yer vermelisiniz. Danışanlarınızın sorması muhtemel sorularını cevaplamalısınız. Böylece kendi kişisel markanız haline gelirsiniz. 

Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Diyetisyenler İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

3. Diyetisyenler İçin İnternet Reklamları 

Reklamlarınız için bölgesel hedefleme yaparak ilerlemelisiniz. Örneğin; Beyoğlu’nda bulunan bir diyetisyenseniz hedeflemeniz gereken bölgeler; Kağıthane, Şişli ve Fatih gibi bölgeleri hedeflemeniz gerekir. Böylece çevre bölgelerinizde yaşayan danışanlara ulaşabilirsiniz. Reklam içerikleri hazırlanırken mesleki etikleri bir kenara bırakmamak gerekir. İzni alınmayan danışanlarınızın öncesi ve sonrası fotoğrafları ile reklam yapmak yanlış bir yaklaşımdır. Stok görsellerle çalışmak yerine kişisel gönderilerinizi oluşturmanız gerekir. “Diyet nasıl yapılır?” ve “Kaç günde kaç kilo verilir?” gibi danışanlar tarafından sorulması muhtemel soruları cevaplandırdığınız videolar etkili bir reklam stratejisi olacaktır. 

Diyetisyenler için hazırladığımız blog yazımızın sonuna geldik. dijital pazarlama ajansı Stratejik SEO olarak dijital pazarlama ve performans sürecinin profesyonellik gerektirdiğini belirtmek istiyoruz. Bu konuda profesyonel bir destek alarak maksimum verim elde etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir