SEO Dersleri

E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları

Yazı İçeriği

E-ticaret ürün satışı yapanlar için iyi bir satış kanalıdır. Bir e-ticaret siteniz varsa hedefiniz bu sitenin trafiğini arttırmak ve satış dönüşümlerini yükseltmektir. Bu noktada “E-ticarette satışı arttırma yolları nelerdir?” sorusuna cevap bulmalısınız. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle e-ticarette satış ve trafiği nasıl arttırabileceğinizi sizlere aktaracağız. 

1. Web Sitesi

E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları

E-ticarette web sitesi son derece önemlidir. E-ticaret pazar yerlerinde de yapılabilir. Fakat kendi e-ticaret platformunuzun olması uzun dönemde komisyonsuz yüksek satış yapmanız anlamına gelir. Satış sadece pazarlama ve fiyatla doğru orantılı değildir. Kullanıcı deneyimini geliştirerek satışları arttırabilirsiniz. Web site tasarımı bu noktada dikkat çeken noktalar arasında ilk sırayı alanlardan biridir. Sadece ve anlaşılır bir web sitesi kullanıcıların deneyimini iyileştirecektir. Özellikle anasayfa üzerinde gereksiz ögelerin yer almaması önemlidir. Kullanıcılar kolay ve anlaşılır metinlerle karşılaşmalı, anlaşılır bir kategori sistemi ve çarpıcı görseller görmelidir. Böylece kullanıcıları hem sitede daha fazla tutabilir hem de satın almaya daha kolay yönlendirebilirsiniz. Kullanıcıların aradıkları ürünü bulmaları için arama butonu ve kategori sistemi çok önemlidir. 

2. SEO

Ürünlerinizi çekici hale getirmelisiniz. Kısa dönemde ürün satışı için SEO çalışmalarını basit şekilde yürütmelisiniz. Ürün sayfa başlıklarınız arama motorları ile uyumlu olarak hazırlanmalıdır. Web sitenize organik trafik çekmenizi kolaylaştıracak anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra ürün isimleri ve ürün açıklamaları yine SEO çalışmalarını destekleyecek şekilde yapılmalıdır. Uzun dönemde ise sürekli olarak optimizasyon çalışmaları gerçekleştirmelisiniz. Rakiplerinizin aynı ürün için kullandıkları anahtar kelimeleri yeniden değerlendirmeli, kategori açıklamaları ve ürün açıklamaları gibi alanlardaki eksikliklerinizi tespit ederek güncellemeler yapmalı ve site içi SEO çalışmalarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Ziyaretçi davranışlarını analiz ederek site içi SEO çalışmaları gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak blog içerikleri üreterek site içi etkileşimi arttıracak içerik zenginleştirmesi yapmalısınız. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için e-ticaret SEO sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. Google Ads Reklamları 

Google alışveriş reklamları e-ticaret için en çok geri dönüşün alınabildiği modellerden biridir. Ürünlerin kaliteli görselleri tüketicilerin görsel zekasına etki ederek satışa teşvik etmektedir. Alışveriş reklamlarında başarılı içerikler oluşturarak rakiplerinizden ayrışabilirsiniz.

E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları

Bunun yanı sıra e-ticaret kullanabileceğiniz stratejilerden biri de Google metin reklamlarıdır. Ürünlerinizi ve ürün kategorilerinizi hedefleyen anahtar kelimelerle doğru eşleşme sağlayarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta potansiyel kitleyi doğru analiz ederek gereksiz tıklamaların önüne geçmektir. 

Görüntülü Reklam ağı da e-ticarette kullanılabilir. Diğer web sitelerinin reklam alanlarında banner, metin ve görsel reklamları yayınlayabilirsiniz. Remarketing stratejisiyle birleştirerek ürün sunumu yaparak büyük geri dönüşler alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilgili web sitelerinde tanıtım odaklı da ilerleyebilirsiniz. Örneğin butik sahibiyseniz moda ile ilgili sayfalara ilgili ürünlerin reklamlarını kurgulayabilirsiniz.

YouTube reklamları ile görüntülenme şansınızı arttırabilirsiniz. Ürünleriniz ile alakalı videoların altında ya da arama sayfalarında reklamlar yayınlayarak dikkat çekebilirsiniz. 

4. Sosyal Medya 

Sosyal medyada ürünlerinizi bütün detayları ile ve doğru görsellerle sunmalısınız. Ürün videoları ve ürün özelliklerini anlatan videolar yayınlamalısınız. İndirim zamanlarına özel bilgilendirmeler, ücretsiz kargo uygulaması gibi avantajlar ve sınırlı sayıda olan ürünler gibi özel paylaşımlar da yapılmalıdır. Kullanıcıları web sitenize yönlendirecek içerikler oluşturarak etkileşiminizi de arttırabilirsiniz.

E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları

5. Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya genel olarak web sitesi trafiğini arttıran bir dijital pazarlama kanalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta iyi bir hedeflemenin daha ucuz reklam anlamına geldiğini unutmamaktır. Özellikle son gelen güncellemeler ile birlikte Instagram gibi mecralarda dinamik ürün katalogları oluşturabiliyorsunuz. Ürün tanıtımı yaparken katalog özelliği ile kullanıcıların ürün bilgilerine ve fiyatına erişmesini sağlayabilir ve satış için kullanıcıları web sitesine yönlendirebilirsiniz. Bunun dışında hikaye linklerini kullanarak yine ürün tanıtımını web sitesine yönlendirebilirsiniz. 

6. E-Mail Pazarlama

Pek çok firma e-ticaret için e-mail pazarlamayı hafife alıyor. E-mail pazarlama için ilk adımda sitenize trafik çekmeyi amaçlamalısınız. İlgi çekici başlıklar ve içerikler ile kullanıcıları tıklamaya yönlendirmelisiniz. Bunu başardıktan sonra ise kullanıcıları listenize kaydetmeye ikna etmeniz gerekir. Bunu hayata geçirmek için ise kullanıcılara özel fırsatlar ya da ilgi çekici ve faydalı içerikler sunmalısınız. Kaydolduktan sonra kullanıcılara indirim hediye edebilirsiniz. Kayıt aşamasında sonra ise kullanıcılara ürün tanıtımı yapabilir ya da kendinizi tanıtabilirsiniz.

7. Pazar Yerleri

E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları
E-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları

Özellikle yeni kurulan e-ticaret sitelerinin satışları beklenildiği gibi yüksek değildir. Yeni kurulan e-ticaret siteleri sıcak satış yapabilecekleri kanallara entegre olmalıdır. Bu e-ticaret platformlarına ürün yükleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

8. Kampanyalar

Kampanyalar e-ticarette yüksek geri dönüş sağlayan detaylardır. Ücretsiz kargo seçeneği ve kupon tanımlamaları gibi stratejileri kullanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Kupon tanımlamaları için şartlar koşabilirsiniz; üye olma, arkadaşını üye yapma, 100 TL para harcama ve sosyal medyada ürün paylaşma gibi kupon şartları ile hem daha fazla kişiye ulaşabilir hem de sizi keşfetmiş kullanıcıları satın almaya istekli hale getirebilirsiniz. 

E-ticarette satışları arttırmanın en güvenilir ve en profesyonel yolu uzman bir ekip ile çalışmaktır. 

9. Influencer Pazarlama

Influencer ortaklı e- ticaret pazarlama stratejisi markanız için önemli bir adımdır. Sosyal medya isimlerine markanızı inceleyecekleri ürünler göndermelisiniz. Burada organik bir reklam planlıyorsanız ürün karşılığı anlaşabileceğiniz influencerlar bulmalı ve ürününüzü gerçekten seveceklerinden emin olmalısınız. Böylece organik bir tanıtım sunabilirsiniz. Bunun dışında influencerlarla reklam ücreti karşılığında anlaşarak büyük bir hedef kitleye ürününüzü sunma avantajının tadını çıkarabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise influencerın sizin hedef kitlenize sahip bir influencer olmasıdır. Aksi takdirde başarısız bir reklam yapmış olursunuz. Örneğin bilgisayar oyunları satıyorsanız seçtiğiniz influencer makyajla ilgilenen biri değil oyun videoları çeken biri olmalıdır. 

Blog yazımızın sonuna geldik. E-ticarette satış arttırmak profesyonel ellere bırakıldığında daha fazla sonuç alabileceğiniz bir beklentidir. Siz de e-ticarette satış arttırma garantisini almak istiyorsanız dijital pazarlama ajansı Stratejik SEO ile iletişime geçin ve satışlarınızın artmasını izleyin.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir