SEO Dersleri

Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Yazı İçeriği

Bu haftaki blog yazımızda sizlerle rent a car firmaları için SEO ve dijital pazarlama stratejileri hakkında konuşuyor olacağız. “Rent a car firmaları SEO çalışmalarını nasıl yürütmeli?”, “Rent a car firmaları sosyal medyada aktif olmalı mı?” ve “Rent a car firmaları hangi dijital mecraları kullanmalı?” gibi soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Rent a Car Firmaları Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyaç Duyar?

Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Rent a Car hizmetinde daha kolay ulaşılabilir olmak için dijital pazarlama çalışması yaptırmanız gereklidir. Neden mi? Çünkü insanlar araç kiralamak istedikleri zaman ilk olarak mobil cihazlardan veya bilgisayar üzerinden arama yapmaktadır. Bireysel veya kurumsal fark etmeksizin araç kiralamasının avantajlı ve cazip yanını bilen kişiler araç ihtiyaçlarını karşılamak için kendisine bir araç kiralama firması aramaktadır. Siz de vermiş olduğunuz hizmeti arama yapan müşterilerinize ulaştırmak için dijital pazarlama çalışması yaptırarak üst sıralarda yerinizi almalısınız. Arama motorlarının yanı sıra dijital dünyada varlığınızın olması prestijinizi ve marka bilinirliğinizi artırır. 

Araç Kiralama Firmaları İçin Dijital Pazarlama Kanalları

İnternetten kiralık araçlarınızı sunduğunuz sitenizi farklı pazarlama kanalları kullanarak tanıtmalısınız. Rent a car sektöründe marka bilinirliğinizi arttıracak çalışmalardan yararlanmalısınız. 

Rent a Car Firmaları İçin Web Sitesi

Web sitesi kullanıcı aramalarında önlerine çıkacak alan olduğu için özenle inşa edilmelidir. İletişim bilgileriniz ve online rezervasyon alanınız mutlaka olmalıdır. Böylece satış geri dönüşü alma oranınız artacaktır. Günlük araç kiralama ve aylık araç kiralama hizmetlerinizi anlatan sayfalara yer vererek yine arama hacmi bakımından siteyi zenginleştirmiş olursunuz. Sıkça sorulan sorular sayfası oluşturmalı ve şubelere gelen telefon trafiğini sadece rezervasyon olacak şekilde azaltmalısınız. Bunun yanı sıra online rezervasyona dair görüntüleme ve iptal gibi bütün işlemler site üzerinden yapılabilmelidir. 

1. Rent a Car Firmaları İçin SEO Hizmeti

SEO hizmeti potansiyel ziyaretçilerinizin arama yaptığında size ulaşmasını sağlayacak olan bir hizmet olduğu için profesyonel olarak çalışmak önemlidir. 

Rent a Car Firması Hangi SEO Stratejisini Kurgulamalıdır?

Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

SEO stratejilerini sektör ve hedef kitle baz alınarak geliştirdiğiniz zaman tam anlamıyla bir verim elde edebilirsiniz. Rent a car firmalarının ilk aşamada uygulaması gereken SEO stratejisi yerel SEO çalışmalarını gerçekleştirmektir. İlk olarak kendini hizmet ağı çevresinde ikamet eden insanlara duyurması gerekir. Bu noktada hemen bir örnek verelim; İstanbul Florya’da bulunan bir araç kiralama firmanız olduğunu düşünelim. Sizin şu anda potansiyel müşterileriniz Florya ve çevre ilçelerde oturan insanlar olacaktır. Yerel SEO çalışmasında hedef kitlenizi bu şekilde belirlemelisiniz. Yerel SEO çalışmaları kapsamında web sitesinin site içi düzenlemeleri yapılmalıdır. Hızlı bir yükseliş için hizmet bölgelerinizin bulunduğu sayfalar açılabilir. ‘florya-arac-kiralama’, ‘havalimani-arac-kiralama’ ve ‘bakirkoy-arac-kiralama’ gibi sayfalar açarak hizmet bölgelerindeki çalışmalarınızı duyurabilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenizin bulunduğu gruplar, yerel haber sitelerinde tanıtım yaparak hizmetlerinizi duyurabilirsiniz.

SEO Çalışmasında Hangi Kelimeler Seçilmelidir?

Her sektörde olduğu gibi aranma hacmi yüksek olan kelimelere yönelmeniz gereklidir. Rent a Car firmaları için ilk adımda yerel SEO çalışmaları yürütülmesi gerektiği için bu bağlamda yerel aramalarda aranma hacmi yüksek olan kelimeler seçilmelidir. Sizin öncelikli anahtar kelimeleriniz arasında ‘Florya araç kiralama’, havalimanı araç kiralama’ gibi yerel kelimeler olmalıdır. Mobil cihazlarda bulunan sesli arama özelliğini Rent a car firmanız için fırsata dönüştürün. Long tail keywords kavramından yola çıkarak uzun kuyruklu kelimeleri kullanmalısınız. Şöyle ki arama yapan müşterileriniz Örn: ‘Florya’da lüks otomatik vites dizel araç kiralama fiyatları’ , ‘havalimanından ekonomik benzinli araç kiralama hizmeti veren firmalar’ gibi uzun bir kelime ile arama yaptığı zaman karşısına sizin siteniz çıkmalıdır. Bunun gibi semantik anahtar kelimeler belirleyerek SEO temelinden güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz. Temel kelimelerde yükseldikten sonra eğer ki İstanbul geneline veya Türkiye geneline hizmet veriyorsanız kelimelerinizi de bu doğrultuda genellemeniz daha doğru olacaktır. Anahtar kelimelerinizi bu doğrultuda sistematik bir şekilde ilerlediğiniz zaman SEO çalışmasının temelini de güçlendirmiş olacaksınız.

SEO Uyumlu Makale ama İçeriği Ne Anlatmalı?

Sizi anlatan faydalı içerikler üretin. İçerik pazarlaması SEO açısından önemli bir noktadır. Ancak ziyaretçilere bir yararı olduğu zaman geri dönüş elde edebilirsiniz. Araç kiralamada müşterilerinizin size yönelttiği soruları dikkate alarak bir içerik planlaması geliştirmelisiniz. ‘Araç kiralamasında nelere dikkat edilmelidir?’ ve ‘Araç kiralamasının faydaları’ gibi içerikler geliştirerek hizmetinizi ve kalitenizi ön plana çıkarabilirsiniz. Bu tarz hizmeti ön plana çıkaran içeriklerin yanı sıra müşterilerinize cazip gelecek ve onları harekete geçirecek içerikler de oluşturmalısınız. Mesela ‘Yeni yılın son model araçları hizmetinizde’ve ‘Limuzin ile evlenme teklifi etmek ister misiniz?’ gibi içerikler üreterek müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. İstanbul’u tanıtan içeriklere yer vererek ve araçla ziyaret edilebilecek yerleri aktararak ilgi çekici bloglar oluşturabilirsiniz. Avantajlarınızı ve hizmetinizi ön plana çıkararak SEO uyumlu içerikler üretmelisiniz. 

Backlink Stratejisi Nasıl Belirlenmelidir?

Site dışı SEO kapsamında yapılacak olan tanıtım alanları müşterilerinize daha hızlı ulaşmak için doğru bir kanaldır. Araç kiralama firmanızın tanıtım yazısı, video ve görseller ile tanıtılacağı farklı sitelerden sizi gören ziyaretçiler sitenize daha hızlı ulaşacaktır. Backlink alanları belirlenirken genel haber siteleri, içerik paylaşım siteleri ve sosyal medya hesaplarının yanı sıra yerel haber siteleri ve sektörel siteler de kullanılmalıdır. Barnacle SEO dediğimiz büyük sitelerden backlink alınarak yükselme yöntemi Rent a car firmaları için uygun bir stratejidir. Günlük ziyaretçi potansiyeli yüksek olan Sahibinden gibi araç kiralama firmalarını bir araya getiren sitelerde üyelik açarak araç kiralama hizmetinizi tanıtmalısınız. Ayrıca kiralık araba sunan sitelerdeki üyeliklerinizle de isminizi duyurmalısınız. 

2. Rent a Car Firmaları İçin Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya hesaplarının kullanımını göz ardı etmemelisiniz. Mobil cihazların yaygınlığından dolayı hedef kitleniz burada bir hayli aktif yer almaktadır. Siz de firmanızın sosyal medya hesaplarına kurumsal bir kimlik kazandırarak müşterilerinizi çekebilirsiniz. 

Rent a Car Firmaları İçin Sosyal Medya Gönderileri Nasıl Hazırlanır?

Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Araç kiralama sektöründe ne önemlidir? Aracın modeli, yılı, yakıt türü, lüks veya ekonomik olması gibi özelliklerden ayırt edilir. Yeni çıkan bir araç modelinin tanıtımını yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra eğer ki nostalji araçlarınız bulunuyorsa bu araçların tanıtımını yaparak rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Bu yüzden öncelikle araçlarınızı ön plana çıkarmalısınız. Çünkü sizi rakiplerinizden ayıran başlıca özelliklerinizden biri budur. Araç modellerinizi ve bu araçların konforlarını sunacak gönderiler hazırlamasınız. Bunun yanı sıra sizi rakiplerinizden ayrıştıracak başka bir özelliğiniz sunduğunuz özel indirimler ve fiyat politikanızdır. Gönderilerinizde araçları ve fiyatlarını kullanıcılara aktaracak içerikler hazırlamalısınız. İndirimli fiyatlarınızı belirtmeli ya da “%30 indirim fırsatlarından yararlanmak için hemen iletişime geçin!” gibi genel ibarelerle indirimli araçlarınızı sunmalısınız. Hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak elinizde bulunan lüks araçları öne çıkararak müşterileri kendinize çekebilirsiniz. 

Rent a Car Firmaları İçin Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Farklı yerlerde hizmet veren bir markaysanız her bölge için X Rize, X İstanbul ve X Sakarya gibi ayrı bir hesap kurulumu yapmalısınız. Özellikle tatil dönemlerinde paylaşımları arttırmalısınız. Çünkü turist olarak bulunduğunuz bölgeye gelen insanlar araba kiralamak isteyecektir. Düğünlerin fazla yapıldığı zamanlarda da paylaşımlarınızı bu doğrultuda düzenleyebilirsiniz. İnsanlar yine düğün arabası olarak araba kiralamak isteyecektir. Bunun yanı sıra yine kiralamaların artacağı hafta sonu günlerine özel kampanyalar hazırlamalısınız. 

3. Rent a Car Firmaları İçin İnternet Reklamları

Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Rent a Car Firmaları İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Google Ads: SEO çalışmalarını desteklemek amaçlı Adwords reklamları tercih edilmelidir. Google reklamlarını yayınlarken bölgesel çalışmalar yapmalısınız. “İstanbul kiralık araç” ve “Sefaköy kiralık araç” gibi anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz. Anlık rezervasyonlar almak için telefon aramasına yönlendirmelisiniz. Reklamlarınızı form alanlarına yönlendirmelisiniz. Böylece takipçi kitleniz hakkında bilgi toplayabilir ve bilgilendirme sağlayabilirsiniz. Rakip odaklı stratejiler kurgulamalısınız. Böylece sektörde bilinirlik kazanmış rakiplerinizin aramalarında yer alarak kendi ziyaretçilerinizi kazanabilirsiniz. Ayrıca remarketing reklamları da sizin için uygun stratejilerindendir. Kullanıcılar araç seçip rezervasyon aşamasına geldiğinde bundan vazgeçebiliyor. Remarketing reklamı ile hem bu kullanıcıları geri kazanabilir hem de sitenizi ziyaret eden takipçileri rezervasyon aşamasına yönlendirebilirsiniz. 

Sosyal Medya: Sosyal medya hesaplarınızı sosyal medya reklamları ile destekleyerek daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bölgelere ayırdığınız sosyal medya hesaplarından yani İzmit araç kiralama firmanız için vereceğiniz reklamlarda bölge seçimi yaparak İzmit ve çevresini seçmelisiniz. Böylelikle reklamınızı yalnızca yakınızda ikamet eden müşterileriniz görecek. Özellikle büyük firmalar araç kiralamayı tercih etmektedir. Hedef kitlenizi bu firmalara yönelik belirlemelisiniz. Gönderilerinizde kampanyalarınızdan bahsetmelisiniz. Araç ve fiyat seçenekleri sunarak reklam yapmalısınız. İndirimli fiyatlarınız için kısa dönemli fırsatlar olduğunu vurgulayarak kullanıcıları anında harekete geçirmelisiniz. 

4. Rent a Car Firmaları İçin E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama rent a car firmaları için yürütülebilecek akıllıca stratejilerden biridir. Hedef kitlenizi ve var olan ziyaretçilerinizi özellikle indirim dönemlerinde dikkat çekici içerikler oluşturarak bilgilendirmelisiniz. “Araç kiralamada gaza bastıran kampanyalar” gibi çarpıcı e-posta reklamları ile insanları rezervasyon alanına yönlendirebilirsiniz. 

5. Rent a Car Firmaları İçin SMS Pazarlama

Kampanya dönemlerinizi duyurmak için etkili yollardan biri de SMS pazarlamadır. Linklerle yönlendirme sağlayarak rezervasyon oluşturma alanına ziyaretçi çekebilirsiniz. Daha önce form dolduran kişilere seçimlerine yönelik araçlar indirime girdiğinde bilgi vermelisiniz. “Kampanyayı kaçırmayın!” gibi sloganlarla dikkat çekmelisiniz. 

Unutmayın ki ancak doğru SEO stratejileri uygulandığı sürece hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Dijital pazarlama ajansı olarak her zaman projelerinize farklı bir dokunuş katmaktayız. Rent a Car firmanız için SEO hizmeti almak için Stratejik SEO’dan teklif isteyin.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir