SEO Dersleri

SEO Çalışmasının Faydaları

SEO Çalışmaları ve Yararları

Son zamanlarda adından sıkça söz edilmeye başlandığı ve firmaların seo-calismalarinin-faydasibu konuda destek aldığı SEO çalışmaları, günden güne popülerliğini artırmaktadır. Özellikle dijital pazarlama sektöründe Kurumsal SEO Danışmanlığı, önemli bir konuma yerleşmiş durumdadır. SEO tabiri, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltışmış halidir. Dilimize ise arama motoru optimizasyonu olarak geçiş yapmıştır. Daha da anlaşılır hale getirecek olursak SEO; firmanızı, markanızı, ürünlerinizi ya da hizmet satışlarınızı artırarak, sahanızı genişleten, arama motorlarında bulunmanızı kolaylaştıran çalışmalardır. Gerçekten büyük bir öneme sahip olan SEO çalışmaları, henüz iş dünyasında yer alan herkes tarafından fark edilememiş durumdadır. Halbuki SEO, sürdürülebilir pazarlama açısından çok önemli bir parçadır. Şimdi SEO çalışmalarının faydalarına değinelim ve SEO çalışmalarına neden önem verilmesi gerektiğini daha anlaşılır hale getirelim.

Marka Kimliğinizin Oluşmasına ve Bilinirliğinize Katkı Sağlar

Tüm firmaların internet dünyasındaki beklentisi, arama motorlarında her zaman ilk sayfada ve en üst sıralarda çıkmaktır. Kullanıcıların bizimle ilgili konularda yapmış olduğu aramalarda, her zaman kendi firmamızın ilk sırada çıkmasını isteriz. Ancak bu beklentinin sadece isteyerek yerine gelmeyeceğini de pekala herkes bilmektedir. İşte bu noktada SEO ve SEO çalışmalarının önemi devreye girmektedir.

Bulunmuş olduğunuz sektör içerisinde, vermiş olduğunuz hizmetler kapsamında, sanal dünyada bulunabilir olmanız hem markalaşmanızı hem bilinirliğinizi kolaylaştıracaktır. SEO çalışmaları kapsamında ürün ve hizmetlerinize yönelik olarak belirlenecek olan anahtar kelimeler sayesinde, insanların size ulaşmasını kolaylaştıracaksınız. Belirlenen anahtar kelimeler kapsamında, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarını düzenli ve eksiksiz olarak yerine getirdiğiniz takdirde; önce arama motorları daha sonra ise kullanıcılar sizi tanımaya başlayacaktır.

Bu konuda önem verilmesi gereken nokta, anahtar kelimelerin çeşitli varyasyonlarının da kullanılmasıdır. Çünkü kullanıcı alışkanlıkları değişkenlik göstermektedir. Ayrıca çoğu kullanıcı ulaşmak istediği bilgi ya da ürüne erişebilmek için birden fazla arama sorgusu gerçekleştirmektedir. Bu da demek oluyor ki; kullanıcının farklı anahtar kelimeler ile yapacağı çeşitli aramalarda, sürekli olarak sizinle ilgili sayfalara ulaşması, kullanıcı gözündeki değerinizi artıracaktır. Ayrıca her arama sonucunda sizinle ilgili sayfalara ulaşan kullanıcılar, doğal olarak sizin sitenizi ziyaret edecektir. Bu da SEO’nun gücünü göstermektedir.

seo-calismalarinin-faydalari-nedir

Kullanıcı Gözünde Güvenilir Gözükmenizi Sağlar

SEO çalışmalarının en önemli hedeflerinden biri de içerik ile uyumlu anahtar kelimeleri kullanarak, ilgili sayfayı arama sonuçlarında hep ilk sıralarda çıkarmaktır. Bu durum SEO çalışmaları açısından önemli olduğu kadar, kullanıcı gözünde de büyük öneme sahiptir. Kullanıcılar, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında yaptıkları arama sorgularında, karşılarına çıkan sayfa sıralamalarına dikkat ederler. Kullanıcı bakış açısına göre; arama sonuçlarında bulunduğunuz sıralama, hem sizin konuyla olan ilginizi hem de güvenilirliğinizi belirlemektedir. Yani, kullanıcı yapmış olduğu arama sorgularında, ulaşmak istediği konu için ilk sayfalarda çıkan sitelere daha çok güven duymaktadır. İlk başta da söylemiş olduğumuz gibi SEO çalışmaları, sizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlamaktadır. Doğal olarak bu da kullanıcıların size olan güven duygusunu güçlendirecektir.

Web Sitenizin Ziyaretçi Sayısını Artırır

SEO çalışmaları, bulunmuş olduğunuz sektördeki rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı ve öncelikli olarak kullanıcılara sizin ulaşmanızı sağlar. Başka bir deyişle, kullanıcının size ulaşmasını sağlar. Bir bütün halinde yapılan SEO çalışmaları ile vermiş olduğunuz hizmetler doğrultusunda, arama motorlarında hep üst sıralarda çıkarsanız. Bu durumda doğal olarak kullanıcıların arama sonuçlarında size ulaşmasını kolaylaştırır. Firmanız ile ilgili ne kadar çok sayfa arama sonuçlarında listelenirse, sitenize ulaşabilecek kişi sayısı da o kadar artar. Yani SEO çalışmaları direkt olarak site trafiğinize etki eden bir unsurdur. İnternette bulunabilir olmak demek, ziyaret edilebilir olmak anlamına gelmektedir.

Satış Hacminizi Artırır

SEO çalışmaları sistemli ve kademeli olarak ilerleyen bir bütündür. SEO çalışmaları; erişilebilirliğinizi, bilinirliğinizi, marka imajınızı, güvenilirliğinizi, site trafiğinizi ve en nihayetinde satışlarınızı artırmaktadır. Kullanıcılar yapmış oldukları aramalar ile öncelikle sizin sitenize ulaşacaklar ve sitenizi ziyaret edeceklerdir. Bu ilk etapta site trafiğinizi artıracak ve ardından bu trafik satışa dönüşecektir. SEO çalışmaları kapsamında sayfalarınızın, ilgili arama sonuçlarında sürekli kullanıcıların karşısına çıkması, akılda kalıcılığınızı artıracaktır. Bu da bir başka arama esnasında kullanıcıyı size yönlendirecektir. Böylelikle SEO, kullanıcıların satın alma sürecinde etkin rol oynayacaktır.

seo-calismalarinin-yararlari-stratejikseo

Arama Motorlarındaki Sıralamanızın Kalıcı Olmasını Sağlar

Düzenli ve sürekli olarak yapacağınız SEO çalışmaları, arama motorlarında daima üst sıralarda olmanızı sağlayacaktır. SEO çalışmaları düzen ve disiplin isteyen bir süreçtir. Eğer düzenli ve sürekli olarak yapılırsa, arama motorlarındaki sıralamanızda daima en üstler olur. Ayrıca SEO çalışmaları, etkisini uzun süre göstermektedir. SEO çalışmalarına devam ettiğiniz süre zarfı içerisinde yapılacak olan komplike çalışmalar ile web siteniz daima ilk sayfada ve en üst sıralarda olmaya devam edecektir.

Düşük Maliyet ile Doğal Reklam Yapma Avantajı Sağlar

SEO çalışmaları, süreklilik isteyen bir süreçtir. Düzenli yapılan çalışmalar ise sizin uzun soluklu ve kalıcı olarak, arama motorlarında ilk sıralarda konumlanmanızı sağlar. Web sitenizin, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak hem maddi bir yatırım hem de bir reklam faaliyeti niteliğindedir. Sonuçta reklam çalışmalarının amacı da kullanıcılara kendinizi göstermek ve markanızı tanıtmaktır. Bu bakımdan SEO çalışmalarına doğal reklam yöntemi denebilir. SEO, firmanız için yapacağınız geleneksel reklam çalışmalarına ve dijital pazarlama yatırımlarına kıyasla, maliyet açısından hem daha uygun hem daha fazla geri dönüş sağlamaktadır.

Aslında baktığınız zaman SEO çalışmaları sayesinde firmanız, kullanıcıların karşısına onların istediği zamanda çıkmaktadır. İnternette ve geleneksel medyada kullanıcıların karşısına sürekli çıkan reklamları düşündüğünüzde, kullanıcıların sıkılmış olma ihtimali bir gerçektir. Ancak SEO çalışmalarında böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü kullanıcıları ürün veya hizmetlerinizin alınması amacıyla ikna etmek zorunda değilsiniz. Sadece yapmanız gereken; doğru anahtar kelimeler sayesinde, doğru zamanda ve doğru yerde kullanıcının karşısına çıkmayı başarmaktır. SEO çalışmaları sayesinde hem marka bilinirliğinizi artırmış olup hem de akılda kalıcılığınızı, insanları sıkmadan devam ettirebileceksiniz.

Tüketici Davranışlarına Göre Strateji Belirlemenize Olanak Tanır

Pazarlama konusunda tüketici davranışlarının bilinmesi, satışseo-calismalarinin-faydalari-stratejik-seo stratejilerin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Sonuçta hedef kitlenin davranış ve tüketim alışkanlığına göre geleceğe yönelik yeni planlar yapılmaktadır. İnternet dünyasında da bu durum böyledir. Web sitelere kullanıcıların sağladığı trafiğin ölçümlenmesi çok önemlidir. Günlük, haftalık, aylık olarak gelen ziyaretçi oran; gelen ziyaretçilerin nereden ve ne şekilde geldiği, siteye gelen ziyaretçilerden kaçının satın alma işlemi gerçekleştirdiği ve benzeri bilgilerin bilinmesi ve raporlanması, web siteler açısından çok önemlidir.

SEO çalışmaları da web sitelerin trafik akışlarında büyük rol oynamaktadır. SEO çalışmaları kapsamında, siteye gelen ziyaretçilerin yukarıda bahsedilen kullanıcı davranışlarına göre analizlerinin yapılması, çalışmaların devamlılığı açısından çok önemlidir. Kullanıcılar hangi arama kelimeleri ile sitenize geldi? Arama sonuçlarında hangi anahtar kelimeleriniz tetiklendi? Kullandığınız anahtar kelimelerin ulaştığı kullanıcı sayısı ne kadar? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı; SEO çalışmalarının devamlılığında belirleyeceğiniz stratejiler için çok önemlidir. Bu soruların cevapları en nihayetinde; sizin kullanıcılara, kullanıcıların ise size daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

İnternette kolay bulunabilmenizi sağlayacak olan ve marka bilinirliğinizi arttıracak olan SEO çalışmaları ile ilgili sorularınızı sormak ya da SEO hizmeti almak için Stratejik SEO ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir