SEO Dersleri

SEO Uzmanına Neden İhtiyacınız Var?

SEO Uzmanına Neden İhtiyacınız Var?

SEO çalışmaları internetin dünyamıza girmesi ve giderek yaygınlaşmasıyla hayatımıza girmeye başlamıştır. İnternet üzerindeki rekabet arttıkça SEO kavramı ortaya çıkmış ve daha çok kişi ve kurum tarafından ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Nitekim Google gibi arama motorları kullanıcı deneyimini arttırmak ve onların aradıklarına daha hızlı ulaşmalarını sağlamak adına site sıralamalarını belirleyen onlarca algoritma geliştirdi. Bir web sitesinin üst sıralara tırmanabilmesi için site içi ve site dışı SEO olmak üzere 200’den farklı kriter bulunmakta ve bu kriterler arama motorları tarafından sürekli olarak güncellenmektedir. Dolayısıyla markanızı ya da hizmet/ürün sattığınız kişisel sitenizi geliştirmek ve üst sıralara çıkarmak istiyorsanız düzenli olarak değiştirilen bu kriterlere uymak durumundasınız. ‘SEO uzmanına neden ihtiyaç duyulur?’ sorusunun yanıtı da bu durumun altında yatıyor.

Pazarlamada Web Sitesinin Önemi

Günümüzün dijitalleşen dünyasında pazarlama amaçlı web sitelerinin önemi son derece artmıştır. Nitekim küçük, orta ya da büyük ölçekli olsun yüzlerce firma dijital dünyada kıyasıya bir rekabet içerisine girdiler. Bunun yanı sıra ürün ya da hizmet satan bireyler için de SEO uyumlu web sitesinin önemi çok artmıştır. Örneğin özel ders veren bir dil eğitimcisi hedef kitlesine ulaşmak için web sitesi kullanır. Bunu yaparken de rakiplerinden olabildiğince iyi bir şekilde SEO uyumlu web sitesini geliştirmeli ve bu doğrultuda güncellemeler yapmalıdır. Nitekim ne kadar SEO uyumlu olursa hizmeti ile ilgili aramalarda o kadar çok ön sıralara çıkar ve hedef kitlesinden daha çok sayıda insanlara hizmetini tanıtma şansı elde eder.

Öte yandan yakın zamana kadar geleneksel pazarlama anlayışında hizmet ya da ürün satan markalar mesajlarını olabildiğince çok sayıda kitleye iletmeye çalışıyordu. Bu stratejinin zamanla yanlış olduğu anlaşılmakla birlikte benzer hatalar günümüzde hala devam ettirilebilmektedir. Nitekim ikinci el oto satışı yapan bir bayi mesajının otomotiv sektörüne ilgisi olmayan bir insana iletilmesinin anlamı ve faydası yoktur. Markalar artık dijital dünyaya geçiş ile birlikte mesajlarını kişiselleştirerek göndermeye çalışmaktadırlar. SEO da bu açıdan önemlidir. Nitekim SEO çalışmaları neticesinde göndermek istediğiniz mesajlar büyük ölçüde hedef kitleniz içerisinde yer alan insanlara tam zamanında iletilir. Dijital ortamda ‘Abiye elbise’ arayışında olan bir kimsenin tam da ihtiyacı olduğu anda karşısına çıkmanın yollarından bir tanesi de SEO çalışmaları yürütmektir.

SEO Uzmanından Beklenti Ne Olmalıdır?

Sizin markanızın sunduğu ürün ya da hizmetler için de internet üzerinde günde on binlerce arama yapılıyor. Ancak o ürün ya da hizmeti sağlayan bir tek sizin markanız değil, sizin dışınızda küçük, orta ve büyük çaplı onlarca firma benzer ürünleri ve hizmeti satıyor. Dolayısıyla ürün ya da hizmetleriniz ile ilgili online ortamda aramalar yapıldığında rakiplerinizden olabildiğince üst sıralarda çıkmalısınız. Peki SEO uzmanı sizin web siteniz için tam olarak ne yapar? Bunun cevabını yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz.

  • Web sitenizi daha yukarı taşımak ve dolayısıyla daha büyük hedef kitleyle buluşturmak amacı ile optimizasyon çalışmaları yürütmesi beklenir.
  • Markanızın web sitesini, markanızın yer aldığı sektör koşullarını ve rakiplerinizi incelemesi, yaptığı analizler doğrultusunda planladığı çalışmaları pratiğe dökmesi beklenir. Söz konusu bu çalışmalar site içi ve site dışı SEO olmak üzere 200’den fazla kriteri kapsamaktadır.
  • Güncellenen Google algoritmalarının takibini sağlaması ve bilgisini deneyimleri ile birleştirerek markanızın web sitesi için en iyi hizmeti sunması beklenir.
  • Anahtar kelimelerde yükselmenin dışında çalışmalar da yapması beklenir. Tam anlamıyla optimizasyon yapan SEO uzmanı, arama motorlarına uyumu geliştirecek çözümler geliştirip uygular.
  • Google için çok önemli olan kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak optimizasyon çalışmaları yürütmesi beklenir. Nitekim arama motorları kullanıcılarının istedikleri bilgiye en hızlı ve doğru şekilde ulaşmalarını amaçlamaktadır.
  • SEO uzmanının İngilizce bilmesi markanızın web sitesi için artı olabilir. Nitekim SEO ile ilgili güncel konular Türkçe kaynaklarda yetersiz olabilmektedir. Moz, Search Engine Land gibi önemli kaynaklardan güncel konu takibi yapabilmek, onun alanındaki gelişimini ve size yapabileceği katkıyı olumlu yönde etkileyebilir.
  • Gerçek bir SEO uzmanı ‘Neden?’ sorusunu bolca sorabilen bir kişidir. Diğer bir deyişle araştırmaya ve yeni bilgiler edinmeye oldukça açıktır. Bu özellik özellikle SEO gibi sürekli güncellenen bir alanda oldukça önemlidir.
  • SEO ile pazarlama birbiriyle bağlantılı konulardır. Bundan dolayı bir SEO uzmanından markanızın web sitesine yönelik geliştirmeler yaparken bir pazarlamacı gözü ile bakıp, marka itibarını zedelemeden tüm dijital pazarlama süreçlerini düşünerek strateji geliştirebilmelidir.
  • SEO uzmanı çok yönlü bir strateji belirleyebilme özelliğine sahiptir. Buna içerik yazma, analiz yapma, backlink alma, reklam dönüşümü belirleyen sosyal medya etkinliklerini düzenleme ve yönlendirme gibi işler de dahildir.

SEO Uzmanı arayışında temel beklentilere cevap verdiğimiz bu yazı ardından, “SEO Nedir? SEO Çalışması nasıl yapılır?” adlı yazımızı, ilgili bağlantı aracılığıyla inceleyerek genel anlamıyla SEO çalışmasına ait detayları da öğrenebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir