SEO Dersleri

Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Yazı İçeriği

Bu hafta sizlerle sigorta şirketleri için SEO ve dijital pazarlama stratejilerini paylaşacağız. Sigorta şirketleri de her şirket gibi internetten ziyaretçi bulabilir. Peki, nasıl? Detaylar için blog yazımızı okuyun. 

Sigorta Şirketlerinin Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Vardır?

Sigorta şirketlerinin internetten ziyaretçi bulması için dijital pazarlamaya ihtiyaçları vardır. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama dışında yeni bir kanaldır ve daha fazla ziyaretçiye ulaşma imkanı sunar. Bunun yanı sıra online satın alma işlemleri için dijital pazarlama gereklidir. Şirketinizin adını bir marka haline getirmek için dijital pazarlama iyi bir kanaldır. Yürütülen stratejiler karşılığında şirketiniz “sigorta” denilince akla gelen ilk şirketlerden biri haline gelecektir. Dijital pazarlama ile daha büyük bir kitleye ulaşmanız ve markalaşmanız mümkün olduğu için pek çok sektör gibi sigortacılık sektörü de dijital ortamdan ilerlemektedir. Bu yüzden acentalar tercih edildiği gibi dijital pazarlama da tercih edilmektedir.

Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Sigorta Şirketleri İçin Web Sitesi 

Web sitesi ile birlikte dijital dünyadaki varlığınız için yeni bir ofis açabilirsiniz. İnsanların sizinle arama motorları aracılığı ile arama yaptıklarında tanışabilecekleri bu web sitesi kurumsal gerekliliklerinizi taşımalıdırç

Sigorta Yaptıranlar Açısından Web Sitesi    

Sigorta satın alacak kişi web sitenizde aradığını kolayca bulabilmelidir. Web sitenizde ürünleri, anlaşmalı kurumları ve hasar işlemlerinin ne olduğunu görmelidir. Bütün bu konular hakkında detaylı bilgi alabilmeleri önemlidir. Böylece kolay bir şekilde satın alma eğilimi gösterebilirler. Bunun yanı sıra sigorta paketlerinizi görerek kendisi için en uygun pakete karar verebilmelidir. Gerekirse kendine en yakın acentayı bulabilmesi için bir alan oluşturulmalıdır. Ziyaretçilerin size ulaşabileceği bilgiler site içerisinde mutlaka yer almalıdır. “Size özel teklif” başlığı altında bir form alanı oluşturularak hem ziyaretçinin analizi yapılmalı hem de ziyaretçi fiyat teklifi alabilmelidir. 

Dijital Pazarlama Açısından Web Sitesi 

Dijital pazarlamanın trafik akışının sağlanacağı ve form alanlarının oluşturulacağı yer web sitesidir. Dijital pazarlamanın etkilerini görmek için web sitesi önemlidir. 

1.Sigorta Şirketleri İçin SEO

Sigorta şirketleri için iyi bir SEO stratejisi demek rakiplerinin arasında bir fark yaratmak anlamına gelir. Arama motorlarında arama yapan ziyaretçiler tarafından erişilebilir hale gelirler.

Sigorta Şirketleri İçin SEO Stratejisi Nasıl Kurgulanır?

Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Sigorta şirketleri için SEO stratejisi kurgulanırken öncelikli olarak sektörel anahtar kelimelerde öne çıkmak hedeflenmelidir. Bu alanda fark yaratmak için “sigorta” gibi genel kelimelere değil “ev sigortası” gibi niş kelimelere oynamalısınız. Açılan sayfalarda bu sigortalar için kullanılabilecek diğer anahtar kelimelere de değinerek bilgi verici bir içerik oluşturmalısınız. Yerel SEO’dan da faydalanmalısınız. Örneğin; bölgesel bir sigorta şirketiniz olduğunu varsayalım: SEO stratejiniz için “Avcılar sigorta şirketi”, “Küçükçekmece sigorta şirketi” veya “Şişli özel sağlık sigortası”, “Kadıköy Konut Sigortası” gibi hizmet ve bölgesel anahtar kelimelere yönelik trafik sağlanacak SEO stratejileri kurgulamalısınız. 

Sigorta Şirketleri İçin Site Dışı Tanıtım Stratejisi

Sigorta şirketi olarak özellikle sigorta teklifi yayınlayan online sitelerde bulunmalısınız. Sigorta arayan kişilere pek çok markayı çıkaran bu siteler arasında öne çıkan fiyatlarla yer almalısınız. Marka bilinirliğiyle beraber SEO otoritesi kazanmak için ise otoriter web sitelerinde tanıtıcı ve bilgilendirici içeriklerle trafik kazanmaya çalışmalısınız.

Sigorta Şirketleri için SEO Uyumlu İçerikler Nasıl Yazılmalı?

Sigorta şirketleri “Nedir?, Nasıl Yapılır?” odaklı yazılar yazarak SEO’da Featured Snippet alanında öne çıkarak daha fazla trafik çekmeye çalışırken aynı anda da satış odaklı ziyaretçi kazanmak için de içerik planlaması ve pazarlaması yapması gerekmektedir. 

Örneğin “Özel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?”, “Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?” başlıklarına ait bilgilendirici, zengin bir içerik ile web sitenize potansiyel hedef kitlenizi çekerken, bir yandan da “Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?” başlığına ait bir içerikte ise sunduğunuz sağlık sigortası içeriklerini ve öne çıktığınız detayları belirterek satış dönüşümü de hedeflemelisiniz.

2.Sigorta Şirketleri İçin Sosyal Medya Yönetimi

Sigorta Şirketleri İçin Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya yönetimi stratejisi kurgularken kullanıcıların görsellerde güven görmesini sağlamalısınız. Bunu sıcak bir aile fotoğrafı ile, çocuk fotoğrafı ile ya da gülümseyen huzurlu insan fotoğrafları ile sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra doğrudan sigorta sattığınızı vurgulayan içeriklerden kaçınmalısınız. Yapmanız gereken geleceğin güvence altında olduğundan bahseden ve sağlık vurgusu içeren içerikler oluşturmaktır. Eğer sigortalarda indirim uyguluyorsanız bunları sosyal medya üzerinden paylaşmalısınız. Sanatı, sporu ve benzeri etkinlikleri desteklediğinizi belirten içerikler de paylaşmalısınız. Farklı sigorta poliçelerinizi öne çıkarmak için bu poliçeler hakkında bilgi verici içerikler oluşturabileceğiniz gibi sorunu vurgulayıp çözümünüz olarak poliçenizi sunarak dikkat çekebilirsiniz. Twitter, Facebook ve Instagram gibi kanallardan görsel destekli gönderiler hazırlarken YouTube gibi mecralardan poliçelere dair sorulara cevap olacak içerikler hazırlamalısınız. Resmi bir iletişim dili benimsemelisiniz. Fakat didaktik olmamalısınız. 

Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Sigorta Şirketleri İçin Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Kurgulanır?

İçeriklerinizi planlayarak ilerlemelisiniz. Haftalık ve aylık programlar hazırlayabilirsiniz. Bunu yaparken bütün gönderi çeşitliliğini eşit olarak günlere yaydığınızdan emin olmalısınız. Böylece kullanıcıları sıkmazsınız. Örnek verecek olursak; pazartesi günü bir çocuk fotoğrafı ile güven oluştururken salı günü sanatı ve sporu destekleyecek içerikler yayınlayabilirsiniz. Ertesi gün kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz. 

3.Sigorta Şirketleri İçin İnternet Reklamları 

Sosyal Medya Reklamları: İnternet reklamlarını kurgularken kampanyalarınızı ön plana çıkarmalısınız. Video odaklı reklamları tercih etmelisiniz. Böylece olay anlatarak sigortanın önemini vurgulayabilirsiniz. Bu alan için reklam hazırlarken içeriklerinizin neden sonuç ilişkisi odaklı olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; “Kaza mı yaptınız? Neyseki kaza sigortanız var.” gibi reklamlar üzerinden hareket etmelisiniz. Böylece sorunla yaklaşıp çözümü sunmuş olursunuz. Hizmet verdiğiniz alan kısıtlı olmadığı için yerel pazardaysanız Türkiye genelinde reklam çalışmaları yürütebilirsiniz. Yeni ev almış kişiler deprem sigortası için iyi bir hedef kitleyken, yeni araba almış kişiler trafik sigortası için iyi bir hedef kitledir. Sağlık sigortası için yeni anne ve baba olmuş kişileri yakalayacak bir hedefleme yapmalısınız. Hedef kitlenizi bu şekilde olay bazlı değerlendirmelisiniz. Hedef kitlenizin genel yaş aralığı göz önünde bulundurulduğunda Facebook ve Instagram’a yoğunluk vermelisiniz. Linkedin ve Youtube üzerinden reklam çalışmalarına devam ederek satış için dönüşüm alabilirsiniz.

Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Sigorta Şirketleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Ads Reklamları: Ads reklamlarınızı kurgularken “deprem sigortası” gibi sektörel anahtar kelimelerden yararlanmalısınız. Bu kelimeler için oluşturulan reklamlar form sayfalarına gitmelidir. Form sayfalarında hizmet kısa bir şekilde anlatılmalı ve avantajlarına değinilmelidir. “Size özel fiyat teklifi” şeklindeki bir form alanı ile ziyaretçinin bilgileri alınarak fiyat teklifi hazırlanmalıdır. Bunun yanı sıra rakip odaklı strateji geliştirmelisiniz. Rakiplerinizin hedef kitlesi sizin de hedef kitlenizdir. Onların kullandığı anahtar kelimelere reklam vererek stratejinizi uygulayabilirsiniz. Hedef kitlenizi doğrudan yakalayabileceğiniz alanlara yönelmelisiniz. Yeni araba alan biri trafik sigortası için hedef kitlenizdir. Araba satışı yapan sitelerde reklamınızı yayınlayarak hedef kitlenize doğrudan ulaşmış olursunuz. YouTube üzerinden “Eve hırsız girmemesi için ne yapılır?” temalı bir video izleyen kişiye yine sigortanızı sunabilirsiniz. Büyük takipçi kitlesine sahip sitelerde reklam yayınlayarak marka bilinirliğinizi arttırmalısınız. 

4. Sigorta Şirketleri İçin E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlama sigorta şirketleri için iyi stratejilerden biridir. E-posta pazarlaması yaparken sigortayı bir sloganla öne çıkarmalısınız. Örneğin; “Sağlığınızı tamamlayan sağlık sigortası” sloganı ile tamamlayıcı sağlık sigortasını ön plana çıkarabilirsiniz. Küçük bir bilgi ve etkileyici bir görsel kullanmalısınız. Satın alma butonu ile kullanıcıyı yönlendirmelisiniz. Açılan web sayfasında sigorta hakkında daha detaylı bir bilgiye yer vermelisiniz. Online satın alma adımlarına yönlendirmelisiniz. 

Stratejik SEO dijital pazarlama ajansı olarak hazırladığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazımız boyunca size sigorta şirketleri için dijital pazarlama tüyolarını aktardık. Ancak bütün bu stratejilerden iyi bir sonuç almak için profesyonel bir ekiple çalışmanızı öneririz. Bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir