SEO Dersleri

Diş Hekimleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Bu hafta hazırladığımız blog yazısında diş hekimleri için oluşturulabilecek dijital pazarlama ve SEO stratejilerini anlatacağız. Dijital dünyaya ayak uydurarak bilinirliğini arttırabilecek ve potansiyel ziyaretçilerine ulaşabilecek olan diş hekimleri mutlaka dijital pazarlamaya başvurmalıdır. Böylece hem kendilerine hem de onları arayan ziyaretçilerine fayda sağlarlar.

Diş Hekimlerinin Dijital Pazarlamaya Neden İhtiyacı Var?

Diş Hekimlerinin Dijital Pazarlamaya Neden İhtiyacı Var?
Diş Hekimleri İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama var olan hastaların memnuniyetini arttırmak ile kalmayıp yeni hastalar kazanmayı sağlayan faaliyetlerdir. Diş rahatsızlıklarından muzdarip olan hastaların ilk yaptığı şeylerden biri internette diş hastalıklarını araştırmak ve “Ayvansaray diş hekimi” gibi bölgesel aramalar yapmak oluyor. Dijital pazarlama stratejilerini bölgesel olarak konumlandırarak bu aramalarda hastaların önüne çıkmak ya da “İmplant nedir?” gibi temel kavramlarda kullanıcılara bilgi sunmak gibi noktalar için dijital pazarlama gereklidir. Dolayısıyla iyi bir dijital pazarlama stratejisi gerek reklamlarla gerekse arama motorlarında ilk sıralarda olan web sitesi ile potansiyel ziyaretçiler kazanmak anlamına geliyor. Diş hekimi denildiğinde akla gelen isimlerden biri olmak gibi kişisel detaylar için de dijital pazarlama oldukça önemlidir.

Diş Hekimleri İçin Dijital Pazarlama Kanalları

Diş Hekimleri İçin Web Sitesi

Web sitesi diş hekimleri için reklam sayfalarının yönlendirileceği alanların oluşturulduğu ve pek çok dijital pazarlama faaliyetinin yönlendirildiği alandır. Bu yüzden diş hekimleri mutlaka bir web sitesine sahip olmalıdır.

Hastalar Açısından Web Sitesi

Hastalar web sitesini bilgi almak amacıyla ziyaret edecektir. Bu yüzden onların bilgi talebi mutlaka karşılanmalıdır. Hangi hizmetleri verdiğiniz, hastalıklar hakkında sıkça sorulan sorular ve diş hekimine soru iletilebilecek bir form alanı gibi hastayı besleyecek alanlara yer verilmelidir.

Dijital Pazarlama Açısından Web Sitesi

Dijital pazarlama faaliyetlerinin yönlendirildiği alan olan web sitesi ziyaretçiyi yönlendirilen sayfada tutacak ve satın alma faaliyetine yönlendirecek donanımda olmalıdır. Ziyaretçinin web sitesi içinde kolay hareket edebilmesi ve istediği alana kolay ulaşabilmesi önemlidir. Böylece dijital pazarlama çalışmaları anlam kazanır. Doktora ait hakkımda kısmı ve iletişim formları gibi önemli detaylar web sitesinde yer almalıdır. Bunun yanı sıra tasarımsal açıdan ziyaretçiyi yormayacak şekilde olmalıdır. Bütün cihazlarla uyumlu şekilde tasarlanarak her cihazdan gelen ziyaretçinin beklentileri karşılanmalıdır.

Diş Hekimleri Açısından Web Sitesi

Web sitesi diş hekimlerinin profesyonelliğini aktarmak için kullanabileceği önemli kanallardan biridir. Web sitesinde akademik yayınlar paylaşılmalıdır. Böylece meslekteki tecrübe kanıtlanmış olur. Bunun yanı sıra basında yer alan haberler ve akademik alanda kazanılan başarılar web sitesinde yer almalıdır. Hastanın güvenini kazanmak ve aynı sektörde var olan diğer diş hekimlerinden ayrılmak için bu adım doğru bir stratejidir.

Diş Hekimleri İçin Yerel Rehberler ve Harita Servisleri

Diş hekimi arayan hastaların kliniği kolay bulabilmesi için harita servisi kayıtları önemlidir. Bunun yanı sıra bölgesel aramalarda erişilebilir hale gelmek için yerel rehberlere kayıt olunmalıdır. Örneğin kullanıcılar “diş hekimi” araması yaptığında coğrafi konumuna göre arama motorlarında çıkan yerel rehber servislerindeki kaydınıza erişebilmelidir.

1.Diş Hekimleri İçin SEO

Diş hekimleri için SEO markalaşmak ve potansiyel ziyaretçileri gerçek ziyaretçilere dönüştürmek için önemlidir. Özellikle SEO uyumlu içerik diş hekimleri için akıllıca bir stratejidir.

Diş Hekimleri İçin SEO Stratejisi Nasıl Kurgulanmalıdır?
“İmplant tedavisi nasıl uygulanır?” ve “Diş eti problemleri ile nasıl başa çıkılabilir?” gibi konularda özgün içerikler üretilerek bu şikayetlerden muzdarip olan hastaların diş hekimini bulması sağlanmalıdır. Okuduğu yazıdan bilgi açısından tatmin olan ziyaretçi diş hekimi ile iletişime geçecektir. Bunun yanı sıra “kanal tedavisi” gibi arama terimlerinde bölgesel olarak ilk sıralara yerleşerek hastalığı olan ziyaretçinin diş hekimini keşfetmesi sağlanmalıdır. “Aksaray diş hekimi” gibi arama terimlerinde yer alarak bölgesel arama yapan kullanıcıların da diş hekimini keşfetmesi ve iletişime geçmesi sağlanmalıdır.

Diş Hekimleri İçin SEO Stratejisi Nasıl Kurgulanmalıdır?

Diş Hekimleri İçin Site Dışı SEO Stratejisi
Diş hekimleri için site dışı SEO stratejisi yürütmekte akıllı bir yöntemdir. Bu stratejiyi yönetirken diş hekimleri ile ilgili yayın yapan web siteleri ve haber siteleri kullanılmalıdır.

2. Diş Hekimleri İçin Sosyal Medya Yönetimi

Diş Hekimleri İçin Sosyal Medya Yönetimi

Diş hekimleri için sosyal medya stratejisi planlanırken klinik ziyaretçisine dönecek ziyaretçilerin faydaları göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle gülüş estetiği gibi tedaviler için öncesi sonrası fotoğrafları yayınlanmalıdır. Bunun yanı sıra klinikte sunulan hizmetler hakkında bilgi verici içeriklere yer verilmelidir. Hastaların kafasına takılabilecek sorular sosyal medya üzerinden gönderi olarak cevapları ile birlikte paylaşılmalıdır. Sadece hastalık odaklı düşünmeden ağız ve diş sağlığı-bakımı hakkında faydalı içerikler üretilmelidir. Tedaviler hakkında hekimin sorulara yanıt verdiği IG TV videoları ya da canlı yayınlar düzenlenmelidir. Bütün bu mesleki detayların dışında kişisel hayatınıza dair öne çıktığınızı düşündüğünüz alanlarla ilgili gönderilere de sosyal medya hesaplarında yer vermelisiniz. Kişisel hayatınızda nasıl beslendiğinize dair gönderiler, ağız bakımını korumaya dair rutinleriniz ve gittiğiniz çarpıcı yerlerde mesleki etkinliklerinize dair fotoğrafları da sosyal medya hesabınızda paylaşarak kişisel markalaşma yoluna girmelisiniz. Klinik fotoğrafları da yine aynı markalaşma adımına hizmet edecektir. Espirili yaklaşımlarla Instagram’ın reels kısmını kullanabilirsiniz. Youtube’u verimli kullanmaya dikkat etmelisiniz. Tedaviler için bilgi verici içerikler ve mümkünse uygulama videoları YouTube kanalınızda yer almalıdır.

3. Diş Hekimleri İçin Dijital Medya Reklamları

Diş hekimleri için reklam açısından etik ve hukuki prosedürler bulunuyor. Diş hekimlerinin mesleklerini özel olarak icra etmeleri ve meslek onurlarını korumaları adına reklam konusunda tedbirli olmaları gerekiyor. Bu konudaki kırmızı çizgiler için akıllı stratejilere ihtiyaç vardır. Öncesi ve sonrası fotoğrafları ile reklam yapmak yerine diş rahatsızlıklarında hangi yöntemlerin nasıl uygulandığı hakkında bilgi verici içeriğe sahip reklam kampanyaları yürütülmelidir. Sosyal medya üzerinde en çok talep olan tedavi üzerine yoğunlaşılmalıdır. Tedavi şekillerinin dışında kişisel olarak isim yapmak için tedavi uygularken çekilmiş fotoğraflarınızı ya da kliniğinizin fotoğraflarını reklam stratejisi olarak kullanmalısınız. Google Ads reklamları söz konusunda olduğunda ise bölgesel hedeflemelerle reklam çalışmaları yönetilebilir. Örneğin Acıbadem’de bir diş hekimiyseniz Kadıköy, Bostancı, Pendik vs gibi bütün yakın çevreleri hedefleyerek reklam oluşturmalısınız. Reklamlarınızı yönlendirdiğiniz sayfalar ise ziyaretçilerinizi hizmetinizin kalitesine ve uzmanlığınıza yer verdiğiniz bir metin karşılamalıdır. Ayrıca bu sayfada bir iletişim formu yer almalıdır ki hastalar sizinle iletişime geçebilsin.

Stratejik SEO dijital pazarlama ajansı olarak diş hekimleri için SEO ve dijital pazarlama stratejilerimizi anlattığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazımız boyunca Diş hekimleri için dijital pazarlama stratejilerinin ipuçlarını sizlere aktarmaya çalıştık. Dijital pazarlama ajansı stratejik SEO olarak dijital pazarlama stratejilerimizi profesyonel bir şekilde yürütüyoruz. Siz de profesyonel bir destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir