SEO Dersleri

301 Yönlendirmesi ve SEO İlişkisi

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirme genel tabirle kalıcı olarak yönlendirme anlamını taşımaktadır. Yani 301 yönlendirmesi, bir sayfanın kalıcı olarak bir başka adrese taşındığını belirtmek için kullanılmakta olan bir koddur. Webmasterlar tarafından kullanılmakta olan bu yöntem arama motoru botlarını ve kullanıcıları doğru olan yeni adrese yönlendirme konusunda en iyi, en doğru ve sağlıklı olan yöntemdir. Dolayısıyla SEO alanına ilgi duyan kişilerin 301 yönlendirmesi ile ilgili bilgi seviyelerini arttırmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda 301 yönlendirmesi ve SEO ilişkisi ile ilgili bir blog yazısı hazırlamak istedik. Yazı boyunca ‘301 yönlendirme nedir?’, ‘301 yönlendirme nasıl yapılır?’ gibi konu ile ilgili sıklıkla sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz. 301 yönlendirmesi ve SEO ilişkisi ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirme, basit olarak ‘Redirect permanent’ (kalıcı yönlendirme) olarak tanımlanabilmektedir. Herhangi bir web sitesinin içeriğinde değişikliğe gitme ya da başka bir projeye yönlenme kararı alındığında yapılan bir işlemdir. Daha basit bir ifadeyle belirtecek olursak; 301 yönlendirme, URL yapısı değişen bir sayfanın insanlar tarafından ulaşılabilir kalması adına, ilgili sayfanın yeni URL’ye kalıcı olarak yönlendirilmesidir. Yani temel mantıkla 301 yönlendirmesi, URL’si değişen bir sayfayı yeni URL’ye yönlendirerek, kullanıcıları ve arama motoru botlarını doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlamaktadır.

301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

Site içeriklerinin veya linklerin değiştirilmesi arama motorları tarafından pek hoş karşılanan bir durum değildir. Çünkü daha önceden arama motorlarında indekslenmiş ve ayrıca başka sitelerden link almış olan sayfaların URL yapısını değiştirmek, insanların o sayfaya erişebilmesini engellemektedir. Bu da web sitenizde ya da sayfa URL’sinde değişiklik yapmaya karar verdiğinizde 301 yönlendirmesini kullanmak zorunda olduğunuzun göstergesidir. Site sahipleri bazen mevcut sitelerini yeni bir URL’ye taşıma ihtiyacı duyarlar ya da zorunda kalabilirler. Böyle durumlarda ise mevcut siteyi, yeni URL’ye en kolay yoldan ve en az kayıpla aktarma yolunu ararlar. Bir başka faktör ise bir sayfaya ait URL’de bazen değişiklikler yapılmaktadır. Yani mevcut sayfaya yeni bir URL adresi verilmektedir. Bazen ise içeriği aynı olan farklı sayfalar olabilmektedir. Bu sayfaların ise tek bir URL’ye yönlendirilmesi gerekir. Web siteleri ile ilgili yapılan bu gibi çalışmalarda ya da değişikliklerde ise 301 yönlendirmesi ile adlandırılan çalışmalar gerçekleştirilmelidir. 301 yönlendirmesi SEO çalışmalarına olumlu etkisi olan bir durumdur. Arama motorları tarafından indexlenmiş ve sonuçlarda görünen bir sayfaya ait URL’nin değiştirilmesi gerekiyorsa, bu sayfanın kırık linke düşmemesi adına 301 yönlendirmesi yapılması gerekmektedir. Her ne kadar site içeriklerinin ve linklerin değiştirilmesi arama motorları tarafından hoş karşılanmasa dahi; kullanıcıların ve arama motoru botlarının doğru sayfaya yönlendirilmesi gerekmektedir. Arama motorlarında indekslenmiş olan sonuçları kaybetmemek, kullanıcıların veri kaybı yaşamasını engellemek 301 yönlendirmesinin temelinde yatan nedendir. Böylelikle hem arama motoru botları doğru yönlendirilmiş olunur hem de kullanıcı deneyimi zayıflamamış olur.

301 Yönlendirmesinin SEO’ya Etkisi
301-yönlendirmesinin-seoya-etkisi
Bir web sitesi yayına girdiği andan itibaren belirli bir süre zarfında arama motoru botları tarafından ziyaret edilmeye başlanır. Arama motoru botları tarafından taranan web siteleri, arama motorlarının dizinlerine indekslenir. Artık web sitesi ve sayfaları arama motorlarında kayıt altına alınmış olur. Bu da kullanıcıların bir konuda yaptıkları aramalarda arama motorlarının sonuç listelerinde kişiye ilgili web sitesinin, ilgili olan sayfasını listelemesini sağlar. Bunlar elbette yapılan SEO çalışmaları ile doğru orantılıdır. Yani ne kadar doğru ve eksiksiz bir şekilde SEO çalışması yapılırsa, web siteler o kadar yukarılarda ve ilk sıralarda çıkmaktadır. URL değişikliği yapmak ise SEO bakımından siteye ya da sayfalara negatif bir etkide bulunmaktadır. Çünkü arama motorlarında index almış olan bir sayfanın ya da farklı bir siteden backlink almış olan bir sayfanın URL’sinin değiştirilmesi o sayfanın tüm olumlu getirilerini götürecektir. Bundan dolayı arama motorları URL değişikliği yapılmasını pek hoş karşılamamaktadır. Ancak URL değişikliği sonrasında 301 yönlendirmesi yapılması, mevcut olumsuzluklardan kısa sürede kurtulmayı sağlamaktadır. Yani 301 yönlendirmesi sonrasında kısa süre içerisinde – tabi bu ilgili site ya da sayfanın arama motoru botları tarafından ne kadar sürede ziyaret edildiğine bağlı- yeni URL tekrardan index almaya başlayacaktır. Mevcut sıralamalarda kısa süreli bir düşüş yaşanacaktır ama tekrardan site yükselişe geçecektir.

301 Yönlendirmeleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

301 yönlendirmeleri yaparken dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • Tescili yeni yapılan domaine ait host sistemine SQL , Asp ya da HTML gibi tüm dosyalarınızı atmalısınız ve bunların çalışıyor durumda olmalarına özen göstermelisiniz.
 • İlgili web sitesindeki 301 yönlendirmeli sayfaların kontrolünü sağlamalısınız. Nitekim 301 yönlendirmesi özellikle 302 yönlendirmesi ile sıklıkla karıştırılabilmektedir. httpstatus.io/ üzerinden gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.
 • 301 yönlendirmelerinin düzgün çalıştığını doğrulayın.
 • Web sitede yer alan ve içeriği aynı olan tüm sayfaların yönlendirme işlemleri yapılmalıdır. Nitekim aynı sayfa birden fazla URL’ler tarafından açılmamalıdır.
 • Her durumda 301 yönlendirmesi yapılması gerekmeyebilir. Bu konuda emin olmalısınız. Nitekim kimi durumlarda 301 yönlendirmesi yerine canonical kullanımı da uygun olmaktadır.

Sıklıkla Yapılan 301 Yönlendirme Hataları


301 yönlendirmeleri ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlere genel hatlarıyla değinmemizin ardından, birçok kişi tarafından sıklıkla yapılan 301 yönlendirme hataları ile ilgili de bilgi vermekte fayda var.

 • 302 yönlendirmesi ile karıştırılması
 • Site açılış sayfasının 301 edilememesi (www ya da www olmadan; http ya da https ile farklı yollardan açılabilmektedir. Bu sayfa tek bir root üzerinden açılmalıdır).
 • SSL’siz tarafların unutulması (SSL’e yönlendirilmemiş site)
 • 301 zinciri oluşturulması; sürekli yönlendirme yapılması
 • Kategori gibi gözden kaçan sayfaların yönlendirilmemesi

301 Yönlendirmesi Örnekleri

‘301 yönlendirmesi nasıl yapılır?’ sorusunun yanıtını verebilmek adına, farklı kanallar üzerinden 301 yönlendirme örnekleri sunmakta fayda var:

1. .htaccess 301 Yönlendirmesi

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^siteniz.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.siteniz.com/$1 [r=301,nc]

2. Php 301 Yönlendirmesi

<?
Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );
Header( “Location: http://www.siteniz.com” );
?>

3. ASP 301 Yönlendirmesi

<%@ Language=VBScript %>
<%
Response.Status=”301 Moved Permanently”;
Response.AddHeader(“Location”,”http://www.yenisayfa.com/”);
%>

4. ASP.NET 301 Yönlendirmesi

private void Page_Load (object sender, System.EventArgse)
{
Response.Status = “301 Moved Permanently”;
Response.AddHeader(“Location”, “http://www.yenisayfa.com”);
}

5. HTML 301 Yönlendirmesi

[syntax type=”html|php|js|css”]<html>
<head>
<meta http-equiv=”refresh” content=”0; url=http://www.yenisiteniz.com/“>
</head>
</html>[/syntax]

6. Javascript 301 Yönlendirmesi

[syntax type=”html|php|js|css”]<html>
<head>
<script type=”text/javascript”>
window.location.href=’http://www.yenisiteniz.com/‘;
</script>
</head>
</html>[/syntax]

Stratejik SEO olarak 301 yönlendirmesi ve SEO ile ilişkisi konulu yazımızın sonuna geldik. Yazı boyunca 301 yönlendirmesinin ne olduğuna, SEO için neden önemli olduğuna dair bilgiler verip; 301 yönlendirmeleri ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlere değindik. 301 yönlendirmesi örnekleri de sunduğumuz yazımız ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum (2)

 1. emrecan avatarı
  emrecan
  17/03/2020 Yanıtla

  Makalenizi keyifle okudum yapmam gereken unsurları muhteşem anlatmışsın

  • SEO Admin avatarı
   SEO Admin
   27/03/2020 Yanıtla

   Yorumunuz için teşekkürler

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir