SEO Dersleri

SEO ve Long Tail Keywords İlişkisi

SEO çalışmaları çerçevesinde kullanılan anahtar kelimeler, kullanıcıların ürünlerinize, hizmetlerinize veya sayfa içeriklerinize ulaşmaları konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanmakta olduğunuz anahtar kelimeler, arama motorlarında sizin ön plana çıkmanızı sağlamaktadır. Tercih edeceğiniz keywordslerin ulaşılmak istediğiniz alanlarla birebir uyumlu olması bu bakımdan önemlidir. SEO çalışmalarında anahtar kelime kullanımı konusunda önemi henüz tam fark edilememiş olan ancak oldukça önemli bir SEO stratejisi olan Long Tail Keywords yani uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile fark yaratabilirsiniz. Peki, özellikle 2017 SEO teknikleri kapsamında önemiyle yükselişe geçecek olan long tail keywords kavramının ne olduğu, neden önemli olduğu, nasıl belirleneceği ve dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğuna bir göz atalım.

Long Tail Keywords Nedir?

Long Tail Keywords, Türkçe karşılık olarak uzun kuyruklu kelimeler olarak adlandırılan bir terimdir. Long tail keywords kavramı Chris Anderson tarafından kuyruklu bir hayvana benzetilmesi ile ortaya çıkmıştır. Long tail keywords, anahtar kelimelerin uzunluğu ve arama hacmini temsil etmektedir. Long tail keywords ile ele alınan ve önemli bir hale gelen konu; “popüler olmayan ve az talebi bulunan ürünlerin toplam talebinin, popüler olanların talepleri ile hemen hemen aynı olması” söyleminden ortaya çıkmıştır.

Long Tail Keywords Neden Önemlidir?

İnternet üzerinden ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiren markalar Kurumsal SEO çalışmalarında genellikle ürün ve hizmetleri ile alakalı olarak popüler olan kelimeler üzerinden çalışma yürütmektedirler. Çünkü genelde herkes popüler kelimeler üzerinde çalışma yürütüp, en büyük pasta diliminde pay sahibi olmaya çalışmaktadır. Popüler kelimelere odaklanan markalar, pek dikkat çekmeyen fakat yararı büyük olan ve özellikle kullanıcı aramasıyla birebir örtüşen uzun anahtar kelimeleri göz ardı etmektedir. Ancak atlanan bir detay vardır ki long tail keywordsler popüler olmayan fakat geri dönüşümü ve getirisi yüksek olan anahtar kelimelerdir. Çünkü long tail keywords yani uzun anahtar kelimeler, birebir kullanıcıların aramalarından oluşmaktadır. Örneğin, siyah dantelli bayan elbisesi ile arama yapılması tam bir müşteri sorgusudur ve aynı zamanda long tail keywords için iyi bir örnektir.

Long tatil keywords önemini daha net ortaya koyabilmek adına bir benzetme yapabiliriz. SEO alanında çalışanlar, internet üzerinde popüler kelimeler üzerinde çalışıp, en büyük pasta dilimini kapmaya çalışır. Bu savaşın içine girerken de parçalanıp, dökülen pastanın kırıntıları görülemeyebiliyor. Çoğumuz masanın üstünde duran pasta ile ilgilendiğinden yere dökülen kırıntılar gözden kaçıyor. Halbuki neredeyse pastanın yarısı orada. Biz size yerdeki kırıntıları toplayın demiyoruz, kırıntı dökmemenizi tavsiye ediyoruz.

Bayan elbisesi satan çoğu e-ticaret sitesi “siyah dantelli bayan elbisesi” şeklinde bir çalışma yürütmeyi tercih etmez. Çünkü arama hacmine bakıldığında bayan elbise, bayan elbise fiyatları gibi popüler anahtar kelimelere göre bu uzun anahtar kelimenin sorgusu daha düşüktür ve kendilerine fazla bir katkısı olacağını düşünmezler. Aslında bakıldığında bu yanlış bir düşünce stratejisidir. Popüler olan anahtar kelimeler üzerine çalışma yürütmek ve bu kelimeler ile ön plana çıkmak genelde uzun sürmektedir. Özellikle bu yeni olan web siteler için sıkıntı yaratacak bir durumdur. Ancak popüler kelimeler için yapılacak çalışmalardaki süre zarfında arama hacmi ve rekabeti düşük ama tüketici aramaları ile birebir örtüşen belli sayıdaki anahtar kelime grupları ile çalışılması daha rahat sıralama elde edilmesini sağlayacaktır. Çünkü long tail keywords’ler üzerine çalışma yürütmek, hem size zaman tasarrufu kazandıracak hem de daha kısa sürede maksimum faydayı sağlayacaktır.

Popüler kelime için yapılacak çalışma süresince, arama hacimleri düşük, rekabeti düşük fakat tamamı müşteri araması olan 10 farklı anahtar kelime grubunda rahatlıkla iyi sıralamalar elde edilebilir. Long Tatil Keyword’ler üzerine çalışma yapmak, zaman tasarrufu ve en kısa sürede en yüksek faydayı sağlamak adına harika bir yöntem. Üstelik konuyu SEO açısından ele alırsak, bu tarz alt kelimelere çalışma yaparak sitenin kalitesi arttığından, daha  popüler kelimelere çalışıldığında daha kolay verim alınacaktır. Zaten ister hizmet satın, isterseniz de ürün, hangi sektörde olduğunuz farketmez, muhakkak sizden güçlü rakipler vardır ve rakiplerinizin kaçırdığı müşterileri bu şekilde yakalayabilirsiniz. Ayrıca SEO çalışmaları kapsamında böyle kelime grupları ile çalışmak sitenizin kalitesini arttıracak ve daha popüler anahtar kelimeler ile çalışıldığında daha kolay verim almanızı sağlayacaktır. Bu demek değildir ki sadece long tail keywords kelimeler üzerine çalışma yürütün. Ama unutmayın ki hangi sektörde olursanız olun, sizden daha güçlü rakipler vardır ve olacaktır. Siz bu strateji ile rakiplerinizin kaçırdığı tüketicilere bu şekilde ulaşıp, onları yakalayabilirsiniz.

Long Tail Keywords Nasıl Belirlenir?

Long tail keywords, ne olduğu ve neden önemli olduğundan bahsettik. Peki, bu tarz müşteri aramalarını nasıl tespit edeceğiz? Çalışmalarımız için hangi kelimeleri seçmemiz gerekmekte? Bu soruların cevapları aslında tecrübe ve strateji ile alakalıdır. Yani, rakiplerinizin kim olduğu, hangi kelimeleri hedefleyerek ön planda olduğu, o kelimelerin arama hacimleri ve kelimelerin rekabet gücünü araştırmanız gerekmektedir. Bu araştırmaları Google Analytics, Adwords Keywords Planner, Adwords Arama Terimleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Elbette bunlarla birlikte daha birçok noktaya göz gezdirerek, hedeflemelerinizi yapmalısınız.

Long tail keywords üzerine kelimeler belirlerken anahtar kelime analiz araçlarından faydalanabilirsiniz. Öncelikle aramalarda çıktığınız kelimeleri tespit ederek bu işe başlayabilirsiniz. Yine rakiplerinizin kullandığı kelimeleri tespit edip, onların eksik olan yönlerini ortaya çıkartabilir ve bu durumu kendiniz için bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Long tail keywords için seçim yaparken Google aramalarında, arama çubuğuna bir şeyler yazarken o alanda çıkan tamamlamalara göz atabilir ve oralardan faydalı bir şeyler çıkarabilirsiniz. Buna ek olarak Google’da yaptığınız bir arama sorgusu sonrasında, sayfanın en altında çıkan önerilen arama başlıkları da sizin için iyi bir rehber olacaktır. Sonuçta orada listelenen örnek arama sorguları da kullanıcıların en çok arama yaptıkları benzer içeriklerden oluşmaktadır. Bunlarla birlikte kendi ürün hacminiz içerisinde yer alanlara göre kendiniz arama motorlarında bir müşteri olarak düşünüp, ben olsam tam adını bilmediğim bir şeyi nasıl arardım diye düşünerek arama sorguları gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle o kelime grubunun ne kadar popüler olduğu ve ne kadar arandığına sayısal olarak ulaşabilirsiniz. Son olarak bu yöntemler haricinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz SEO araçlarımız ile kendinize hedeflemeler seçerek, örnek anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz.

Long Tail Keywords Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Long tail keywords ile ilgili çalışmalara başlamadan önce bulunduğunuz sektörde kullanılan terimlere hakim olmalısınız. Sektörünüzdeki rakipleri tespit etmeli ve onları tanımalısınız. Rakiplerinizin hangi kelimelerde ön planda olduğunu tespit etmelisiniz. Kendi kelimeleriniz ve rakiplerinizi kıyaslayarak, rakiplerin hangi kelimelerde sizden daha önde olduğunu belirlemelisiniz. Kendi kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimelerin arama hacimlerini tespit etmelisiniz. Eğer bu işe yeni başlayan bir site değilseniz, mevcutta kullandığınız anahtar kelimeler doğrultusunda sitenize yapılan ziyaret oranlarını ve gelen kullanıcıların sitenizde kalma sürelerini tespit etmelisiniz. Anahtar kelimeler üzerinden sitenize ulaşmış olan ve bu sorguyu alışverişe dönüştürmüş olan kullanıcı oranlarını belirlemelisiniz. Tüm bunlarla birlikte kullanıcı davranışlarını çok iyi anlamız gerekmektedir. Kullanıcıların arama alışkanlıklarını, alışveriş alışkanlıklarını iyi tespit etmelisiniz. Tüm bu çalışmaları eksiksiz yaptığınızdan emin olduktan sonra ise kendiniz için çok kelimeleri anahtar kelimeleri belirleyerek, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyerek, bu kelimeler ile kısa sürelerde üst sıraya hatta ilk sıraya geldiğinizi göreceksiniz. Ancak bu demek değil ki alakasız olan sayfalarınızı kelimeler ile doldurun. İlk hedefiniz her zaman doğru hedefleme ile kullanıcıları memnun etmek olmalıdır.

Long Tail Keywords çalışmaları ile ilgili aklınızdaki soruları sormak ya da bu çerçevede Kurumsal SEO Danışmanlığı hizmetinden faydalanmak için Stratejik SEO ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir