SEO Dersleri

Avukatlar için SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Yazı İçeriği

Avukatlık büroları ve avukatlar da dijital pazarlama stratejilerine yönelerek kendi müvekkillerini bulabilirler. Bu haftaki blog yazımızda avukatlar ve avukatlık büroları için SEO ve dijital pazarlamanın inceliklerini anlatcağız.

Avukatların Dijital Pazarlamaya Neden İhtiyacı Var?

Günümüzde pek çok sektörde olduğu gibi biri avukat ya da avukatlık bürosu aradığında insanların aklına gelen ilk adım internete bakmak. Avukatlık bürosu ve avukat arayışında olan kullanıcıların karşısına çıkabilmek için ise dijital pazarlama şart.

Avukatlar için SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
Müvekkil İçin Dijital Pazarlama:
Müvekkil bir avukat arayışındayken ilk bakacağı yerlerden biri internet olacak. Bir internet kullanıcısı olan müvekkil bu aramayı yaparken genelde davasına yönelik bir arama terimi kullanır. Örneğin “iş hukuku avukatı” gibi. Dijital mecrada varlığını gördüğü avukatın başarılı dava sayısı ya da gündemi ne kadar yakından takip ettiği gibi etkenler karar verme aşamasında müvekkili tetikleyecektir. Avukatlık büronuz hakkında kötü yorum olmaması ve başarılı bir marka itibarı yönetimi müvekkilin karar vermesinde büyük pay oynar.

Avukatlar ve Avukatlık Büroları İçin Nasıl Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Kurgulanmalıdır?

Avukatlar için dijital pazarlama stratejisi kurgulanırken müvekkiler göz önünde bulundurularak bir kurgu oluşturulmalıdır.

Avukatlar ve Avukatlık Büroları İçin Dijital Pazarlama Kanalları

Avukatlık büroları için kullanılabilecek pek çok dijital pazarlama kanalı vardır. Mesleki ve etik değerler göz önünde bulundurularak dijital pazarlama kanallarından faydalanmak mümkündür.

Avukatlar ve Avukatlık Büroları İçin Web Sitesi

Dijital pazarlama ve SEO stratejileri için bir web sitesine ihtiyaç vardır. Reklam ve sosyal medya çalışmalarında kullanılabilecek yönlendirmelerin sağlanacağı bir web sitesi gereklidir.

Dijital Pazarlama Açısından Web Sitesi

İnternet üzerinden ya da sosyal medya mecralarından yapılan reklam kampanyaları için yönlendirme yapılacak sayfalar web sitesi üzerinde açılmalıdır. Bunun yanı sıra müvekkillerin sitenizde kalma süresi arttırılmalıdır. Var olan müvekkillerinizi de siteye çekecek uygulamalar yapmalısınız.

Müvekkil Açısından Web Sitesi

Müvekkillerin aradığı her şeyi kolay bulması gerekir. İnternette “başakşehir avukat” şeklinde bir anahtar kelime kullanan birini düşünelim. Web sitesine geldiğinde bütün alanları görerek yönlendirilmelidir. Bu yüzden web sitesinde “aile hukuku” ve “iş hukuku” gibi bilgilendirici sayfalar yer almalıdır. Birden fazla avukatın çalıştığı bir hukuk bürosuysanız avukatlarınızı tanıttığınız bir sayfaya ihtiyacınız vardır. Ekibinizin olduğu sayfada avukatlar, bilgileri ve alanı yer almalıdır. Kazanılan dava sayıları ve sektördeki tecrübenizi kapsayan yıl gibi müvekkili tatmin edebilecek bilgilere yer verilmelidir. E-ödeme ve e-müvekkil girişi gibi kolay kullanım olanağı sunan sistemler ile müvekkillerin kolay ödeme yapabilmesi ve dava ile ilgili detayları takip edebilmesi için olanak sunulmalıdır.

Avukatlar ve Avukatlık Büroları Açısından Web Sitesi

Web sitesi avukatlık bürosunun ya da bir avukatın kendini anlatabileceği alandır. Büro olarak düşünürsek kaç yılından beri hizmet verdiğinizi, prensiplerinizi, kazanılan davaları ve referanslarınızı sunmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Avukatlar için düşünürsek öğrenim gördüğü okullar, kazandıkları dava sayıları, kaç yılından beri sektörde var olunduğu ve prensipler web sitesinde yer alması gereken bilgilerdir. Basında ya da akademik alanda yayınlanmış makaleler web sitesinde yer almalıdır.

Avukatlık Büroları İçin Yerel Rehberler ve Harita Servisleri

Web sitesi sonrasında olmazsa olmaz adımlardan biri de Google işletme kaydıdır. Harita uygulamasının geliştirmesi ile birlikte hayatımıza giren Google işletme kaydı bir işletmenin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Müvekkiller tarafından “Kadıköy avukat” gibi yapılan lokasyon bazlı aramalarda Google işletme kaydı sayesinde müvekkilin karşısına çıkma ihtimali çok daha fazla artmaktadır. Bunun yanı sıra sizinle iletişime geçmek isteyen müvekkilerin sizi bulma olasılığı da artmaktadır. Hukuk büronuzu ziyaret edecek olan müşteriler için de bu kayıt yol bulmayı kolaylaştıracak bir adımdır. İşletme kaydı yapılırken tüm alanlar doldurulmalıdır. Böylece başarılı bir kayıt oluşturulur. Bunun yanı sıra bütün harita servisleri için kayıt oluşturulmalıdır. Apple haritalar ve Yandex haritalarda avukatlık büronuz kayıtlı olmalıdır. Google haritalar kullanmayan potansiyel müvekkilleriniz bu hamleniz ile sizi bulacaktır.

Avukatlar için SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri
1.Avukatlar ve Avukatlık Büroları İçin SEO

Bölge Bazlı SEO

Eğer bir avukat olarak sadece bir bölgeye özel çalışıyorsanız ilk etapta “boşanma avukatı” gibi anahtar kelimelerle SEO çalışması yürütmeniz zor olacaktır. Örneğin İstanbul Şişli’de bir avukat olduğunuzu düşünelim. “İstanbul avukat” ve Şişli avukat” gibi kapsamı daha dar olan anahtar kelimelere odaklanılmalıdır. “Fulya avukat” ya da “Nişantaşı avukat” gibi yakın bölgeler de yoğunlaşılması gereken anahtar kelimelerdir. Bu durum bürolar için de geçerlidir. “Şişli avukatlık bürosu” gibi arama terimleri kullanılmalıdır. Şişli’de bir avukatlık bürosuysanız da “İstanbul avukatlık bürosu” ya da “İstanbul hukuk bürosu” gibi anahtar kelimeleri kullanmalısınız “Şişli avukatlık bürosu” ve “Şişli hukuk bürosu” gibi anahtar kelimeleri de kullanmalısınız.

Dava Bakımından

Alanınızla ilgili davacıların size ulaşmasını istiyorsanız dava odaklı bir strateji kurgulanmalıdır. Örneğin “boşanma avukatı” ve “boşanma davası” gibi anahtar kelimeleri kullanmak sizin için yararlıdır. Avukatlık büroları için düşünürsek yine davalara bakan avukatların alanlarını düşünecek şekilde “ceza avukatı”, “boşanma avukatı” ve “işçi avukatı” gibi anahtar kelimeleri kullanılmalıdır. Bir de bu arama sorgularını bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi bölgesel odaklı daraltarak kurgulamanız, daha hızlı dönüşüm almanızı sağlayacaktır.

Blog

Avukatlar için SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Blog kullanmak avukatlar ya da hukuk büroları için yeni müvekkil bulmak, yol gösterici olmak, uzmanlık alanlarını ispat etmek ve arama motorlarında daha görünür olmak için gerekli olan faydalı yollardan biridir. Böylece hem web sitesi güncel tutulur hem de bir avukatlık bürosu ya da avukat için çözüm bulunan konular hakkında ürettiğiniz içerikler benzer sıkıntıları yaşayan müvekkiler için bir cevap olur. Böylece müvekkil muzdarip olduğu konu hakkında bilgili olduğunuzu görerek avukat tercihi yapar. Oluşturacağınız içerikler “Şantaj suçu” gibi direkt olarak dava ile ilgili arama terimlerini kapsayan başlıklarda ve açıklayıcı içeriklerde olmalıdır. Örneğin; “Miras reddi ve sonuçları nelerdir?” gibi bir içerik ile Google üzerinden miras reddinin sonuçlarını araştıran bir müvekkilin size ulaşmasını kolay hale getirilebilir. Burada yapmanız gereken içeriği zengin hale getirmek ve müvekkilin kafasındaki tüm soru işaretlerine cevap verdiğinizden emin olarak müvekkilin güvenini kazanmak. Blog konuları dava alanlarına göre ayrılmalıdır. Boşanma, ceza ve iş hukuku gibi blog kategorileri açarak kullanıcıların davası ile ilgili içerikleri bulması ve okuması kolaylaştırılmalıdır.

2. Avukatlar ve Avukatlık Büroları İçin Sosyal Medya Yönetimi

Avukatların ve avukatlık bürolarının sosyal medya gönderileri gündeme göre şekillenmelidir. Örneğin; pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği ya da işten çıkarılma gibi süreçler hakkındaki sorulara cevap verebilecek içerikler üretilmelidir. Genelde bilgi odaklı içeriklere yer verilmelidir. Gündemi yakalayan bilgi odaklı içeriklerin haricinde “Velayet davasında etkili unsurlar nelerdir?” sorusuna cevap verebilecek nitelikte içerikler ve bu şekilde dava odaklı türevler üretilmelidir. Bir avukatlık bürosu bünyesinde barındırdığı avukatları öne çıkaran paylaşımlara yer vermelidir. Bu paylaşımlar avukatların başarılarını hedef almalıdır.

3. Avukatlar ve Avukatlık Büroları İçin İnternet Reklamları

Avukatların mesleklerini özele icra etmeleri ve görevlerini onurluluk içinde yerine getirmeleri için reklam yayınlamaları uygun değildir. Bu yüzden avukatlar dijital ortamda var olmak için web sitesi kullanmalı, SEO ve sosyal medya stratejilerine başvurmalıdır.

Stratejik SEO dijital pazarlama ajansı olarak avukatlık büroları için dijital pazarlama ve SEO stratejilerini aktardığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazı boyunca avukatlar ve avukatlık büroları için dijital pazarlamanın gerekliliklerini aktardık. Her iş gibi dijital pazarlama da işin ehli kişiler tarafından yapılmalı. Siz de profesyonel bir yardım almak istiyorsanız dijital pazarlama ajansımız Stratejik SEO’dan dijital pazarlama hizmeti alabilir ve stratejik çözüm önerilerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir