SEO Dersleri

Bankalar İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Yazı İçeriği

Bankalar dijital dönüşümle birlikte dijital pazarlamaya da, medya planlamalarında yer vermeye karar vermiş kurumlar. Mobil bankacılık gibi yeni gelişmeler ile birlikte dijital pazarlama bankacılık sektöründe büyük önem kazanmıştır. Bu yazımızda sizlerle bankacılık sektöründe dijital pazarlamanın gereklilikleri üzerine konuşacağız.

Bankalar Müşterilere Nasıl Ulaşabilir?

Bankalar müşterilere yürüttükleri tanıtım kampanyaları ile ulaşabilir. Bu tanıtım kampanyaları televizyon ve gazete gibi geleneksel medya araçları ve sosyal medya gibi dijital ve yeni medya araçları ile de yapılabilir.

Bankalar İçin Hangi Pazarlama Yöntemi Uygulanmalıdır?

Bankalar için pek çok pazarlama yöntemi mevcuttur. Dijital pazarlama bu pazarlama yöntemleri arasında dikkat çeken pazarlama yöntemlerinden biridir. Dijital dünyanın getirileriyle birlikte bankaların mobil ile entegre olması ve dijital dünyada yer alması kaçınılmaz bir son olmuştur. Kullanıcılar banka işlemlerini dijital ortamdan gerçekleştirmeye her geçen gün istek duymakta ve her geçen gün bu alana yönelmektedir. Bu alanın kolaylığı ve anlık oluşu müşterileri cezbetmektedir. Kredi kartı ve kredi başvurusu gibi işlemler için zaman kaybetmemek onların bu işlemlere olan eğilimlerini daha da arttırır.

Bankaların Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Var?

Yaşanan çevresel değişimler, bankacılık sektöründe gelişen yüksek rekabet, gitgide artan kar isteği ve teknolojik gelişmeler gibi etkenler pazarlama sürecini de etkileyen faktörlerdir. Yenilikçi ve teknolojik bir imaj yaratmak için bankaların dijital pazarlama stratejilerine başvurması gerekmektedir. Bankacılık gibi bir sektörün dijital pazarlama süreçlerinden mahrum kalması imkansızdır. Lovemark olmak için dijital pazarlama faaliyetleri gereklidir. Bunun yanı sıra yeni kuşağın en çok var olduğu alan olan dijital dünya bankacılık sektörü için yeni ve neredeyse daha önce hiç banka hizmeti almamış müşteriler demektir.

Bankalar İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Banka Müşterileri İçin Dijital Pazarlama: Müşteriler bir bankayı dijital ortamda da görmeye önem verirler. Değişimleri ve gelişimleri anlık olarak takip etmek ve fırsatlardan yararlanmak için buna ihtiyaç duyarlar. Onlar için bankacılıkta dijital pazarlama anlık etkileşim ve hız anlamına gelmektedir.

Bankalar İçin Nasıl Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Kurgulanmalıdır?

Bankalar için oluşturulan pazarlama stratejisi anlaşılabilir ve net olmalıdır.

Bankalar İçin Dijital Pazarlama Kanalları

Bankaların aktif olarak kullanabileceği pek çok dijital pazarlama kanalı var. Öncelikle dijital pazarlama kanallarının etkin olarak kullanılabilmesi için bütün kurumların ihtiyacı olan web sitesinden bahsetmek istiyoruz.

Bankalar İçin Web Sitesi

Bankalar için web sitesinin kampanyalara yer veren ve gündemi takip eden bir site olması gerekir. Yürütülen dijital pazarlama stratejilerinin web sitesinde de yer bulması önemlidir.

Dijital Pazarlama Açısından Web Sitesi

Yürüttüğünüz reklam kampanyalarının açılacağı sayfalara sahip olacak web sitesi, kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Kullanıcıların web sitesinde daha fazla kalmasına yardımcı olacak çalışmalar yapılmalıdır. Müşterileriniz web sitenizi rahat kullanabilmeli, tüm rakiplerinizin sunduğu imkanları onlara sunmalısınız. Gündemi yakalayabilmelisiniz. Chatbot ve mobil bankacılık gibi kolay kullanım imkanları mutlaka olmalıdır.

Banka Müşterileri Açısından Web Sitesi

Banka müşterisi bir bankanın web sitesine girdiğinde aradığına kolay ulaşmak ister. Bu yüzden web sitesi kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanıcı aradığı hizmeti hem kolay bulmalı hem de kolay kullanabilmelidir. Kolay ulaşılabilirliğin en güzel örneklerinden biri de mobil uygulamalardır. Bir bankanın mutlaka mobil uygulaması olmalı ve istenilen verilere hızlı ulaşımı sağlamalıdır. Bunun yanı sıra bankacılık sektöründeki tek rakip bankalar değildir. Kredi hesaplamaları yapan diğer siteler de bu sektördeki rakiplerdir. Bu yüzden bankalar kolay kullanımın yanı sıra bu sitelerin sunduğu imkanları ve avantajları da müşterilere sunmalıdır.

Banka Açısından Web Sitesi

Banka açısından web sitesi bankanın dijital ortamda var oluşu demektir. Buradaki varlığı ve gerek tasarımsal gerekse içeriksel olarak bankanın kaliteli duruşunu temsil etmektedir. Chatbot sistemleri ile müşteri ile anlık iletişime geçilebilmelidir. Gündemin yakından takip edildiği müşteriye hissettirilmelidir.

1. Bankalar İçin SEO

Bankalar İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Bankalar pek çok farklı nedenlerden ötürü SEO yaptırmalıdır. Sektörde pek çok rakip ve kredi veren kuruluşlarla tüketicileri internet ortamında buluşturmak amacıyla geliştirilmiş platformlar internet üzerinde varlığını sürdürmekte. Bankalar için SEO’nun öne çıkan özelliklerini şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

  • Marka olmak için bu markaların önünde konumlanmak önemli. İnternet üzerinden “banka” anahtar kelimesi ile arama yapan müşterilerinizin ya da potansiyel müşterilerinizin önüne rakiplerinizin çıkmasını istemiyorsanız SEO’ya başvurmalısınız.
  • Lokasyon bazlı anahtar kelimeler ile SEO yapılması da verimli sonuç elde etmenizi sağlar. Çünkü internet kullanıcıların büyük bir kısmı “yakınlardaki bankalar” arama terimi ile lokasyon bazlı hizmet görüntülemek istiyor.
  • İnternette “kredi kartı” arama terimini kullanan ya da “kredi başvurusu” arama terimi ile arama yapan potansiyel müşterilerinizin ilk önce size ulaşması için SEO gereklidir.
  • Sesli aramalar için de SEO oldukça önemlidir. Özellikle Z kuşağı ve emekli yaş grubu sesli aramalar özelliğini kullanmaktadır. Örneğin; Z kuşağı için “alışveriş kredisi veren bankalar” ya da “aidatsız kredi kartı ” gibi anahtar kelimeler için sesli arama özelliğine göre SEO stratejisi uygulanmalıdır.
  • Var olan müşterilerinizin dönüşümünü sağlamak adına yine SEO olmazsa olmazlardandır. Müşterileriniz herhangi bir kredi çeşidi ile arama yaptığında ilgili sayfaya yönlendirilmeli ve konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmelidir.
  • İlgili sayfaların ilgili kişi tarafından görüntülenmesi banka içinde saklı kalması gereken bilgilerin internet üzerindeki tüm kullanıcılar tarafından görüntülenmesi riskinin ortadan kaldırılması için de SEO önemlidir. SEO, optimizasyon odaklı önemli bir hizmet olduğu kadar, arama motoru dizin sonuçlarında indekslenmemesi gereken sayfaların kontrolüyle ve marka itibarını zedeleyecek sonuçların analiziyle de bankalar için olmazsa olmaz dijital pazarlama çalışmaları arasında yerini almaktadır.

2. Bankalar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Bankalar sosyal medyada her marka gibi var olmalıdır. Hedef kitleye yönelik olarak strateji kurgulanmalıdır. Ürettiği her içerik belirli bir kitleye hitap edecek şekilde belirli kitlelere göre hazırlanmalıdır.

Bankalar İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Bankaların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bankalar için sosyal medya hesapları söz konusu olduğunda her ürün ve hizmet hitap ettiği kitleye ayrı ayrı sunulacak şekilde strateji geliştirilmeli. Örneğin; öğrenci ya da bireysel emeklilik gibi kitle bazlı sosyal medya hesapları açılmalıdır. Kredi kartlarına özel ayrı ayrı hesaplar açılmalıdır. Ticari ve öğrenci gibi özel kredi kartlarının kendi hesapları olmalıdır. Bu hesaplarda kendi hedef kitlelerine yönelik tanıtımlar yürütülmelidir. Bu noktada bu hesapların hedef kitlelerinin yoğunluğuna dikkat edilmelidir.Örneğin; ticari kredi kartlarının hedef kitlesi olan iş insanlarına yönelik bu kredi kartının hangi avantajları sunduğu öne çıkarılmalıdır. Bunun yanı sıra mutlaka bir ana hesap olmalıdır.

Bankaların Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya içeriklerinde mobil uygulamanızdan, sanal kart işlemlerinden, varsa kredi kartı ödeme kolaylıklarından, kredi ödeme kolaylıklarından ya da kredilerden bahsedilmelidir. Bunun belirleyici noktası ise yine hedef kitlesidir. Her hedef kitleye yönelik hizmet ya da ürün bu kitleye uygun slogan ile ilgili hesapta paylaşılmalıdır. Eğer öğrencilere özel kredi kartı gibi bir hizmette markalaşmak isteniyorsa bu hizmete yönelik algı çalışmaları yönetilmeli ve “X markası” deyince akla öğrenci dostu kredi kartı gelmelidir. Mobil uygulamaya eklenen yeni kolaylıklar, QR kod gibi hızlı ve pratik çözümlerin öne çıkarıldığı paylaşımlar, dijital bankacılık şifresi oluşturma gibi faydalı bilgiler veren içerikler ve varsa yürütülen sosyal sorumluluk projelerine dair gönderiler sosyal medya içerik planlamasına dahil edilmelidir.

3. Bankalar İçin İnternet Reklamları

İnternet reklamları hazırlarken dikkat edilmesi gereken yine hedef kitleye uygun ayrımlar yapmaktır. Örneğin sosyal medya üzerinde kitlelere ayrılan hesapların hepsinin kitle bazlı reklamları olmalı. Hedef kitle bakımından bireysel emeklilik müşterilerinin bireysel emeklilik odaklı reklamları görmesi gerekmektedir.

Bankalar ağırlıklı olarak mobil uygulama reklamlarına yönelmelidir. Kredi başvuruları, hesap açma ve kredi kartı gibi ürünlerin pazarlanmasında reklamlar kullanılabilir.

Bankalar İçin SEO ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Google Ads Reklamları: Google Ads reklamlarında “kredi başvurusu” gibi anahtar kelimeler için reklam verilmelidir. Ads reklamları için niş kitleler belirlemelisiniz. Örneğin; “emekliler için ihtiyaç kredisi” gibi anahtar kelimeler kullanarak kişiye özel kredi seçeneklerinin üzerine gidebilirsiniz. Açılan landing page büyük görsellerle bilgi verecek şekilde tasarlanmalıdır. Aynı durumu öğrenciler için düşünürsek “öğrenciye özel kredi kartı” anahtar kelimesini kullanmalısınız. Landing page de eğlenceli görseller ve başvurma seçeneği bulunmalıdır. Bunun dışında iş insanları için aynı stratejiyi uyguladığınızı düşünelim. Bu noktada avantajlar ve bilgiler içeren detayların yer aldığı bir sayfa hazırlanmalıdır. “Kredi kartı” gibi bir anahtar kelime ile çıkılan reklamın yönlendirmesi ise yine kolay başvuru yapılabilecek bir sayfaya yapılmalıdır. Bu sayfada kredi kartının verilen hediye kredi kartı puanları gibi bilgilerin öne çıkarılması gerekmektedir. Kredi kartının özellikleri ve kredi kartına dair özelliklere de sayfada yer verilmelidir.

Facebook ve Instagram Reklamları: Yaş durumu göz önünde bulundurulduğunda özellikle Instagram’da yeni banka kullanıcısı olacak 18 yaş gençlere özel reklam stratejileri geliştirilmelidir. QR Kod ve mobil bankacılık gibi kolay kullanım odaklı özellikler bu hedef kitlenin önüne çıkarılmalıdır. Bunun yanı sıra 18-25 yaş aralığındaki hedef kitlenin karşısına “Motosiklet, alışveriş ve tatil gibi aktivitelerin öne sürüldüğü ihtiyaç kredisi odaklı reklamlar çıkarılmalıdır. Diğer yaş grupları göz önünde bulundurulduğunda ise hizmetin avantajlarını öne çıkaran reklamlara odaklanılmalıdır. Dijital pazarlamadaki pek çok alanda uygulandığı gibi bu noktada da hizmet bazlı ayrımlara gitmelisiniz. Kobi, öğrenci ve bireysel emeklilik gibi niş kitleler için onlara özel avantajların sunulduğu ayrı reklam stratejileri oluşturulup varsa ilgili sayfaya yönlendirme sağlanmalıdır.

Yaş olarak daha üst segmentte yer alan kullanıcılar için Facebook tercih edilebilir. Mobil bankacılığın nasıl kullanıldığına dair detayları da öne çıkaran kolay kullanıma yönelik fatura ödeme talimatları gibi konularda reklamlar hazırlanmalıdır. Verilen reklamların yönlendirmeleri kolay kullanımın anlatıldığı reklamlar için mobil uygulamaya, vadeli hesabın anlatıldığı reklamlar için ise web sitesine yapılarak trafik oluşturulmalıdır.

4. Bankalar İçin E-Posta Pazarlama

Her sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de e-posta pazarlamaya başvurulmalıdır. Kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin pazarlaması e-posta üzerinden yapılabilir. Kredi oranları öne çıkacak şekilde içerikler hazırlanabilir. Bunun yanı sıra pazarlama kanallarının hemen hemen hepsinde öne çıkardığınız bireysel emeklilik, ticari bankacılık ve diğer niş kitlelere özel e-posta pazarlama stratejileri üretebilirsiniz.

5. Bankalar İçin İnfluencer Pazarlama

İnfluencer pazarlamayı televizyon reklamcılığında kurguladığınız karakterleri geliştirmek ve akılda kalıcılığını arttırmak için kullanabilirsiniz. Televizyonlarda kurguladığınız bir tiplemenin taklidinin ya da bir animasyon karakterinin İnfluencer tarafından tekrar kurgulanması ve defalarca insanlarının önüne çıkması o karakterin insanların aklına iyice yerleşmesini sağlayacaktır.

6. Bankalar İçin SMS Pazarlaması

SMS pazarlaması bankalar için son derece önemli ve gereklidir. SMS yolu ile yeni ürün tanıtımlarının yapılması, kredi başvurularına yönlendirme sağlanması, mobil uygulama indirme işlemine teşvik, sosyal medyaya yönlendirme sağlanması gibi pek çok etkileşim elde edilebilir.

Stratejik SEO dijital pazarlama ajansı olarak bankalar için dijital pazarlama ve SEO stratejilerini aktardığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazı boyunca bankalar için dijital pazarlamanın püf noktalarını sizlere aktardık. Her iş gibi dijital pazarlama da işin ehli kişiler tarafından yapılmalı. Siz de profesyonel bir yardım almak istiyorsanız bankacılık sektörü için dijital pazarlama ajansımız Stratejik SEO’dan dijital pazarlama hizmeti alabilir ve stratejik çözüm önerilerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir