SEO Dersleri

Link Değerinizi Etkileyen 10 Önemli Unsur

SEO-trafik-icerik

Link paylaşım sürecinde dikkate alınması gereken konular pek fazla değişmese de yeni güncellemeler sayesinde artık üzerinde durmamızı gerektiren bir konu haline geldi.  Link inşasının elle yapmak, sayfayla bütünleşen tüm linklerle tek tek ve sürekli ilgilenmek anlamına da gelmekte. Senelerdir herkes için büyük bir sorun haline gelen bu linklerin tek tek uğraştırma işi seo çalışmalarında emek gerektiren ve sizlerin fazlaca zamanını alan bir yol olmuştur. Tabi herkes büyük emekler sarf etmesine karşın bazen karşılık alamaz ve bu durum bazı durumlara başvurmanızı sağlar. Google artık sizlerden gelen şikâyetlere dayanamadı ve algoritmalarda iyileştirmeye gitti. Bu durum link inşasını daha önemli bir boyuta getirdi. Sayfa ve link ilişkisinin karma karışık bir hale gelmesinden dolayı SEO anlayışı bazı sitelerden blogspotlardan ve wordpresslerden alabildiğiniz kadar link ve sosyal medya bağlantılar üzerinden fazla link paylaşmak sizler için bir umut haline geldi.

Bu durumun ardında ki sorun en iyisini istemek ve umut etmek alabildiği kadar link almak için uğraşanların belli bir süre sonra linklerin nereden geldiğine pek bakmaması ve bu konu hakkında duyarsızlaşması Google’dan sonra Bing gibi arama motorlarında link değerlerini yaparken bazı konularında sizin gözünüzden kaçmasını da sağlar. Link değerlerini dolaylı yoldan veya doğrudan etkileyen 10 faktörü Stratejik SEO Ekibi olarak sizler için derledik ve bu konuya değindik. Sizler için paylaşıyoruz.

Anchor Text ( Çapa Metin )

Anchor Text yani çapa metin Google Seo açısından oldukça önemli. Sayfa ve kelimeler arası uyum olmasa bile size yine de katkı sağlar. Sayfalara nerelerden link gelmiş onları iyi gözlemleyebilir ve bu tür çalışmalar yürütebilirsiniz. Anchor text istediğiniz gibi olmasa da link almanın sizler için iyi bir tercih olmalıdır.

Linklerin Sitenizle Uyumluluğu

Linklerde sayfanızı gösteren linklerin hangi kelimelerden geldiği ve linklerin sitenize uyumu çok önemlidir.  Tabi bu durumu yanlış anlayanlar da oldukça fazla. Tüm linklerin aynı sektörde yer alan sitelerden gelmesi gerektiğine inanıyorlar.

Sayfa uyumluluğu dikkat edilmesi gereken bir husus tabi abartmamakta da fayda var. Tabi alakasız konu hakkında hiçbir şey paylaşmayan sitelerden de paylaşım yapmamanız gerekir. Linkler ve link kaynaklarını alakadar sitelerle birebir örtüştüğünü söyleyecek bir araç henüz yok. Sadece link çıkışlarını doğru yapmalı ve uygun bir zamanda paylaşmalısınız.

PageRank  Değeri

Zamanında çok değerli olan pagerenk değerleri artık anlamını yitiriyor link inşası yapacaksanız önlem alacağınız ve dikkat edeceğiniz son faktör de olabilir. Google link diyagramını günden güne yenilediğinden sayfa değerinin nasıl hesaplandığını basit bir formülle anlatmak pek mümkün değil. Kaynak sayfa pagerank değerine sahip olsa da eskiden daha bir önem arz ediyordu. Artık pagerankin pek fazla önemi kalmadı. Domainler daha önemli.

Domain’in Önemi

Sitenizin domaini artık pagerank değerinden daha önemli bir boyuta ulaştı. Sitenizin domaini artık günümüzde çok önemli. Sitenizin içeriğine dayalı ve dikkat çekici olmalıdır. Yayımladığınız içerik paylaşımları, sayfayı işaret eden linklerin kaynağı olan siteler ve yayımladığınız içerikler kaliteli olmalı ve domaininizle ölçüşmelidir.  Domainin güvenilirliği ve siteyle uyumu dikkat edilmesi gereken bir başka husus.

Link aldığınız kaynaklar arasında sitenizden daha değerli ve daha iyi siteler varsa ve o firma sizden daha kaliteli yayın yapıyor özgün paylaşımlarda bulunuyor ve daha efektif çalışıyor demektir. Gündemi yakından takip ediyor ve doğru strateji izliyordur. Domain itibarı sizden daha iyi olan web sitelerden link almak, kötü sitelerden link almaktan daha zor olur. Tabi bu niceliği değil niteliği ifade eder. Kalitesiz sitelerden link paylaşımı yapmak yerine daha kaliteli sitelerden link ağı paylaşmaya dikkat edin ve daha iyi sitelerle çalışın.  Siz istemeden link paylaşılmasını istiyorsanız kaliteli ve özgün içerikler yayınlamanız gerekir.

Link Konumu

Sitenizin reklam bölümünde çıkan footer ve sitebar kısmından çıkan linkler her zaman için aynı değere sahip değildir.  No- Follow olmayan linkler başınızı belaya sokabilir. Etkisi artık günümüzde fazla olmasa bile sayfanızdan çıkan linklerin konumuna ve nereye ulaştığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kaynak Linklerinin Önemi

Her yere link vermeyin sırf her yere link vermek için uğraşmayın linkleriniz çöplüğe dönüşmesin bu zamana kadar yaptığınız tüm çalışmalar ve emekleriniz boşa gider. Herkese açık olan link verilen yerleri kaynak olarak görmeyin. Her zaman niceliğe değil niteliğe önem verin. Kaynak olarak bile gösterilmeyecek spam sayfalardan ve tüm zararlı linklerden uzak durun.

Özgün İçerik Paylaşımı

SEO çalışmalarında kısa yoldan hedefe ulaşmak için link inşası üzerinde durmanız gerekir tabi bunun yanında yazım işlerini de unutmamanız gerekir. İçerikle link paylaşımı birbirinden alakasız konular gibi gelse de çoğumuz link paylaşımı yaparken dikkat çekici başlıklar kullanmışızdır.  Genellikle bunu haber siteleri yapar başlıkları ilgi çekici hale dönüştür ve kullanıcıyı habere çeker. Tabi başlıkla içerikleriniz her zaman uyumlu olmalı içeriklerinizi bütünsel olarak doldurmalı bu konuda başarı sağlamalısınız. Artık günümüzde başlık ve içerik uyumluluğunu tespit etme konusunda daha da başarılı hale gelen Google algoritmasının radarına takılma ihtimali de git gide büyüyor. Google bu konuya oldukça fazla önem veriyor. Sürekli yazılarınızda başlıklarla oynamayın bütünsel olmaya çalışın ve kaliteli paylaşımlarda bulunun. Google algoritmalarında bunu ön görüyor ve size bir nevi yol gösteriyor. Fazla riske girmeyin ve başlıkla içeriklerinizi bozmayın.

Karşı Tarafa Güven

Tüm seo çalışmalarında kullanıcıları önemsemelisiniz sadece link paylaşımlarında değil her konuda kullanıcılara önem vermelisiniz. Ziyaretçilerin güvenini kazanmalı ve prestijinizi arttırmanız gerekmektedir.  Karşı taraf size her zaman güvenmeli.

Sayfanız gün içinde sürekli tıklanıyor, kullanıcılar sizin linklerine tıklıyorsa siteye güveniyor ve bu kaynaktan zarar gelmeyeceğini anlıyor. Google bu durumunu sizin için domain ile ilişkilendiriyor. Google Analytics’ten durum değerlendirmesi yapabilir ve ziyaretçilerin nereden geldiğini öğrenmiş olabilirsiniz.  Link paylaştığınız sitelerin güvenilir olup olmadığına da bakabilirsiniz. En fazla ziyaretçi getiren veya getirmeyen siteleri öğrenebilir ve sağlıklı bir şekilde durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

NoFollow ve Follow 

Statejik SEO ekibinin araştırmalarına göre No-Follow linklerin aksine Follow linklerin, daha çok problem çıkardığını söyleyebiliriz. No-Follow link Follow link gibi risk teşkil etmez. O nedenle Follow ve No-Follow link paylaşımlarında dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir husus. Follow ve N Follow linklerin önemine dikkat etmeniz gerekir.

seo-link-icerik-

Sayfa Yaşı ve Link Yaşı

Sayfanın ya da sayfanızın linklerini işaret eden kaynakların ne zamandan beri olduğunu görebileceğiniz birçok seo aracı mevcut. Link paylaşımların da kaynak gösterdiğiniz sitelerin yaşı ile hedef sayfanın ne kadar zamandır yayında olduğu eskiden nasıl önemliyse şimdi de büyük bir önem arz ediyor. Tabi bu önemin niteliği biraz değişmiş durumda”. Eskiden iyi ve domainin eski sitelerden gelen linkler güvenilir sayılıyordu. Ama artık öyle değil güncel olmayan siteler eski de olsa sizlere engel olarak da gözükebiliyor.

Sitenizin yükselmesine engel olacak sıralamalarda sitenizi geriye doğru iten sitelere güvenmek yerine yeni siteler keşfetmeye bakın. Eski sitelerden link paylaşmak size pek de olumlu geri dönüşüm sağlamayabiliyor.  Sitelerin artık güncel olması ve sitenizle ilişki dahilinde olması gerekiyor. Eski linklere fazla güvemeyin ve sırtınızı güncel ve güvenilir sitelere dayayın.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir