SEO Dersleri

SEO İle İçerik Pazarlama Yapmanın 10 Temel Maddesi

seo-dijital-pazarlama-sosyal-medya

SEO’da içerik pazarlama nasıl yaparız 10 Yolla İzleyelim

1-) Kendinize Hedef Belirleyin

Öncelikle kendinize ortak hedefler belirlemenizde fayda var. Satış ve pazarlama için maksimum gelir sağlamanız ve bunu entegre etmeniz şart, içerik pazarlama ve seoyu da birbirine eşlemeniz gerekir. Seo uzmanları içerik pazarlamayı optimize eder. Eğer sizde sağlıklı bir içerik pazarlama geliştirmek istiyorsanız profesyonel ekiplere danışmanızda fayda var. Bu konuda Stratejik SEO içerik pazarlama konusunda size yardımcı olabilir ve sizi istediğiniz seviyeye ulaştırabilir.

2-) Performansızını Analiz Edin.

Müşteri davranışlarını gerçek zamanlı ölçebilirsiniz. Dijital pazarlamada bu konu oldukça fazla önem arz eder. Sizin yapmanız gereken, içeriklere, paylaşımlara verilen linklere ve dönüşüm oranlarına odaklanmanız gerekiyor. Doğru bir ölçüm ve analiz yapmanız lazım. SEO’da ve içerik pazarlamada başarılarınızı analiz edin ve ölçümler yapın.

3-) Hedef Kitleye Odaklanın Müşterilerinizi Takip Edin

Müşterilerinizi iyi analiz edin ve neler istediklerini kontrol edin. Onlara ayak uydurun ve kaliteli hizmet sunun. Onlara satışta yardımcı olun ve hep pozitif yaklaşımlar sergileyin.  Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayın ve sorunlarını giderin. Müşterileriniz günün hangi saatlerinde nerelere gidiyor nelerden ne alıyor iyi analiz edin ve bu araçları kullanın. Sosyal medya üzerinden müşterilerin neler yaptığını ve neleri takip ettiğine bakabilirsiniz.

Ek olarak yaş aralıklarını, nelere ilgi duyduklarını internetten hangi alışverişlerini yaptıklarını ve yaşam tarzlarını öğrenmeye bakın. Müşteri kaydırmaya ve müşteri sıçramasına dikkat edin.  Hedef kitlenizi belirleyin ve onların istediği yoldan yürüyün.

4-) SEO İçin İçerik Üretin

İçeriğinizi SEO’ya uyumlu olarak optimize etmeniz gerekir. Ziyaretçilerinize göre içerikler üretin sayfa görünümünü arttıran anahtar kelime içeren yazılar yazın. Dikkat çekici başlıklar kullanın ve yazınızda görsellere yer verin.  Yazıları anahtar çöplüğüne dönüştürmeyin. Özgün yazılarda ve paylaşımlarda bulunun. Wordpress ve Blog’larda yazılar yazın ve günlük içerikler üretin. Bu sitenizi yükselişe geçirir ve size organik ziyaretçi sağlar.

5-) Yükselişiniz İçin Sitenizle Alakalı Anahtar Kelimeler Belirleyin

İçerik pazarlama konusunda ürettiğiniz metinler satış ve pazarlama stratejinizde etkili rol oynamayabilir. Eğer bir saat satıyorsanız saatle alakalı anahtar kelimeler belirlemeli satışa odaklı alternatif metinler üretmelisiniz. Anahtar kelimeleri hedef olarak belirtmeli ve dikkat çekerek kullanmanız gerekmektedir. Anahtar kelime bulmak için, Google Trends, Word Stream vs. gibi sitelerden yardım alabilirsiniz.

6-) Online Müşteriler İçin Link Oluşturun

Sizinle alakalı siteler size link vermeli. Hedef kitleye erişebilmeniz için sitelerin size yardımcı olması ve önermelerde bulması gerekir. Google gibi arama motorları kaliteli backlinkleri ve sitenizle alakalı olan backlinklerini değerlendirir ve size yardımcı olur. Alakasız sitelere ve sizinle ilgisi olmayan sitelere link verirseniz bu sitenizi negatif anlamda etkiler ve sizi dibe çeker. Dijital pazarlama için backlinklerinizi doğru oluşturun ve özel çalışmalarda bulunun.

7-) Dahili Linklere Odaklanın

Sadece kendi sitenizde backlink yapmanız pek yeterli olmaz. Kaliteli ve özgün içerikler üretmeli ve temel linklerinizi vermeyiz ve yönlendirmede bulunmanız lazım. Tabi sitenizi yalın hale getirin ve göze hitap etmesini sağlayın. Siteniz ne olursa olsun hızlı açılsın. Site hızına dikkat edin ve muhakkak sitenizi mobil uyumlu hale getirin. Bu sitenizde ki ziyaretçileri sayfanızda tutar ve size olumlu geri dönüşüm sağlar.

8- ) Başlık ve Alt Başlıklarınızı Optimize Edin.

Hedef kitleye alakalı bir sunum yapın ve özel başlıklar kullanın. İçeriğiniz özel ve dikkat çekici olsun. Sorulara cevap niteliğinde ve detaylı bir anlatım sunun.  Kitlenizi etkileyin ve SEO’ya uyumlu başlıklar ve alt başlıklar seçerek sitenizi optimize Edin.

9-) Sonuca Ulaşın

Doğru metriklerle, hedefe uygun ölçümler yapın ve sonuçları analiz edin. Haftalık, aylık ve yıllık analiz raporlarını ölçümleyin ve sonuçlara göre rotanızı belirleyin.  Sitenizi daha iyi optimize edebilmek için özel çalışmalar yürütün.

10-) Optimize Etmekten Vazgeçmeyin

Bu sürekli uygulanması ve yapılması gereken bir konu, siteniz için her zaman yeni içerikler yazmanız, dijital pazarlama yapmanız, müşteri kitlenize doğru yaklaşmanız sosyal medyayı yakından takip etmeniz, rakiplerinizi iyi analiz etmeniz, sürekli yukarıları ve başarıları hedeflemeniz gerekir. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu yoldan asla vazgeçmeyin ve her zaman daha iyisini yapmak için uğraşın. Eğer daha başarılı olmak isterseniz işi uzmanına bırakın ve içerik pazarlama konusunda profesyonellerden yardım alın.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir