SEO Dersleri

SEO Çalışmaları Açısından İçeriğin Önemi

SEO Çalışmaları İçin İçeriğin Önemi

seo1İnternetin her geçen gün geliştirilmesiyle beraber bu alana ait sistemlerde de sürekli değişiklikler ve güncellemeler yapılmaktadır. Tüm bu yenilikler silsilesi, beraberinde internetin kullanım oranlarını da arttırmıştır. İnternetin bu kadar aktif olarak kullanılması, internette barınan web sitelerinin daha güzel ve daha güncel olmasını zorunlu kılmaktadır. Sitelerin tasarımsal ve yazılımsal açıdan güzel ve kaliteli olması, bu sitelere kullanıcılar tarafından ulaşılabilmesi için yeterli değildir. Web sitelerinin, emsalleri arasından sıyrılıp kullanıcıya öncelikli olarak ulaşmasını sağlayan ve arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan birçok faktör vardır. Bu faktörlerin en önemlilerinden biriside web sitelerinde yer alan içeriklerdir. Bu içeriklerin özgün ve güncel ve SEO uyumlu içerik olması sitenizin Google algoritmaları sisteminde değerinin artıp, üst sıralara taşınmasını sağlamaktadır.

Özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde Google algoritmalar sisteminde birçok yenilik ve güncelleme yaptı. Bu güncellemelerden sonra SEO çalışmaları kapsamında site değerleri için en önemli hususlardan birisi de özgün ve kaliteli içerik üretimi oldu. Google yaptığı değişiklerle kopya içeriklerle mücadele dönemini resmen başlattı. Bu çalışmalar kapsamında arama motoru ilk olarak aynı içerikleri dizinlerden kaldırmaya başladı. Bundan sonraki süreç içerisinde şahıs sitesi ya da kurumsal site ayrımı gözetilmeksizin herkes en iyi içeriğe ve güncel içeriğe sahip olabilmek adına bir yarış içerisinde olacak. Peki, tabiri caizse bu zorlu maraton yarışı içerisinde siz neler yapabilirsiniz?

İçerik Neden Önemlidir?

Öncelikli olarak web siteleri açısından içeriğin neden önemli olduğunun bilinmesi gerekir. Kullanıma sunulmak üzere yapılmış olan bir web sitesi, tasarım ve yazılım açısından tek başına yeterli bir durum değildir. Çünkü web sitesi aracılığıyla hizmetleriniz ile kullanıcıyı buluşturmayı hedeflersiniz. İşte burada içerik devreye girmektedir. Sizi tanıtacak, hizmetlerinizi anlatacak olan şey sitenizde yer alan içeriklerdir. Sizi, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi anlatmak için oluşturulacak içeriklerin özgün ve kaliteli olabilmesi için; içerik desteği aldığınız firmaya sizin tarafınızdan verilecek bilgiler çok önemlidir. Sonuçta sizi sizden daha iyi kimse bilemez. Ama hazırlanacak içerikler ile herkesin sizi en iyi olarak bilmesi sağlanabilir. İşte burada önemli olan nokta sitenizi oluştururken içerik girişlerinde kullanılan metinlerin özgün olmasıdır.

seoWeb sitelerinin sayısının artmasıyla beraber, aynı sektörde faaliyet gösteren sitelerde kullanılan içeriklerin de birbirine benzer ya da birbirinin aynı olduğu görülmektedir. Bu durumda kopya içeriklerin oluşumuna sebep olmaktadır. Bu kadar çok benzer içeriğin bulunmasının bir başka sebebi de içerik firmalarının sağladı içerik hizmetidir. Eğer içerikleriniz, destek aldığınız firmaya kendiniz ve işinizle ilgili bilgileri vermezseniz, bu durumla karşılaşılması olağan bir durumdur. Bu durum içerik firmalarının ister istemez aynı sektöre ait birçok kurumla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bu kadar çok benzer ve kopya içeriğin bulunması internetin gün geçtikçe çöp yığını haline gelmesine sebep olmaktadır.

Google da bu noktada almış olduğu karar doğrultusunda algoritma sistemi içerisinde yapacağı değerlendirmelerle en özgün ve doğru içeriği tespit edecek, diğerlerini kopya içerik sayacak. Sitenizde barındırdığınız içeriklerin kopya içerik durumuna düşmesi de sitenizin değerine zarar vererek, arama motorları sıralamasında gerilemenize sebebiyet verecektir. Bu yüzden içerik bir web sitesi için çok önem arz etmektedir.

İçerik Yayınlarken Zamanlamaya Dikkat Edin!

SEO çalışmaları kapsamında sürekli içerik üretip, paylaşmak çok önemlidir. Gün içerisinde paylaşım yapma konusunda yeterli zamanınız olmadığını düşünüyorsanız önceden hazırlamış olduğunuz içerikleri ‘zamanlanmış gönderi’ yönteminden faydalanarak paylaşabilirsiniz. Paylaşımınızın yapılacağı tarih ve saat aralığını önceden belirleyerek bu sorunu aşmış olursunuz. Örneğin belli bir güne özel içerik ürettiniz. Ancak içeriklerinizin sayısı çok fazla ve bu içerikleri aynı gün içerisinde giriş yapıp yayınlama imkanız yok. Böyle durumlarda içerik girişlerinizi önceden yapıp, paylaşım zamanını belirleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda içeriğin doğru zamanda paylaşılması da önemlidir. Sizin paylaşımda bulunacağınız bir içerik daha önce rakibiniz tarafından paylaşılmışsa, artık o içeriğin size sağlayacağı fayda değer kaybına uğrar.

Sektörde Deneyimli Olmak İçerik Üretimi İçin Önemlidir

Hizmet verdiğiniz alanda deneyimli olmanız sizin için bir kazanç olacaktır. Rakiplerinize göre içeriklerinize daha fazla önem vermelisiniz. İçerik araştırmaları yapmalı, özgün içeriği oluşturmalısınız. Sektördeki deneyiminizi, rakiplerinizden farklı olarak hazırlayacağınız içeriklerde göstermelisiniz. Genelde siteler birbirlerini taklit ettikleri için bu konuda dikkatli olmalısınız. Rakibiniz bir şey yaptı diye sizde aynısını yapmamalısınız. Ya onun üzerine artı bir şeyler katmalısınız ya da ‘tercih edilen’ rakibinizin yapmadıklarını yapmalısınız. Bu bağlamda piyasa ve rakip analizi yapmanız önemli bir çalışma olacaktır. Sürekli kendinizi geliştirmelisiniz. Eğer bir alandaki bilgi birikiminiz fazlaysa, doğal Backlink sisteminde yukarılarda yer alırsınız.

Hedefinize ve Ziyaretçi Kitlenize Yönelik İçerik Üretimi

Öncelikli olarak içerik yazarken kendinize bir hedef seçmelisiniz. Hedefiniz dahilinde ulaşmak istediğiniz ziyaretçi portföyünü de belirlemelisiniz. İçeriklerinizi oluştururken de sitenizin ziyaretçi eğilimlerine göre planlayıp, dengeli bir içerik dağılımı yapmalısınız.

İçerik İstatistiklerini Takip Edin

Sitenizdeki kullanıcıların ve ziyaretçilerin hangi içeriği ne kadar sıklıkla ziyaret ettiği, hangi içerikte ne kadar zaman geçirdiği gibi verileri düzenli olarak ölçümlemelisiniz. Oluşturduğunuz içeriklere gelen günlük ‘Hit’ sayısını takip etmelisiniz. Güncelliğini yitirmiş içerikler varsa, bu içerikler üzerinde ufak tefek değişiklikler yaparak tekrar dizine eklemeniz, siteniz için yararlı olacaktır. Yeni bilgiler sunan siteler her zaman ilerleyebilir. Oluşturduğunuz içeriklerde hangi kelimelerden Hit geldiğini takip edin. İçerik yelpazenizi genişletmeye özen gösterin ve içeriklerde kullandığınız anahtar kelimeleri doğru seçin. Her içerik için aynı anahtar kelimeleri kullanmayın.

Sosyal Medya Paylaşımlarını Önemseyinsocial

Sosyal medyada paylaşım yapmak oldukça basittir. Sitenize eklemiş olduğunuz içeriği, sisteminize entegre edilmiş özellik sayesinde sosyal medya hesaplarınızda otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımları isterseniz tek tek sosyal medya hesaplarınızdan kendinizde yapabilirsiniz. Paylaşım yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; her sosyal medya ağının kendine özgü bir yapısının olduğunu bilmek ve bunları iyi analiz etmek. Yani hangi mecrayı nasıl kullanacağınızı bilmek sizin yararınıza olacaktır. Örneğin, Facebook ve Google Plus hesaplarında paylaşım yaparken farklı başlık ve özet yazısı kullanın. Link verirken kısaltılmış link kullanın. Karakter sayısının kısıtlı olduğu Twitter’da paylaşım yaparken açıklama kısmında iletmek istediğiniz mesajı en açık haliyle yazın. Yine paylaşım yapacağınız sosyal mecralarda doğru etiketleri kullanın.

Bunların yanı sıra sosyal medya paylaşımlarınızı bir düzene oturtmalısınız. Bir içerik oluşturduğunuz zaman bunu sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmalı ve bu paylaşımların devamlılığını sağlamalısınız. Yani düzensiz paylaşım yapmaktan kaçınmalısınız. Sosyal medya alanlarında doğru paylaşım zamanlarını kendi yapacağınız analizler ile tespit etmelisiniz. Sonuçta paylaşım zamanınız hedef kitleye ulaşmanız açısından en doğru zaman olmalıdır.

İçeriklerinizi Koruma Altına Alın

Özgün içerik üretip yayınlayan herkesin web sitesini DMCA veri tabanına kayıt ettirerek içeriklerini koruma altına alması gerekir. Böylelikle kopya içeriklerden kendinizi korumuş olursunuz. Size ait bir içeriği alıp kullanan kişinin kopya içerik oluşturduğu için size zarar vermesini engellemiş olursunuz. DMCA veri tabanına kayıtlı değilseniz ve size ait bir içeriği birisi alıp başka yerde kullanırsa bundan sizde zarar görürsünüz. Google’nın özenle üzerinde durduğu noktalardan biride kopya içerik sorunudur. Google kopya içerik barındırdığını tespit ettiği sitelerin değerini de ona göre değiştirmektedir.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir