SEO Dersleri

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

Etkili Sosyal Medya Kullanımı
SMO kelime açılımı olarak ‘sosyal medya optimizasyonu’ anlamına gelmektedir. SMO içerik anlamı olarak; arama motorlarında yapılan aramalarda sitenizi ön plana çıkarabilmek için, sosyal medya hesaplarınızı en etkili şekilde kullanarak sitenize katkı sağlamak anlamını ifade etmektedir. Yani elinizdeki kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanabilmektir.

Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması ve sitenizin değerinin artması sadece on-page seo çalışmaları ile olmamaktadır. On-page seo, site içi yapılan SEO çalışmalarını kapsamaktadır. Sitenizin geleceğini belirleme konusunda on-page seo çalışmaları tek başına yeterli olamamaktadır. Sitenizin değerinin artması adına off-page çalışmalarda yapmanız gerekmektedir. SMO SEO optimizasyonu da off-page bir çalışma yöntemidir.

Arama motorlarında sitenizin değerini yükseltmeniz için yapılabilecek birçok çalışma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Sosyal Medya SEO çalışmalarıdır. Sosyal Medya SEO sitenizin, arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi adına bir dış destek görevi görmektedir.

SEO Açısından Sosyal Medya Optimizasyonu Çalışmalarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Yapılan araştırmalar sonucu, on-page seo çalışmalarına ek olarak, sosyal medya araçlarını doğru ve aktif bir şekilde kullananların web sitelerinin rakip sitelerden daha iyi durumda olduğu görülmektedir. Sadece on-page seo çalışmaları yapılarak web sitelerin ilk sayfalarda, en üstlerde çıkma durumlarının istisna olduğu görülmektedir. Bu açıdan sosyal medya etkin bir yardımcı silah olarak kullanılmaktadır. Çalışmalara ilk olarak, rakip firmaların sosyal medya hesapları analiz edilerek başlanmalıdır. Yapılan analizlerin listelenmesiyle, kendi sosyal medya hesaplarınızı nasıl daha etkili kullanabileceğiniz yönünde raporlamalar yapılmalıdır. Doğru şekilde kullanılan sosyal medya profilleri sitenizin geleceği açısından önem taşıyan bir unsurdur. Yapılacak doğru çalışmalar ile sitenizin yapılan aramalarda ön plana çıktığını görülecektir.

Sosyal Medya Optimizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?Etkili Sosyal Medya Kullanımı

 • Oluşturacağınız sosyal medya hesaplarınızın profil isimleri, sitenizin ismiyle aynı olmalıdır.
 • Sosyal medya hesabınızda, iletişim bilgileri eksiksiz ve net bir şekilde yer almalıdır.
 • Sosyal medya profillerinde yer alan ‘web sitesi ismi’ alanına web sitenizin adresi eklenmelidir.
 • Kullanıcıların size ulaşabilecekleri, telefon ve mail adresleri sosyal medya hesaplarınızın profil bilgileri kısmında yer almalıdır.
 • Kullandığınız sosyal medya platformunun olanak sağladığı oranda, profil bölümünüze ‘hakkımızda’ kısmı oluşturulmalıdır. Vermiş olduğunuz hizmet hakkında açık ve net bilgiler yazılmalıdır.
 • Web sitenizde yer alan logonun sosyal medya hesaplarınızda kullanılması gerekmektedir.
 • Hangi sosyal medya platformunun size daha iyi katkı sağlayacağı tespit edilmelidir. Doğru kanal ile doğru hedef kitleye ulaşmaya çalışılmalıdır.
 • Hesaplardan yapılacak paylaşımlarda, anahtar kelimeler kesinlikle kullanılmalıdır. Bu anahtar kelimeler içerisinde kurum adı yer alabileceği gibi vermiş olduğunuz hizmet ve sektör ile alakalı anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
 • Arama motorları açısından içeriğin ne kadar önemli olduğu unutulmamalı ve sosyal medya hesaplarından yapılacak paylaşımlarda kullanılacak içeriklerin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.
 • Yapılacak paylaşımlarda, web sitesinde yer alan içeriklere yönlendirme linki verilmelidir. Bu linkler, kısaltılarak içeriklere eklenmelidir. Link kısaltmak için ‘Google URL Shortener’ kullanılmalıdır.
 • Sosyal medya hesaplarından yapılacak paylaşımlarda kullanılan görsellerin kalitesine ve uygunluğuna dikkat edilmelidir.
 • Hizmet verilen alan ile ilgili ve ürünlerle alakalı videoları yayınlamak için Youtube üzerinden kanal açılmalıdır. Youtube kanalları vasıtasıyla yapılan paylaşımlar SEO çalışmalarını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Youtube ile paylaşılacak videoların alt metinlerine açıklamalar tam olarak girilmelidir. Videoların başlıkları, sitede yer alan içerik ile aynı olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, anahtar kelime barındıran başlıklar seçilmelidir.
 • Video paylaşımları vasıtasıyla web sitelerinde yer alan içerik sayfalarına yönlendirmeler yapılmalıdır.
 • Sosyal medya hesapları aktif bir şekilde kullanılmalıdır. Gün içerisinde düzenli olarak paylaşımlar yapılmalıdır. Yapılan paylaşımlarda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. paylaşımların zamanlamasına, içerik kalitesine, kullanılan görsellerin kalitesine, paylaşılacak içeriğin verilen hizmetle alakalı olmasına ve doğru hedef kitleye ulaşılmasına dikkat edilmelidir.

Sosyal Medya platformlarından yürütülecek doğru çalışmaların, sitelerin değer kazanmasına etki edecek önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Sosyal Medya Danışmanlığı konusunda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir