SEO Dersleri

Youtube SEO ile Youtube da Üst Sıralara Çıkmak İster Misiniz?

Youtube SEO Çalışması

youtube-seo-ile-youtubeda-ust-siralara-cikmak-istermisiniz

Youtube artık hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyor. Herhalde aramızda youtube kullanıcısı olmayan yoktur. Youtube reklamlarıda gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Şimdi size Youtube Seo ile ilgili teknik bilgilerden ve ipuçlarından bahsedeceğim. Çok düşük bir bütçeyle youtube reklam çalışmaları nasıl olur bunu sizlerle paylaşma çalışacağım. Seo’yu uzmanına bırakmak istiyorsanız Stratejik SEO ekibinden destek isteyebilir sosyal medya danışmanlığından faydalanarak sosyal medya hesaplarınızı yönettirebilir veya özel şirketinizi Kurumsal SEO planlaması yaptırabilirsiniz.

Kaliteli İçerik Planlaması                                    

Bilindiği gibi artık seonun altın kuralı özgün içeriktir. Ama en doğrusu tabi ki doğru içerik oluşturmak. İlk önce planlamanızı yapın ve ondan sonra doğru içeriği oluşturun. Youtube google’ın bir parçası böyle olunca da kullanıcısı da bir hayli fazla oluyor. Sizde burada kaliteli ve özgün içerikler sunmalısınız.  İyi bir video size uzun süre trafik sağlayacak bir araç olacaktır.

Video Hazırlamak

youtube-video-hazirlamak

Biraz zahmet gerektiren bir süreçtir video hazırlamak. Önce ücretsiz video programları ile başlarsınız daha sonra daha kaliteli videolar için profesyonel programlara yönelirsiniz. Sebebi de şu daha iyi render’lar, ses video uyumlulukları, efektler, açılış introları ama hepsin den bir tık daha önde olan. İyi görüntü kalitesi hazırlamak için. En çok ama en çok bu konu  üzerinde durmanızda fayda var. Sonra teknik bilgi ve donanımız da öne çıkacaktır. Şöyle bir şey düşünelim eski videolar güzel de eğlenceli de olsa telefonumuzda veya bilgisarayımızda farkında olmadan önemli değil pek bizim için.

Videonuza özenle bir isim seçin. Konuyu anlatacak şekilde anahtar kelimelerde ekleyin. En fazla 60 karakteri geçmeyecek şekilde özel ve güzel bir video isminiz olsun. Video yüklendikten sonra değişiklik yapabilirsiniz, fakat ilk başta yapılan planlama daha önemli ve bu konuya ayrıca özen gösterin.  Bu arada ilk Screen Shot’a (ekran görüntüsü) seçme hakkınızda olacaktır. İyi bir kare yakalayabilir ve bunu özenle seçmelisiniz.

Video Açıklamanız Muhakkak Olsun

İstediğiniz kadar uzun yazın tabi 5000 karaktere kadar. Baktığınız zaman büyük içerik ve bol cümle yazıları dolansa da videolarınızda açıklamalarınızı öyle uzun yazmamaya çalışın.  Kişi sadece videoyu izler.  Açıklamalar ise arama motorlarında rahatça bulmalarına yardımcı olacaktır. Videoda açıklama kısmını genellikle kimse okumaz. İçerisinde bilgi barındırmadığı sürece. Video açıklamalarında birçok anahtar kelime yazıp videonuza kötü bir imaj kazandırmayın.

Video’ya Özgü Etiketler Kullanın

Etiketler yani anahtar kelimeler çok önemlidir. Abuk sabuk içi boş anahtar kelimeler yerine, mantığınızı kullanarak direk alakalı anahtar kelime seçmeye özen gösterin ve böyle etiketler kullanın. Genel olarak 5 veya 10 adet etiket seçebilirsiniz. Eğer komik bir kuş videosu eklediyseniz kuş, kuş maması, kuş kafeste gibi gereksiz anlamsız etiketler eklemeyiniz. Boşa etiket kullanmayın bu videonuza bir fayda sağlamaz. Komik kuş videosuna istinaden, komik kuş, evde komik kuş, komik kuş nasıl uçuyor gibi ilgi çeken etiketleri kullanabilir ve tercih edebilirsiniz.  Böyle ilgi çeken etiketler ve başlığınız sayesinde videonuza birçok izleyici gelecektir. Bu da Youtube Seo çalışmasında önemli bir nokta.

Sayfa Görünümünüze İyi Bir Banner Hazırlayın

Kanalınıza güzel bir banner hazırlayın ve onu arka plana yerleştirin. İyi bir kanal resmi belirleyin ve sayfaya uygun akılda kalıcı bir tasarım yapın.  Bunlara özen göstermek ve titizlikle kullanmak izleyicileri de etkisi altına alacak ve size önemli bir trafik sağlayacaktır.  Ve bu trafik akışı günden güne artacaktır.

Kullanıcı Yorumları (comment)  Hep Olsun

youtube-kullanici-etkilesimini-arttirmak

Artık videolardan çok onun altına yazılan yorumlarda merak ediliyor ve dikkatle okunuyor.  Kullanıcıların sayfanıza yorum yapması videonuzun ne kadar kaliteli olduğu ve ne kadar çok izlenebilir olduğunun da bir nevi kanıtıdır.  Yorumlar ve yorumlara gelen beğeniler sayesinde popülaritenizde artacaktır. Yabancı ülkelerden kullanıcıların yorumları da videonuzu epey bir zenginleştirecektir.  İyi bir video sayfası oluşturarak bu çalışmaları belirttiğimiz gibi yapabilirsiniz.

Alt Yazılı Video da Hazırlayabilirsiniz

Öncelikle pek fazla tercih edilmez. Videolara alt yazı ve eklemek bir hayli zor gelebilir ama şunu da unutmamanızda fayda var Engelli birçok insan bulunuyor ve alt yazılar onlar için bulunmaz bir kaynak. Ciddi bir potansiyeli var ve bunu yapan kişi sayısı da öyle pek fazla değil. Arama sonuçlarına da etki eder mi diye soracak sorabilirsiniz tabi ki büyük bir etkisi bulunuyor. Tamamen organik bir ve özgü içerikler yazın. Video alt yazı konusuna da dikkat etmenizde fayda var. Bazı videolarınızda da denerseniz şayet arasındaki farkı sizde diğerleriyle rahatlıkla karşılaştırabileceksiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir