SEO Dersleri

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her geçen gün SEO konusunda pek çok ajans hizmet vermekte. Bu doğrultuda da önünüze çeşitli reklamlar çıkıyor. “SEO ajansı mı arıyorsunuz?” ve “SEO hizmetine mi ihtiyacınız var?” gibi pek çok reklam sizin için kafa karışıklığı yaratıyor olabilir. Ayrıca internette arama yaptığınızda da birçok firma görmeniz gayet doğal bir durum. Peki, SEO ajansını nasıl seçeceksiniz? Eğer kafanız karışıksa bu rehber işinizi kolaylaştıracak! 

Öncelikle SEO Nedir? Nasıl Yapılır? gibi konularda aklınıza takılan soru işaretleri varsa SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

SEO Ajansı Seçerken Ajansa Sormanız Gereken Sorular  

SEO ajansı seçerken ajansı yakından tanımanız önemlidir. Bu yüzden ajans yetkilisine bazı sorular sormanız gerekir. Böylece ajansın artılarını ve eksilerini tespit ederek seçim yapma konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz. 

1. SEO Konusunda Deneyimleriniz Neler? Referanslarınız Var mı?

Bir SEO ajansına ilk önce sormanız gereken sorulardan biri bu alandaki tecrübeleri olmalıdır. Geçmişte gerçekleştirmiş oldukları SEO çalışmalarının ne kadar başarılı olduğunu ve sonuçlarını bu şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra referanslarını isteyerek ajansın daha önce çalışmış olduğu firmaları inceleme şansı bulabilirsiniz. Böylece ajansın sizden önce hangi firmalarla çalıştığını öğrenebilirsiniz. SEO ajansının büyük firmalarla çalışması her ne kadar önemli olarak gözükse de aslında bir firmayı nereden nereye taşıdığı çok önemlidir. Örneğin; orta ölçekli bir firmaya ne kadar zamanda ne kadar yol aldırmış olduğunu incelemeniz de sizin için güzel bir veri olacaktır. Bilmediğiniz bir firmanın bilinir hale gelmeye başlaması SEO hizmetinin başarılı olduğunu gösterir.

2. SEO için Çalıştığınız Firmalarla Uzun Yıllardır mı Çalışıyorsunuz?

Bu soru müşteri memnuniyetini ölçmenizi sağlar. Çünkü bir firma ile uzun yıllar çalışmak o firmanın aldığı SEO hizmetinden memnun olduğunu gösterir. SEO ajansı her firma ile kısa sürelerde çalışıyorsa bu firmanın danışanlarını memnun edemediğini ortaya koyar. SEO hizmeti sürekli güncelleme gerektiren gelişime ve değişime açık bir hizmettir. Bu yüzden uzun yıllar boyu sürebilir. Bu yüzden SEO ajansının çalıştığı firma ile 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl gibi uzun süreler çalışmış olması olumlu hanesine artı bir yazmanızın bir nedenidir. En İyi SEO Ajansı Nasıl Anlaşılır? yazımızda konuyu daha detaylı inceleyebilirsiniz. 

3.Sektörümüz ile İlgili Bilgi Sahibi misiniz? 

Aslında birçok insan SEO ajansı ararken o ajansın daha önce aynı sektörden biri ile çalışmış olmasını ister. Örneğin; siz turizm sektöründe faaliyet gösteren bir tur firmasıysanız ajansın daha önce bu sektörden bir marka ile çalışmış olması ajansın bu alanı iyi tanıyor olduğunu, deneyimli olduğunu ve sektörün inceliklerini bildiğini gösterir. Nasıl ki işe birini alırken deneyim arıyorsanız bu alanda da aramalısınız. En azından sektörünüz hakkında fikir sahibi kişilerle çalışacağınızı bilmelisiniz. Bu demek değildir ki SEO ajansı sektörünüzden bir marka ile çalışmadıysa başarısız olacak. Elbette SEO ajansı sektörünüzü tanımak için gerekli araştırmaları yapacak ve başka sektördeki tecrübelerinizi sizin sektörünüze göre optimize edecektir. Ajansın sektörel deneyimi sadece olumlu hanesine artı bir ekler. 

4.SEO’ya Dair Bütün İşler Ajansın Ekibi Tarafından mı Yapılıyor?

SEO ajansları bazen bazı işler için dışarıdan destek alabilir. Başka firmalarla anlaşmaları olabilir. Bu yüzden işlerin ne kadarının ajans içinde yapılacağını öğrenmelisiniz. Ajansın hangi departmanları var? Hangi işler dışarıdan destek alınarak yapılacak? SEO ajansında bütün çalışmalar senkronize şekilde yürümelidir. Başarılı bir SEO yönetimi için senkronizasyon önemlidir. Ekip içinde grafik tasarımcı, editör, SEO uzmanı, yazılımcı ve dijital pazarlama uzmanı olması hem çalışmaların daha kontrollü hem de daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadır.. 

5. SEO için Firmamdan Beklentileriniz Neler?

SEO ajansları çalışırken sizi de bu ekip çalışmasının içine katacaklardır. Genel olarak araştırma ve uygulama şeklinde işler yürüse de bazen firmanıza dair bilgilere ihtiyaç duyulur. Çalışmaya başlamadan önce ne kadar sıklıkla nasıl bilgiler talep edeceklerini öğrenmenizde fayda vardır. 

6. SEO ile Ne Kadar Sürede Hedefime Ulaşırız?

Bu konu ile ilgili net ve kesin bir bilgi vermek tecrübesizliktir. Çünkü Google algoritmasını güncellediğinde bu güncellemelere göre optimize çalışmaları yapılır. SEO uzun vadeli bir yatırımdır. Bu yatırım devam ettiği sürece hızla yükselmek mümkündür. Hedefinize ulaştığınızda orada kalmak da yine SEO’a yatırım yapmanız ile ilgilidir.

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

7. Çalışmalarınız Kalıcı mı?

SEO çalışmaları kalıcı çalışmalardır. Fakat algoritma güncellemeleri ile birlikte yeni çalışmalar gerekebilir ya da çalışmalar üzerinde güncellemeler yapılması gerekebilir. Sürekli ilk sırada kalmayı beklememelisiniz. Arama sıralaması konusunda iyi bir yerde olmak SEO için beklenen bir hedeftir. 

8. SEO Fiyatlarınız Nedir?

SEO emek isteyen bir çalışmadır. Ayrıca uzun vadeli bir yatırımdır. Bu yüzden SEO fiyatı olarak düşük ücretler beklemeyin. SEO fiyatı yapılacak optimizasyon çalışmalarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

SEO Hizmeti Hakkında Sormanız Gereken Sorular?

SEO hizmeti için SEO ajansını yakından tanıdıktan sonra sıra geldi firmanın hizmeti hakkında bilgi almaya. SEO hizmeti hakkında bilgi almak için aşağıda listelediğimiz soruları sorabilirsiniz. 

1. Anahtar Kelime Seçimi için Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Anahtar kelime seçiminde uygulanan stratejiler SEO hizmeti açısından önemlidir. Yani anahtar kelime seçimi yaparken ajans sadece tek bir noktaya odaklanarak seçim yapmamalıdır. Yaptığınız işi analiz etmeli ve sektörel anahtar kelimelerinizi belirlemelidir. Sitenizi analiz etmeli ve bu konudaki eksikliklerinizi ortaya çıkarmalıdır. Bunun yanı sıra rakiplerinizi tespit etmeli ve kullandıkları anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Hangi anahtar kelimelerde yüksek rekabet ve aranma sayısı olduğunu belirleyerek hangi anahtar kelimelere yoğunluk verileceğine karar vermelidir. Son olarak söylemeliyiz ki anahtar kelime seçimi bu adımlar harmanlanarak yapılmalıdır. Daha detaylı bilgi almak için Anahtar Kelime Araştırması ve SEO Araçları yazımızı okuyabilirsiniz.

2.Farklı Algoritma Güncellemelerini Takip Ediyor musunuz?

Sitenize uzun vadede zarar verebilecek problemlerin tespiti konusunda da oldukça önemlidir. Çünkü SEO çalışmaları yapılırken kullanılan stratejiler algoritma güncellemeleri ile birlikte olumsuz hale gelebilir ya da yeni algoritma güncellemesi ile birlikte güçsüz bir stratejiye dönüşebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi SEO sürekli güncelleme gerektiren bir hizmettir. Bu yüzden algoritma güncellemeleri takip edilerek yeni optimize çalışmaları yapılmalıdır. 

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

3.Nasıl İçerik Çalışmaları Yürüteceksiniz?

Bir klişe olsa da “İçerik Kraldır!” söylemi değer kaybetmemiştir. SEO optimize çalışmalarınız için atılabilecek büyük adımlardan biri içeriklerdir. Çünkü arama motorları kullanıcılarına kaliteli enformasyon sunmayı hedeflemektedir. Sitenizde mevcut içerikler varsa bu içerikleri SEO uyumluluğu bakımından değerlendirmeleri gerekir. SEO uyumlu yeni sayfalar açacaklar mı? Siteniz için blog yazılacak mı? Hizmet içerikleriniz güncellenecek mi? Ayrıca kullanıcının web sitesinde kalmasını sağlayacak ilgi çekici video ve görseller hakkında da konuşmanız önemlidir. Daha detaylı bilgi almak için Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır? yazımızı okuyabilirsiniz. 

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

4.Backlink için Neler Yapıyorsunuz?

Başka sitelerden gelen bağlantılar SEO sürecinin önemli yapı taşlarındandır. Web sitenizi işaret eden olumlu bağlantılara ihtiyacınız vardır. Böylece üst sıralara yerleşmeniz ve orada kalmanız daha kolay hale gelir. Fakat oluşturulan her backlink başarılı değildir. SEO ajansının bu konuda izlediği yolu bilmelisiniz. Spam URL’ler oluştururlarsa web siteniz sekteye uğrar ve hedefinize ulaşamazsınız. Ne tür bağlantılar alacaklarını öğrenmenizi öneririz. Ortalama aylık backlink sayısı hakkında soru sorabilirsiniz. 

5.Hacklink Yöntemleri Kullanıyor musunuz? 

Hacklink bir internet sitesinde sitenin haberi olmadan illegal yol ile site yönetimine erişerek backlink yayınlamaktır. Hacklink yapılan bir site kısa sürede arama terimlerinde yükselişe geçmesi muhtemeldir. Fakat bu riskli bir işlemdir. Google bu ve benzeri black Hat SEO çalışmalarını tespit ettiğinde yaptırımları büyük olur. Arama sonuçlarında yasaklanma, arama sıralamasında ani düşüş ve trafik kaybı gibi sonuçları olan hacklinkten kaçınılmalıdır. 

6.Raporlama Yapacak mısınız? Ne Sıklıkta Yapacaksınız?

Raporlama süreleri önemlidir. Bu süre genellikle ayda bir kez raporlama olacak şekilde gelişir. Güncel konulardan haberdar olmanız açısından bu sıklık önemlidir. Genellikle aylık raporlamalar sonuçları görmeniz için idealdir. Raporlarda her ay ne yapıldığını, yapılanlar sonucunda ne kadar başarılı olunduğunu, sıralamalarda nerede olduğunuzu, site trafiği gibi etkileşim oranlarını ve dönüşümleri görmeniz gerekmektedir.     

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

7. SEO için Site İçinde Ne Gibi Değişikliklere İhtiyacım Var? Web Sitemin Teknik Geliştirmelerini Siz mi Yapacaksınız?

SEO ajansının başlangıçta size bir yol haritası çıkarmasını isteyin. Eksik yanlarınız hakkında bilgilenin. Böylece ilerleyen süreçte neler yapılabileceğini öğrenmiş olursunuz. Bunun yanı sıra yapılan işlerin gerçekten sizin yararınıza olup olmadığı hakkında fikir sahibi olursunuz. Bu da iş kalitesi hakkında size bir ışık tutar. SEO hizmeti aldığınız ajansın size teknik geliştirme de sağlaması gerekmektedir. Teknik geliştirme odaklı sitenin kodsal hatalarının düzenlenmesi, SEO uyumsuz kodların düzenlenmesi, sitenin optimizasyon çalışmalarının yapılması, hız performans optimizasyonlarının yapılması ve UX hatalarının düzeltilmesi gibi çalışmalar gerçekleştirilmelidir. 

8. SEO için Uyguladığınız Stratejiler Neler?

Sitede izlenilecek yol hakkında sadece değişiklikleri öğrenmek ile kalmayın. Açık açık SEO hizmeti olarak ne yapacaklarını sorun. Sitenizin durumuna göre değişecek hizmetler vardır. Örneğin siz bir tesisat firmasıysanız yerel SEO yapmaları gerekir. Turistler ile çalışan bir estetik cerrahıysanız uluslararası SEO sizin için oldukça önemlidir. Bu konudaki önceliklerini ve sebeplerini öğrenin. Yapacakları teknik SEO hakkında da detaylı bilgi sahibi olun.

9.SEO Hizmeti Dahilinde Sunduğunuz Hizmetler Nelerdir? Sitemizi Siz mi Yöneteceksiniz?

SEO hizmeti konusunda çalışan ajanslar, çalışma konseptlerine göre 3’e ayırabiliriz.

  • Sadece analiz ve danışmanlık yapanlar,
  • Yapılan analiz ve danışmanlığın uygulamasını yapanlar (blog yazarlığı, teknik geliştirme, site yönetimi vb. durumlar hariç.)
  • Tüm analiz, danışmanlık süreciyle beraber, 2. maddede belirtilen hariç bırakılanların da dahil olduğu, tam kapsamlı yönetim ve danışmanlık sunanlar [Reklam Arası: Stratejik SEO olarak bu gruptaki SEO ajansları arasında yer almaktayız:) ]

10.  SEO Dışındaki Hizmetleriniz Neler?

SEO ajansı olarak ulaştığınız firmalar genel olarak dijital pazarlama alanında hizmet vermektedir. Bu yüzden diğer alanlarda da hizmet sunan bir firma seçmek sizin açınızdan faydalı olacaktır. Çünkü pek çok farklı alandan SEO’ya destek verebilirler. Örneğin; sosyal medya yönetimi ile doğru sayfalara link vererek bu sayfaların ziyaretçi istatiğini arttırabilirler. Tek bir firmada tüm dijital pazarlama hizmetlerinin yapılması ihtiyaçlarınızın doğru tespit edilip ilgili çalışmaların gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Bütün dijital pazarlama faaliyetleriniz bütüncül bir çerçevede ilerler.

SEO Uzmanına Neden İhtiyacınız Var?

Bir SEO Ajansında Gördüğünüzde Kaçmanız Gereken Detaylar

Sorduğunuz sorular doğrultusunda ya da SEO ajansı hizmetini size pazarlarken bu detaylarla karşılaşırsanız o firmayı seçmemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. 

Kısa Sürede Sonuç Alacağınızı Söyleyenler

Google sıralaması satış oranları konusunda etkilidir. Bu yüzden hemen sonuç beklediğinizi biliyoruz. Fakat kısa sürede sonuç alacağını söyleyen bir SEO ajansı doğru bir bilgi vermiyordur. Bir haftada anahtar kelimede ilk sıralara yerleşmek mümkün değildir. Sonuç almak rekabet ortamına bağlıdır. Yani bir “burun estetiği” kelimesi ile “laminat parke” kelimesinden aynı anda sonuç alınmaz. Burun estetiği rekabet ortamı yoğun bir kelime olduğu için süreç uzun sürebilirken diğerinde sonuç daha kısa sürede alınabilir. Bu yüzden SEO ajansı size bu konu ile ilgili net bir bilgi veremez. 

Birinci Sıraya Çıkma Garantisi Verenler

SEO ajansının markaya kısa sürede birinci sıraya çıkma garantisi vermesi doğru bir yaklaşım değildir. SEO’da amaç hiçbir zaman birinci sıra olmamalıdır. Yola çıkarken kaliteli içerikler, kaliteli bir site ve üst sıralarda yer almayı hedefleyebilirsiniz. Çünkü siz nasıl SEO hizmeti alıyorsanız rakipleriniz de SEO hizmeti alıyor. Onlar da bu doğrultuda sürekli çalışma gerçekleştirdiği için sürekli birinci sırada kalamazsınız. 

SEO’da birinci sıra çalışmanın amacı değil, sonucudur. Başarılı çalışmalar ve sürekli geliştirmenin, hedef kitleye fayda sağlamanın sonucudur. Tabi ki bu sonuca ulaşmak için hizmet satın alınmaktadır ancak bu sonuca süre tanıyan ajans ve kişilerin güvenilirliği sorgulanmalıdır.

Web Sitenize Binlerce Link Göndereceğini Söyleyenler

Yazımızın başında backlink sayılarından ve backlinklerden bahsetmiştik. Pek çok backlink olması sizin için olumsuz bir dönüş olacaktır. Sektörünüzle alakası olmayan yerlerden backlink almak işinize yaramayacaktır. Aksine sitenizin değerini düşürebilir. 

Google’da Tanıdıkları Olduğunu Söyleyenler

Bazı SEO ajansları pazarlama yapmak için Google’da tanıdıkları olduğunu ve bu sayede arama sonuçlarına müdahale edebileceklerini söylerler. Aslında böyle bir şey mümkün değildir. Google’ın kendi kuralları vardır ve web sitelerini bu doğrultuda değerlendirir. Google’a karşı dürüst olmak gerekir. Bu yüzden tanıdıklar değil, yürütülen çalışmalar önemlidir. 

SEO ajansı arıyorsanız Stratejik SEO ile iletişime geçebilirsiniz. Stratejik SEO olarak kapsamlı SEO hizmeti sunarak sektörünüzün anahtar kelimelerinde iyi bir konuma gelmenizi sağlıyoruz. Kapsamlı analizler ile eksiklikleri tespit ederek gerekli optimizasyon çalışmalarını yürütüyor ve faydalı içeriklerle SEO’dan maksimum verim almanızı sağlıyoruz. Sektörünüzü yakından tanıyarak gerekli stratejileri sizin için özelleştiriyoruz. SEO danışmanlığı sayfasını inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir